Inne aktualności
- Gdańsk. Dziś premiera „La Boheme” w Operze Bałtyckiej 23.11.2024 08:41
- Litwa. W Wilnie rozpoczęły się Dni Kultury Polskiej 22.11.2024 19:40
- Bytom. „Ciało” – wystawa fotografii Alicji Przybyszowskiej 22.11.2024 17:40
- Kraków. Festiwal Otwarcia 2. Międzynarodowa Edycja na półmetku 22.11.2024 16:05
- Teatr TV. Premiera „Miłości” z Anną Polony i Janem Peszkiem – 25 listopada 22.11.2024 15:55
- Toruń. Ruszyła sprzedaż biletów na „Jesus Christ Superstar” w klubie „Od Nowa” 22.11.2024 15:46
- Łódź. Zmarła scenografka Elżbieta Dietrych-Różycka 22.11.2024 15:37
- Austria. Ryszard Wojnakowski laureatem Austriackiej Nagrody Państwowej za dorobek translatorski 22.11.2024 15:25
- Wałbrzych. Wspólne świętowanie w najbliższy weekend 22.11.2024 15:01
- Warszawa. Premiera płyty „...niezwyciężone lato” i Specjalny Salon Poezji w Teatrze Polskim 22.11.2024 14:17
- Wrocław. W niedzielę w NFM premiera „Hołos” – opery w języku łemkowskim 22.11.2024 14:14
- Warszawa. Młodzieżowy projekt performatywny PORAŻKA w MIK 22.11.2024 14:09
- Poznań. Dziś prapremiera „Ślubu” w operowej inscenizacji w Teatrze Wielkim 22.11.2024 13:55
- Warszawa. Spotkanie wokół książki „Śpiewacy eksportowi” w TW-ON 22.11.2024 13:45
W dniach 27-28 listopada w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się VIII Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI.
Skąd się wzięły ZWYKI? Z fascynacji przedziwnym, oryginalnym, nigdzie już teraz nie spotykanym zjawiskiem, jakim jest dzisiejszy teatr ludowy. I z woli pokazywania najlepszych owoców jego całorocznej pracy. A dyrekcja Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana, doceniając urodę i smak tych owoców, umieściła je w swojej karcie artystycznych dań. Biorąc jednak rzecz konkretnie i historycznie, ZWYKI biorą się z SEJMIKÓW wiejskich zespołów teatralnych, programowanych i koordynowanych przez Towarzystwo Kultury Teatralnej. Co roku odbywa się najpierw pięć takich sejmików, obejmujących zasięgiem cały kraj (Bukowina Tatrzańska, Kaczory k. Piły, Ożarów k. Wielunia, Stoczek Łukowski, Tarnogród), a jesienią najciekawsze, najbardziej wartościowe przedstawienia mają swoje „finałowe” sejmikowanie w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury, na Lubelszczyźnie. I właśnie stąd „najlepsze z najlepszych” idą na scenę Teatru Polskiego.
To bardzo ważne słowo „sejmiki”. Nie konkursy, nie festiwale, nie konfrontacje – tu istotą jest przyjacielskie spotkanie, pokazanie swojej teatralnej roboty, podejrzenie jak pracują inni i gadanie, gadanie, gadanie… W tym gadaniu uczestniczą także poważni specjaliści – badacze kultury, teatrolodzy, reżyserzy, muzykolodzy, etnografowie. Nie po to, żeby ocenić, bardziej po to, by się lepiej poznać, by zadać pytania, doradzić. Z tego gadania przedstawienia robią się lepsze, bo praca nad nimi nie kończy się na „premierze”, prezentuje się je nie często, ale za to przez długie lata, albo też po latach się do nich wraca… Nie za dużo tu tego słowa „gadanie”? – zapyta ktoś. Nie za dużo, bo dawna kultura chłopska była kulturą słowa, rozmowy. Po to było wspólne, wieczorne darcie pierza, łuskanie grochu, kiszenie kapusty, żeby rozmawiać. Pięknie, bo mądrze pisał o tym Wiesław Myśliwski. Telewizor – powiada – zniszczył chłopską izbę, odesłał wszystkich do własnych domów, do zunifikowanej wyobraźni. Dzisiaj moglibyśmy dodać wywód o Internecie. Sejmikowe gadanie jest próbą ratowania resztek. Widać to sejmikowanie bardzo jest potrzebne wiejskim zespołom, bo trwa od 50 lat, od prawie 40 lat ma wymiar ogólnopolski i w tym czasie stało się sprawcą stworzenia blisko 1900 teatralnych widowisk.
Pójdźmy krok dalej w tym objaśnianiu. Bo trzeba jeszcze powiedzieć skąd się biorą SEJMIKI. Otóż nie byłoby ich, gdyby nie trwał, nie był ciągle żywy i płodny – teatr ludowy. Nie da się pomieścić w paru zdaniach czym jest, więc powiedzmy tylko, co najważniejsze – że wyrasta z bardzo dawnej kultury ludu polskiego, z jego (powtórzmy za tytułem wielkiego dzieła Oskara Kolberga) zwyczajów, sposobu życia, mowy, podań, przysłów, obrzędów, guseł, zabaw, pieśni, muzyki i tańca. Jeśli dodamy jeszcze, że także z prac domowych, polnych, „w obejściu”, będziemy mieli komplet źródeł, z których się robi ten teatr. A dzisiaj – kiedy kultury ludowej prawie nie ma - przede wszystkim z pamięci, przenoszonej z pokolenia na pokolenie. I z tęsknoty za dawnym współ-byciem w gromadzie, w słonecznym kręgu, w którym natura wyznacza rytm życia – pracy i zabawy, trosk i radości, przychodzenia i odchodzenia ze świata…
Lech Śliwonik
***
VIII Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana, Scena Kameralna
27 listopada, godz. 17.00 - Dzień pracy
"U łubiarza" | Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy JARZĘBINA z Bukowej (pow. biłgorajski, woj. lubelskie)
"Len" | Zespół Folklorystyczny NARWIANIE z Dobrzyniewa Dużego (pow. białostocki, woj. podlaskie)
Tarnogrodzkie jadło – stolica teatru ludowego zaprasza
28 listopada, godz. 17.00 - Dzień wesela
"Wesele Jaśka i Marysi – Błogosławiny" | Zespół Regionalny LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej (pow. nowosądecki, woj. małopolskie)
"Wesele sonińskie" (fragment) | Zespół Ludowy SONINA z Soniny (pow. łańcucki, woj. podkarpackie)
***
Organizatorzy:
Towarzystwo Kultury Teatralnej – Zarząd Główny
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.