EN
3.04.2021, 12:21 Wersja do druku

Warszawa. Janusz Bałdyga stworzył niezwykły Grób Pański w kościele Wizytek

Inne aktualności

Jest prosty, wręcz ascetyczny, złożony tylko z trzech elementów: pionowej belki krzyża, blachy ze śladem po drugiej belce i winorośli. To jednak wystarczyło, żeby dotknąć istoty Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Pisze Tomasz Urzykowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.

Od ponad dekady najbardziej intrygujące Groby Pańskie w Warszawie powstają w kościele Sióstr Wizytek pw. św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi przy Krakowskim Przedmieściu. Nie komentują aktualnej polityki, nie włączają się z dyskusję o problemach społecznych, co często zdarza się "publicystycznym" grobom w innych kościołach. Zawsze za to zaskakują oryginalną formą i przekazują głębokie teologiczne treści. To zasługa rektora tej świątyni księdza Aleksandra Seniuka oraz historyka, krytyka i kuratora sztuki Pawła Sosnowskiego, właściciela warszawskiej Galerii Propaganda, który sprawuje opiekę nad Grobami Pańskimi powstającymi u Wizytek.

Grób Pański u Wizytek. Chodzi o wiarę, nie politykę

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Znany performer stworzył niezwykły Grób Pański w kościele Wizytek

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Stołeczna” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Tomasz Urzykowski

Data publikacji oryginału:

03.04.2021 09:06

Wątki tematyczne