EN

25.03.2021, 11:21 Wersja do druku

Warszawa. LOTOS mecenasem Polskiej Opery Królewskiej

Inne aktualności

Polską Operę Królewską utworzono w 2017 roku jako odpowiedź na silnie wyrażaną przez środowisko muzyków i melomanów potrzebę powstania w Warszawie nowego kameralnego teatru operowego. Na mocy podpisanej pod koniec marca br. umowy – do grona mecenasów tej instytucji dołącza teraz Grupa LOTOS.

− Kultura pełni ważną rolę w budowaniu i utrzymaniu tożsamości narodowej, jest jednym ze spoiw społeczeństwa i źródłem do jego poznania. Polska Opera Królewska nawiązuje nie tylko nazwą, ale także godłem i profilem działalności do znakomitych początków opery w Polsce, ale przede wszystkim przybliża dzieła znamienitych polskich twórców. To szczególnie cenna inicjatywa, w którą, jako Grupa LOTOS, postanowiliśmy się zaangażować zostając mecenasem tej instytucji kultury – mówi Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy LOTOS.

– Jestem bardzo wdzięczny Grupie LOTOS za podjęcie tak szlachetnego zobowiązania, jakim jest objęcie mecenatem działalności Polskiej Opery Królewskiej. Przekonany jestem, że dzięki temu wsparciu będziemy mogli realizować naszą misję upowszechniania narodowego dziedzictwa kulturalnego wśród coraz to szerszych grup społeczeństwa, a nasze spektakle i koncerty będą w jeszcze większym zakresie kształtowały gusta melomanów. Cieszy mnie, że wsparcie ze strony nowego mecenasa przychodzi w tak trudnym dla kultury czasie – podkreśla Andrzej Klimczak, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej. 

Pierwszym wspólnym projektem w ramach współpracy Grupy LOTOS z Polską Operą Królewską będzie prapremiera „Hioba” Krzesimira Dębskiego − opery napisanej na zamówienie Polskiej Opery Królewskiej opartej na dramacie Karola Wojtyły. Utwór powstał dla uczczenia obchodów setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka i w osiemdziesięciolecie powstania tego niezwykłego utworu. 

Polska Opera Królewska rozpoczęła działalność 1 sierpnia 2017 roku, na mocy Zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej misją jest popularyzacja zdobyczy teatru władysławowskiego ze sceną w Zamku Królewskim w Warszawie – pierwszego stałego teatru operowego w Polsce i jednego z pierwszych na świecie. Dąży też do osiągniecia takiej doskonałości wykonawczej, z której słynęła Kapela dworska Wazów. Natomiast o złotych czasach opery z okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego przypomina imponująca architektura zbudowanego z jego inicjatywy Teatru Królewskiego w Łazienkach, który obecnie jest siedzibą Polskiej Opery Królewskiej. 

Grupa LOTOS od lat jest mecenasem polskiej kultury i włącza się w wydarzenia, które promują uniwersalne wartości, zarówno na Pomorzu, jak i w całej Polsce. Gdański koncern docenia inicjatywy krzewiące patriotyzm oraz ukazujące piękno dzieł polskich artystów. Spółka oprócz Polskiej Opery Królewskiej wspiera działalność Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni czy Teatru Atelier w Sopocie. Promuje takie wydarzenia jak: LOTOS Siesta Festival, Ladies Jazz Festiwal oraz LOTOS Jazz Festival Bielską Zadymkę Jazzową.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne