Już po raz 15-ty wręczono statuetki Koryfeusz Muzyki Polskiej w czterech kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku, Odkrycie roku oraz Nagroda honorowa. Jubileuszowa Gala odbyła się 3 listopada w Filharmonii Narodowej.
Inne aktualności
- Włochy. W Rzymie uczczono 50. rocznicę premiery spektaklu „Umarła klasa” Tadeusza Kantora 06.11.2025 19:55
- Warszawa. Joga i warsztaty w Teatrze 21 06.11.2025 18:20
- Opole. Norbert Rakowski i Teatr im. Jana Kochanowskiego w międzynarodowym projekcie DRAMAFEST 2025 06.11.2025 18:16
- Warszawa. STUDIO teatrgaleria: Sztuka wolności za murami więzienia 06.11.2025 16:47
- Kraków. Gilbert Grape na scenie Teatru Ludowego – opowieść o rodzinie i trudnych wyborach 06.11.2025 16:32
-
Warszawa. „Polski Focus” na Międzynarodowym Festiwalu Dramaturgii Współczesnej DramaFest w Meksyku
06.11.2025 16:23
- Kraków. Proces zabójcy prezydenta w dniu Święta Niepodległości 06.11.2025 15:57
- Lublin. Wystawa prac Stanisława Szukalskiego od piątku w Galerii Gardzienice 06.11.2025 15:55
- Białystok. Teatr Dramatyczny weźmie udział w 11. edycji International Bitola Shakespeare Festival w Macedonii Północnej. 06.11.2025 15:42
- Katowice. Premiera „Masary” Szczepana Twardocha – opowieści o dorastaniu, samotności i hejcie - w sobotę 06.11.2025 15:22
-
Lublin. Wystartowały Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
06.11.2025 15:02
- Legnica. Wkrótce premiera „Systemu Sulta” w reż. Mateusza Pakuły na Scenie na Piekarach 06.11.2025 14:48
-
Wrocław. Nabór scenariuszy do Konkursu Off na 46. PPA przedłużony do 13 listopada
06.11.2025 14:41
- Warszawa. Teatr WARSawy świętuje lata scenicznych sukcesów tytułami, które nie schodzą z afisza 06.11.2025 14:35
Nagrodę honorową za całokształt działalności w tym roku otrzymał Waldemar Dąbrowski – wieloletni Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, animator kultury, polityk i manager.
Nagrodę w kategorii Osobowość roku otrzymała Anna Szostak – za realizację spójnej wizji rozwoju Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, prowadzącego bogatą działalność koncertową i fonograficzną, uhonorowaną w minionym sezonie licznymi nagrodami. Za konsekwentne łączenie promocji polskiego repertuaru współczesnego z wykonawstwem muzyki dawnej.
Za Wydarzenie roku uznano Muzyczne spotkania z okazji 80 lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Narodowym Forum Muzyki. Było to dwudniowe święto polskiej muzyki we Wrocławiu, które zgromadziło liczną publiczność i ponad pięciuset wykonawców podczas 34 koncertów, warsztatów i spotkań. Bogaty program obchodów jubileuszu PWM ukazał wielowymiarowy dorobek twórców związanych z wydawnictwem – od klasyków XX wieku po muzykę najnowszą.
Nagrodę w kategorii Odkrycie roku przyznawaną przez Kolegium Elektorów wspomagane przez otwarte głosowanie publiczności drogą internetową otrzymał pianista Mateusz Dubiel – za zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, torujące drogę do XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego oraz za intensywną działalność koncertową w Polsce i za granicą, potwierdzającą rosnącą pozycję artysty wśród młodych pianistów.
Laureaci otrzymali statuetki projektu prof. Adama Myjaka, którego dzieło kontynuuje Jego syn Aleksander.
W częściach artystycznych wieczoru wystąpili: zespól śpiewaczy Młode Stare Baby, skrzypaczka Agata Szymczewska i {oh!} Orkiestra pod kierownictwem Martyny Pastuszki, a także Iwona Hossa, Dorota Miśkiewicz, Grzegorz Turnau, pianista Marcin Wasilewski, cymbalistka Marta Maślanka, Orkiestra Adama Sztaby, Chopin University Chamber Orchestra pod kierownictwem Adama Sztaby.
Wydarzenie organizowane jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Patroni medialni Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2025
TVP Warszawa, Polskie Radio Program 2, RDC, Rzeczpospolita, rp.pl, Zwierciadło, JazzPRESS,
Jazz Forum, Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic