14.09.2020, 11:55 Wersja do druku

Warszawa. Laureaci Nagród "Teatru" za sezon 2019-2020

Jury w składzie: Jacek Cieślak, Jacek Kopciński (przewodniczący), Wojciech Majcherek, Jacek Wakar, Kalina Zalewska, przyznało nagrody:

Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2019/2020 otrzymał Mariusz Treliński za reżyserię Halki Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie

Nominacje w tej kategorii otrzymali:

Jan Klata za reżyserię Matki Joanny od Aniołów wg Jarosława Iwaszkiewicza w Nowym Teatrze w Warszawie,

Agnieszka Glińska za reżyserię Halki Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (Sala Młynarskiego),

Wojciech Kościelniak za reżyserię Przybysza na motywach albumu Shauna Tana w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie,

Bartosz Szydłowski za reżyserię Hamleta Williama Szekspira w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kobiecą kreację aktorską w sezonie 2019/2020 otrzymała Eliza Borowska za rolę kobiety w spektaklu Wszystko płynie na postawie książki Wasilija Grossmana w reżyserii Janusza Opryńskiego w Teatrze Soho w Warszawie.

Nominacje w tej kategorii otrzymały:

Agnieszka Judycka za rolę Ofelii w Hamlecie Williama Szekspira w reżyserii Bartosza Szydłowskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,

Sara Celler-Jezierska za rolę inspirowaną postacią Marii Magdaleny w Jezusie Jędrzeja Piaskowskiego w reżyserii Autora w Nowym Teatrze w Warszawie oraz za rolę w spektaklu Wracać wciąż do domu na podstawie książki Ursuli K. Le Guin w reżyserii Magdy Szpecht w TR Warszawa,

Joanna Kasperek za rolę Lubow Raniewskiej w Wiśniowym sadzie Antoniego Czechowa w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą męską kreację aktorską w sezonie 2019/2020 otrzymał Jacek Braciak za rolę Andrzeja we Wstydzie Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata w Teatrze Współczesnym w Warszawie.

Nominacje w tej kategorii otrzymali:

Bartosz Bielenia za rolę księdza Suryna w Matce Joannie od Aniołów wg Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Jana Klaty w Nowym Teatrze w Warszawie,

Marcin Kalisz za rolę Hamleta w Hamlecie Williama Szekspira w reżyserii Bartosza Szydłowskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,

Sławomir Grzymkowski za rolę mężczyzny w spektaklu Wszystko płynie na postawie książki Wasilija Grossmana w reżyserii Janusza Opryńskiego w Teatrze Soho w Warszawie,

Julian Świeżewski za rolę Malapartego w Capri – wyspie uciekinierów na podstawie utworów Kaputt i Skóra Curzia Malapartego w reżyserii Krystiana Lupy w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Nagrodą Specjalną „Teatru” uhonorowano Profesor Annę Kuligowską-Korzeniewską za ogromny wkład w budowanie historii teatru i dramatu polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prac poświęconych żydowskiej kulturze teatralnej w Polsce.

Źródło:

Materiał nadesłany