Seria zaplanowanych na sierpień i wrzesień 2023 r. koncertów Ukrainian Freedom Orchestra zainaugurowana będzie dwoma koncertami w Polsce: Warszawie i Gdańsku, potem zaś zabrzmi w najważniejszych centrach muzycznych Europy, by zakończyć się w słynnym, londyńskim Barbican Centre. Dzień Niepodległości Ukrainy, 24 sierpnia, zaakcentowany zostanie specjalnym plenerowym koncertem w Berlinie.
Inne aktualności
- Kraków. W Starym Teatrze odbyła się premiera spektaklu Luka Percevala 18.01.2025 21:57
- Warszawa. Nie żyje producent telewizyjny Ryszard Sibilski, mąż Ewy Bem 18.01.2025 21:44
- Warszawa. „Ferajna. Zupełnie inny świat” w Teatrze XL 18.01.2025 16:11
- Gdynia. Szymon Jachimek dramaturgiem Teatru Miejskiego? 18.01.2025 15:14
- Warszawa. Zmarła ceniona socjolog prof. Barbara Szacka 18.01.2025 10:44
- Teatr TV. Premiera „Upiorów” w reż. Anny Augustynowicz – w poniedziałek 18.01.2025 10:18
- Bielsko-Biała. Twórczość Katarzyny Kozyry w Galerii Bielskiej BWA 18.01.2025 09:47
- Wrocław. ORLEN S.A. Mecenasem Tytularnym Narodowego Forum Muzyki 17.01.2025 16:50
- Austria. Nie żyje Martin Pollack 17.01.2025 16:31
- Warszawa. Spektakl taneczny „Home grown allure”. Otwarta Scena IT 17.01.2025 15:43
- Warszawa. W lutym premiera „Pary nasyconej” w Teatrze Ateneum 17.01.2025 15:30
- Tychy. Prapremiera monodramu „Hibernacja” w Teatrze Małym 17.01.2025 15:20
- Elbląg. Żmijewski śpiewa Cohena. Koncert w ramach XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa 17.01.2025 15:17
- Kraj. Sezon Kulturalny Polska – Wielka Brytania 2025. Ponad 100 wydarzeń; start w marcu 17.01.2025 15:03
Zespół, nad którym patronat honorowy objęła w tym roku Ołena Zełenska, Pierwsza Dama Ukrainy, powstał, by bronić ukraińskiego dziedzictwa artystycznego jedyną przypisaną muzykom bronią – wielką sztuką. Patronat nad obydwoma polskimi koncertami – inauguracyjnym w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, będącej zarazem współproducentem tournée, jak i w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, objęła Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.
Ubiegłoroczna, niezwykle udana, inauguracyjna trasa koncertowa Orkiestry po Europie i USA, zainspirowała Keri-Lynn Wilson, kanadyjską dyrygentkę ukraińskiego pochodzenia i dyrektorkę muzyczną zespołu, do powtórzenia tego konceptu w sierpniu i wrześniu, z wiarą, że ponownie Muzycy w najważniejszych europejskich centrach muzycznych i festiwalach, staną się ambasadorami ukraińskiej kultury w czasie, gdy ich ojczyzna walczy o wolność. W skład 74-osobowej orkiestry wchodzą muzycy mieszkający w Ukrainie, z których kilku musiało otrzymać specjalną zgodę od rządu ukraińskiego, by służyć swojemu krajowi muzyką, a także artyści, którzy opuścili ojczyznę jako uchodźcy oraz ukraińscy instrumentaliści będący członkami orkiestr europejskich. Jako solista wystąpi skrzypek Valeriy Sokolov.
Zespół, nad którym patronat honorowy objęła Ołena Zełenska, Pierwsza Dama Ukrainy, ponownie zbierze się w Warszawie pod auspicjami Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy i we współpracy z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Trasa koncertowa rozpocznie się w Warszawie wykonaniem IX Symfonii Ludwiga van Beethovena z udziałem Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oraz solistów: Olgi Kulchynskiej (sopran), Nicole Chirki (mezzosopran), Dmytro Popova (tenor) i Vladyslava Buialskyiego (bas-baryton). W programie pozostałych koncertów znajdzie się II Koncert skrzypcowy ukraińskiego kompozytora Yevhena Stankovycha oraz III Symfonia Beethovena („Eroica”). Jednym z ważniejszych punktów trasy będzie otwarty koncert na terenach Pałacu Schönhausen w Berlinie w Dniu Niepodległości Ukrainy (24 sierpnia) przeznaczony dla kilku tysięcy słuchaczy.
Muzycy orkiestry na co dzień związani są m.in. z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie, a także z takimi zagranicznymi zespołami, jak: Orkiestra Tonkünstler w Wiedniu, Belgijska Orkiestra Narodowa i Staatskapelle w Berlinie. Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy wspiera przedsięwzięcie organizacyjnie oraz formalnie, wydając mężczyznom w wieku poborowym zgodę na opuszczenie kraju i zaangażowanie się w wysiłek wojenny za pośrednictwem wyjątkowego oręża, jakim jest sztuka.
„Ukrainian Freedom Orchestra jest muzycznym głosem Ukrainy. Muzyka jako uniwersalne medium, które nie wymaga przekładu, jest językiem, którym możemy swobodnie rozmawiać ze światem. Zapraszam Państwa do udziału w trasie koncertowej UFO i wsłuchania się w ponadczasowe przesłanie o potędze wolności zawarte w dziełach nieprzemijającej klasyki, które znalazły się w programie. Niech przemówi muzyka i uciszy przemoc" – napisała Ołena Zełenska, Pierwsza Dama Ukrainy.
Keri-Lynn Wilson, pomysłodawczyni utworzenia orkiestry i jej dyrektorka muzyczna podkreśla: „Ukraina kontynuuje swoją nieustraszona walkę, broniąc całego wolnego świata, jednak potrzebuje naszego wsparcia bardziej niż kiedykolwiek. Tego lata z dumą ponownie dołączę do dzielnych muzyków Ukrainian Freedom Orchestra, chcąc razem z nimi bronić dziedzictwa kulturalnego Ukrainy. Nie spoczniemy, dopóki wojna się nie zakończy.”
Metropolitan Opera w Nowym Jorku na czele z Petrem Gelbem oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie pod kierunkiem Waldemara Dąbrowskiego, które powołały do życia i wsparły organizacyjnie Ukrainian Freedom Orchestra w 2022 roku, bez wahania zaangażowały się w pomoc w realizacji tegorocznego tournée zespołu. Zarówno MET, jak i TW-ON od początku aktywnie przeciwstawiły się rosyjskiej agresji na Ukrainę i świadczyły pomoc ofiarom wojny. Obie instytucje wyrażają wdzięczność polskiemu Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wsparcie finansowe pobytu Orkiestry w Warszawie oraz koncertów w Warszawie i Gdańsku.
Inauguracyjna trasa koncertowa Ukrainian Freedom Orchestra była jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych ubiegłego roku. Zespół został doskonale odebrany przez krytyków i entuzjastycznie oklaskiwany przez publiczność. Tournée zdobyło bezprecedensowy dla tego typu przedsięwzięć rozgłos w mediach. Trzy z trzynastu koncertów zostały pokazane w telewizji – przez stację BBC (Proms w Londynie), Arte (występ w Warszawie) oraz PBS (Kennedy Center w Waszyngtonie) – natomiast występów we Francji i Niemczech można było wysłuchać w radiu. Zespołowi podczas jego podróży towarzyszyła ekipa BBC z Clivem Myrie na czele. O przedsięwzięciu pisała także prasa na całym świecie w tym „New York Times”, „Washington Post”, „Guardian”, „Times”, „Le Monde”, „Die Welt”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Wśród stacji telewizyjnych, które informowały o tournée Orkiestry w swoich serwisach informacyjnych znalazły się m.in. NBC Evening News, CNN, BBC, NOS.
Sponsorami orkiestry jest m.in. fundacja Bloomberg Philanthropies. Organizatorem trasy koncertowej Ukrainian Freedom Orchestra jest Teatr Wielki - Opera Narodowa we współpracy z Askonas Holt, jedną z najważniejszych agencji artystycznych na świecie. Środki zebrane podczas tournée zostaną przekazane na wsparcie ukraińskich artystów. Można także wesprzeć ukraińską kulturę bezpośrednio za pośrednictwem strony prowadzonej przez ukraińskie Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej: https://restore.mkip.gov.ua/.
Keri-Lynn Wilson, pomysłodawczyni i dyrektorka muzyczna Ukrainian Freedom Orchestra, podczas swojej międzynarodowej kariery dyrygowała takimi zespołami, jak Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, NDR Hanover Orchestra, Bruckner Linz Orchestra i NHK Symphony. Współpracowała z najważniejszymi scenami operowymi świata, m.in. Royal Opera, Metropolitan Opera, Bayerische Staatsoper, Opera de Paris, czy Wiener Staatsoper. W 2020 roku otrzymała nominację do nagrody dla dyrygenta roku „Opus Klassik” za nagranie Sigismondo Gioacchino Rossiniego z zespołem Bayerische Rundfunk.
Valeriy Sokolov, urodzony w 1986 r. ukraiński skrzypek, już w 1999 r. otrzymał Study Grant Prize na Międzynarodowym Konkursie im. Pablo Sarasate w Pampelunie w Hiszpanii, co zapewniło mu stypendium Yehudi Menuhin School w Anglii.
We wrześniu 2005 Sokolov wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie im. George'a Enescu i zdobył Grand Prix za wykonanie Koncertu skrzypcowego Beethovena; zdobył także nagrodę za najlepsze wykonanie III Sonaty skrzypcowej Enescu oraz nagrodę Fundacji Enescu. Jako jeden z najlepszych artystów młodego pokolenia regularnie współpracuje z najważniejszymi orkiestrami i dyrygentami świata, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych.
Program (z wyjątkiem koncertu w Lucernie, gdzie zespół nie zagra Melodii i nie będzie przerwy):
Giuseppe Verdi
Uwertura do opery Moc przeznaczenia
Yevhen Stankovych
II Koncert skrzypcowy
solista: Valeriy Sokolov
Myroslaw Skoryk
Melodia
Ludwig van Beethoven
IX Symfonia d-moll (koncert w Warszawie)
soliści: Olga Kulchynska – sopran, Nicole Chirka – mezzosopran, Dmytro Popov – tenor, Vladyslav Buialsky – bas baryton
III Symfonia "Eroica" (pozostałe koncerty)
Szczegółowe informacje o tournée:
• 20 sierpnia: Teatr Wielki - Opera Narodowa, Warszawa, godz. 19:00,
bilety: https://teatrwielki.pl/
• 22 sierpnia: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, godz. 19:00,
informacje o biletach wkrótce
• 24 sierpnia: Kastellanwiese, Schloss Schönhausen, Berlin, godz. 19:30,
informacje o biletach wkrótce
• 27 sierpnia: Festival w Lucernie, godz. 11:00,
https://www.lucernefestival.
• 28 sierpnia: Het Concertgebouw, Amsterdam, godz. 20:00,
https://www.concertgebouw.nl/
• 30 sierpnia: Elbphilharmonie, Hamburg, godz. 20:00,
https://www.elbphilharmonie.
• 2 września: Snape Maltings, Snape, Wielka Brytania, godz. 19:30,
https://brittenpearsarts.org/
• 3 września, Barbican Centre, Londyn, godz. 14:00,
https://www.barbican.org.uk/