EN

21.06.2022, 15:52 Wersja do druku

Warszawa. Grzegorz Jarzyna o planie rozpisania konkursu na dyrektora TR Warszawa: to dobry sygnał

To dobry sygnał i myślę, że ten konkurs też w jakiś sposób rozładuje atmosferę w zespole i napięcia - powiedział we wtorek PAP o decyzji prezydenta Warszawy o planowanym rozpisaniu konkursu na dyrektora lub dyrektorkę TR Warszawa dyrektor artystyczny tej sceny Grzegorz Jarzyna.

fot. Piotr Nowak/ PAP

Pytany o oświadczenie Zespołu Aktorskiego TR Warszawa i informację o tym, że prezydent m.st. Warszawy zamierza rozpisać konkurs na nowego dyrektora lub dyrektorkę tej instytucji Grzegorz Jarzyna powiedział: "wiadomo, że sytuacja jest bardzo przykra". "Jest to trudny okres dla nas jako zespołu" - dodał.

"Chciałbym powiedzieć, że z mojej perspektywy jako dyrektora artystycznego w TR Warszawa ciągle zachowany jest wysoki poziom artystyczny. Odbywają się premiery, a teatr dysponuje jednym z najlepszych zespołów aktorskich" - wyjaśnił. "W tym widzę swoją rolę" - zapewnił Jarzyna.

Zwrócił uwagę, że "konflikt dotyczy sytuacji relacyjnych, socjalnych". "Trudno w to wnikać" - dodał, podkreślając, że w jego ocenie "TR Warszawa ciągle stoi na bardzo wysokim poziomie".

"Nasza misja bez względu na tę sytuację jest realizowana. Mamy zabezpieczone środki finansowe na zapowiedziane w nowym sezonie realizacje" - zapewnił. "Ten kryzys nie uderza w nasze plany artystyczne" - wyjaśnił.

"Artystycznie ten teatr nadal będzie funkcjonował na wysokim poziomie" - podkreślił Jarzyna.

Odnosząc się do zapowiedzianego przez władze Warszawy ogłoszenia we wrześniu 2022 r. konkursu na stanowisko dyrektora lub dyrektorki naczelnej TR Warszawa, reżyser powiedział: "konkurs jest tu oczywistą sytuacją". "Kadencja dyrektor naczelnej TR Warszawa Natalii Dzieduszyckiej upływa w sierpniu 2023 r. i rozpisanie nowego konkursu było sprawą spodziewaną" - wyjaśnił.

"Dla mnie osobiście nie ma tu żadnej sensacji, bo zgodnie z ustaleniami z miastem była mowa o tym, że po pięcioletniej kadencji odbędzie się następny konkurs" - powiedział. "Decyzja władz Warszawy o planowanym rozpisaniu konkursu jest o tyle uspokajająca, że była to szybka odpowiedź ze strony miasta" - wyjaśnił dyrektor artystyczny TR Warszawa.

"To dobry sygnał i myślę, że ten konkurs też w jakiś sposób rozładuje atmosferę w zespole i napięcia" - ocenił Jarzyna.

Zespół Aktorski TR Warszawa przesłał PAP treść oświadczenia, w którym zwrócił się do prezydentam.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego z apelem o rozpisanie konkursu na stanowisko dyrektora lub dyrektorki tego teatru.

"Największą siłą i wartością TR Warszawa zawsze był Zespół. Dział techniczny, zespół edukacji, zespół aktorski, zespół asystencko-inspicjencki, dział produkcji, dział planowania i eksploatacji, dział rozwoju publiczności, dział administracyjny, księgowość – wszyscy wspólnie przez lata tworzyliśmy wysoką jakość artystyczną tego miejsca. WSPÓLNIE" - czytamy w przesłanym oświadczeniu.

Jak wyjaśniono, "w ciągu ostatnich dwóch lat zespół naszego teatru opuściło około 30 osób". "Osoby odchodzące z pracy opisywały się w większości jako osoby przemęczone napięciami, zastraszone i wypalone psychicznie" - napisano. "Deklarowały, że mają już dosyć!" - dodano.

"My, aktorki i aktorzy TR Warszawa też mamy dosyć" - podkreślono.

Zaznaczono, że "odejścia kolejnych pracownic i pracowników mają potężny wpływ na naszą pracę". "Pomijając narastające poczucie straty, zagrożony jest również tak ciężko wypracowany przez lata poziom artystyczny, trwonione jest wieloletnie doświadczenie" - napisano. "W ostatnich miesiącach nasz teatr, będący instytucją publiczną i mający swoje zobowiązania wobec widzów, stawał przed koniecznością odwoływania spektakli, co oznacza brak możliwości wykonywania podstawowych obowiązków statutowych" - wyjaśniono.

Jak oceniono, "stan ten jest efektem szkodliwego i niekompetentnego prowadzenia zespołu przez dyrekcję TR Warszawa".

"Pomimo wielokrotnie podejmowanych przez nas prób uzmysłowienia groźnej dla przyszłości Teatru sytuacji, dyrekcja wykonywała jedynie działania pozorowane i nie była w stanie powstrzymać kolejnych rezygnacji" - przypomniano w oświadczeniu.

Zwrócono uwagę, że "nie chcąc godzić się na wyniszczający Zespół sposób prowadzenia teatru, wciąż odchodzą kolejni, najbardziej wartościowi pracownicy, którzy tworzyli to miejsce od lat". "Wśród wielu osób, które odeszły w ostatnim czasie wymienić można m.in. koordynatorkę Zespołu Edukacji TR Warszawa, pracowniczkę naszego teatru od 26 lat; kierowniczkę widowni, staż pracy: 12 lat; realizatora wideo, staż pracy: 16 lat; asystenta literackiego, staż pracy: 10 lat; aktorkę, staż pracy: 18 lat; aktora, staż pracy 18 lat" - napisano.

Przypomniano, że "w poczuciu odpowiedzialności za dobro Teatru i motywowani chęcią poprawy warunków pracy za pośrednictwem przedstawicieli związku zawodowego pracowników TR Warszawa od kwietnia 2021 r. prowadziliśmy aktywny dialog z Dyrektorem Biura Kultury Arturem Jóźwikiem w celu uzdrowienia sytuacji". "W obliczu bezsilności i dalszych wyniszczających działań ze strony dyrekcji, 17 stycznia 2022 r. zostało złożone wotum nieufności wobec dyrekcji i jej pełnomocników, uchwalone przez Komisję Zakładową OZZ IP (Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywy Pracowniczej - PAP) w TR Warszawa, do której należy 51 pracowników (spośród 84 wszystkich zatrudnionych w teatrze). Dalsze rozmowy i próby mediacji zakończyły się fiaskiem" - czytamy w oświadczeniu.

"W obecnej sytuacji jedynym możliwym dla nas rozwiązaniem jest zmiana na stanowiskach dyrektorskich TR Warszawa. Obawiamy się, że w przeciwnym razie zespół naszego teatru przestanie istnieć" - uzasadniono.

"Dlatego my, zespół aktorski TR Warszawa, zwracamy się do Prezydenta m.st. Warszawy z apelem o niezwłoczne rozpisanie konkursu na stanowisko dyrektora lub dyrektorki TR Warszawa" - napisano w oświadczeniu, które podpisało 18 aktorek i aktorów TR Warszawa.

Dyrektor naczelną TR Warszawa od sierpnia 2017 r. jest Natalia Dzieduszycka, wcześniej związana z Instytutem Adama Mickiewicza. Za stronę artystyczną teatru odpowiada Grzegorz Jarzyna.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne