EN

4.12.2020, 15:56 Wersja do druku

Warszawa. Grudzień online w Domu Kultury Świt

Inne aktualności

Dom Kultury Świt zaprasza na wydarzenia online.

7 grudnia | poniedziałek | 18.00 | online

Marek Bartkowicz „Ciekłokrystaliczni”, spektakl

scen. i teksty piosenek: Marek Bartkowicz, muz.: Marek Bartkowicz, Radosław Laddy, Rafał Grząka, reż.: Marek Bartkowicz i Grzegorz Szypka, wyst.: Patrycja Zywert-Szypka, Marek Bartkowicz i Piotr Sawicki (fortepian)

transmisja online na kanale YouTube/DKŚ

„Ciekłokrystaliczni” to pełen humoru słowno-muzyczny zabawny traktat o tym, co każda dojrzała „dziewczynka” i każdy starszy „chłopczyk” wiedzieć powinni... A że bywa, iż tego nie wiedzą, spektakl przesycony jest mnóstwem wywołujących salwy śmiechu, autoironicznych żartów i spostrzeżeń wynikających z nabytej już mądrości życiowej bohaterów.

Widzowie znajdą tu humor najwyższej próby, zwłaszcza że osnuty wokół uczuć i spraw, które jeśli jeszcze kogoś z widzów nie dotyczą, to z pewnością dotyczyć będą.

13 grudnia | niedziela | 18.00 | online

„Pola i Karski”, spektakl muzyczny

scen. i reż.: Izabella Borkowska, opieka reż. i scenogr.: Darek Sikorski, choreogr.: Izabella Borkowska / Marta Domagała-Witkowska, przyg. wokalne: Magdalena Ptaszyńska, muz. oryginalna: Paweł Steczek, mastering nagrań: Bogusław Gordyczukowski, wyst.: Marta Domagała-Witkowska (Pola), Daniel Harry Jarociński (Karski) oraz Grupa Taneczna Slyde

produkcja: Dom Kultury Śródmieście 2020

Spektakl zrealizowany ze środków Funduszu Animacji Kultury WPEK

transmisja online na kanale YouTube/DKŚ

Spektakl opowiadający historię niezwykłego małżeństwa Poli Nireńskiej (tancerki/choreografki) i Jana Karskiego (kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego).

Spektakl o tym jak bardzo poczucie tożsamości wpływa na nasze życie. Polę Nireńską dręczyło przez całe życie pytanie – kim tak naprawdę jest. Na pewno była polsko-żydowską kosmopolitką, która poszła do ślubu z katolikiem i dla niego zmieniła wiarę. Bezdzietna, bez rodziny, którą odebrał jej Holocaust, całe życie prześladowały ją wspomnienia. Pola żyjąca z Janem Karskim, który przez Żydów uznawany był za „świętego czasu Holocaustu”, tylko poprzez sztukę mogła być tym, kim chciała, i wyrażać uczucia i emocje; tylko poprzez taniec mogła opowiadać swoją historię.

Amerykański sen obojga nie był jak z filmu. Jan Karski związał swój los z Polą Nireńską, która tak jak on miała potrzebę odnalezienia piękna w życiu pomimo dramatycznych losów i cierpień. Ale on odniósł ogromny sukces życiowy, ona – choć miała ogromną potrzebę artystycznego sukcesu – doznała dojmującego poczucia niespełnienia. Nieustanne zmagania z tym uczuciem, pogłębione depresją doprowadziły Polę Nireńską do tragicznego końca.

„Pola i Karski” to spektakl o spotkaniu dwojga rozbitków życiowych, którzy bardzo chcieli stworzyć dla siebie bezpieczną przystań. Silne osobowości, nietuzinkowe postacie ścierały się ze sobą, nie zawsze znajdując kompromis. We dwoje, mając swój intymny świat, próbowali połączyć kultury i zacząć żyć według własnych reguł. Tylko czy potrafili to zrobić? Czy im się udało? I czy miłość może wystarczyć?

14 grudnia | poniedziałek | 18.00 | online

Sławomir Holland „Nic nowego pod słońcem”, monodram

transmisja online na kanale YouTube/DKŚ

Spektakl złożony z tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Mariana Hemara, Jerzego Jurandota, Bolesława Leśmiana oraz Juliana Tuwima. Wieczór doskonałych utworów literackich okraszonych zabawnym komentarzem i refleksją aktora, który z wdziękiem kulturalnego, eleganckiego inteligenta międzywojnia wprowadza nas w atmosferę liryki, satyry i kabaretu. Spostrzeżenia twórców dwudziestolecia okazują się dziś wyjątkowo aktualne, zaś Sławomir Holland spontanicznie i brawurowo dzieli się z widzami przemyśleniami na temat motywu przewodniego spektaklu: nic nowego pod słońcem.

Sławomir Holland – aktor, absolwent PWST we Wrocławiu. Aktor Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, Teatru Polskiego w Bydgoszczy i trzech scen stołecznych: Teatru Popularnego, Teatru Na Woli i Teatru Ateneum. Wystąpił w ponad siedemdziesięciu filmach i serialach. Ma w dorobku wiele ról teatralnych.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne