Autorski festiwal teatralny Sylwestra Biraga inspirowany emocjami związanymi z europejskimi podróżami, podczas których reżyser Teatru Druga Strefa spotykał się z artystami i twórcami świata kultury.
Inne aktualności
- Poznań. Koncert Noworoczny, wznowienia i pożegnania. Styczeń w Teatrze Wielkim 23.12.2024 15:19
- Siedlce. Premiera spektaklu „Mił(ość)” w Centrum Kultury i Sztuki 23.12.2024 15:01
- Nowy Sącz. Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” zaprasza do udziału w prestiżowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari 23.12.2024 14:47
- Kraj. Nowy balet „Dziadek do orzechów i Król myszy” z Opery w Zurychu 23.12.2024 14:29
- Białystok. Igor Gorzkowski reżyseruje „Wieczór Trzech Króli” w Teatrze Dramatycznym 23.12.2024 14:04
- Warszawa. MKiDN wybrało polskich kandydatów do Znaku Dziedzictwa Europejskiego 2025 23.12.2024 13:36
- Rzeszów. Ostatnie dni naboru do Sceny Nowej Dramaturgii 23.12.2024 13:18
- Warszawa. Edutainment – edukacja ekologiczna poprzez sztukę, śpiew i taniec 23.12.2024 13:06
- Wrocław. Agnieszka Franków-Żelazny nową dyrektorką Opery Wrocławskiej 23.12.2024 11:50
- Kalisz. Teatr Bogusławskiego zaprasza na premierę „Pomocy domowej” 23.12.2024 11:02
- Kraków. Styczeń 2025 w NCK 23.12.2024 10:30
- Sierakowice. Kaszubska Gwiôzdka na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Kolędnicy rozrabiali nie tylko w Centrum Kultury 23.12.2024 10:06
- Świerklaniec. „Dziwejcie sie ludzie” wybrano najpiękniejszą śląską kolędą 23.12.2024 09:59
- Łańcut. Premiera interaktywnego spektaklu „Babcia na katafalk” 23.12.2024 09:58
Tegoroczna edycja będzie trzecią z kolei, a zgodnie z festiwalową tradycją na scenie pojawią się uczestnicy ubiegłorocznych spotkań oraz wykonawcy, którzy zaprezentują się przed warszawską publicznością po raz pierwszy. W tym roku będzie to Theater Zentrifuge e.V. STUDIO 2 z Berlina, który pokaże nam spektakl pod tytułem „KKAAFFKKAA… wyobraziłe(a)ś mnie sobie inaczej...”. Po raz szósty na scenie Teatru Druga Strefa, a po raz drugi w ramach festiwalu, pokaże się DIVADLO KONTRA ze Słowacji, tym razem ze spektaklem „BABY REINDEER”. Trzeci raz wystąpi Mangrova Teatro z Turynu, który zaprezentuje premierę pod tytułem „TERESKA K”, a po raz drugi Polski Teatr z Wilna ze swoim najnowszym przedstawieniem „MUSZĘ? MOGĘ!”. Do grona naszych stałych gości możemy również zaliczyć paryską grupę teatralną APGEF, którą tym razem zobaczymy podczas przedstawienia pod tytułem „NOC”.
Nadrzędnym elementem łączącym zaproszonych twórców jest to, że są oni Polakami tworzącymi i pracującymi na co dzień poza granicami kraju. Znajdziemy tu młodych emigrantów, artystów urodzonych poza Polską oraz przedstawicieli pokolenia „Solidarności”, którzy opuszczali ojczyznę z politycznych motywacji, a niekiedy konieczności. Cenną wartością festiwalu jest prezentacja spektakli przygotowywanych i granych przez aktorów zawodowych współpracujących z pasjonatami aktorstwa i teatru. Powstały w ten sposób efekt świeżości, pasji i zaangażowania wyróżnia nasz festiwal spośród innych inicjatyw tego typu. Pytany o najważniejszy cel swojego przedsięwzięcia, Sylwester Biraga mówi: „Realizując nasz mini festiwal, chcemy pokazać rolę ośrodków emigracyjnych w promowaniu polskiej kultury oraz zbudować sieć efektywnych kontaktów zapewniających artystom na emigracji trwałą więź z krajem i jego kulturą”.
Festiwal rozpocznie się 6 lipca prezentacją spektaklu BABY REINDEER, a zostanie zamknięty 14 lipca premierową prezentacją spektaklu TERESKA K., który polska publiczność będzie mogła obejrzeć jako pierwsza.Bilety można zakupić na stronie internetowej Teatru Druga Strefa na każde z wydarzeń indywidualnie lub wybrać karnet na cały festiwal, co pozwoli zaoszczędzić ponad 120 złotych. Zainteresowanych zakupem karnetów prosimy o kontakt mailowy na adres: [email protected]
Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa
Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy
Festiwal #polacyrobiateatr jest realizowany w ramach zadania publicznego pod nazwą "Teatr Druga Strefa Społeczna Instytucja Kultury 2019-2022"
6 lipca, środa, godzina 20.00
BABY REINDEER | DIVADLO KONTRA, Nowa Wieś Spiska, SŁOWACJA
Najlepszy teatr niezależny ze Słowacji - ponownie w Warszawie!
Spektakl zrealizowany na podstawie historii z życia pisarza i komika – Richarda Gadda. Jest to o opowieść o mrocznej i wręcz nienormalnej relacji autora z jego stalkerką. Jest to przypowieść o tym, jak czuje się prześladowany człowiek. A wszystko zaczyna się bardzo niewinnie...
Richard Gadd, utytułowany komik, po jednym ze swoich występów oferuje nieznajomej darmową filiżankę herbaty. Jeden akt dobroci zamienia się w sześć lat udręki. Mrożąca krew w żyłach, osobista relacja o przemocy, urojeniach i obsesji. Od niektórych wielbicielek nie można się uwolnić!
Reżyseria: Klaudyna Rozhin
Autor: Richard Gadd
Wykonanie: Peter Čižmár
Premiera: 30 listopada 2021 (Divadlo Kontra w Nowej Wsi Spiskiej).
Czas trwania spektaklu: 60 minut (przedstawienie grane w języku słowackim).
Bilety on-line: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/baby-reindeer-polacyrobiateatr
Spektakl dla widzów powyżej 15. roku życia.
8 lipca, piątek, godzina 20.00
MUSZĘ? MOGĘ! | Polski Teatr w Wilnie, Wilno LITWA
Spektakl stworzony przez kobiety, o kobietach dla kobiet (i nie tylko).
Spotkanie w poczekalni dworca kolejowego, pozwala bohaterkom spektaklu na wzajemnie poznanie się, co w niespodziewany sposób odkrywa przed nimi same siebie. Przez własne doświadczenie i osobiste poglądy na świat próbują uchwycić główny wątek kobiecości.
Z jakimi zmaganiami spotykają się kobiety na co dzień? Jaki ślad pozostawia wizerunek dziewczynki-kobiety narzucony przez społeczeństwo? Poprzez autorefleksje nad tematem kobiecości, nasze bohaterki spróbują pokazać swój stosunek do własnego ciała oraz odniosą się towarzyszących im w życiu opinii, wymagań i toksycznych relacji.
Tracąc wiarę na lepsze życie, myśląc, że nie ma dla ciebie ratunku, pamiętaj, że drzemie w tobie ukryta siła, która zdolna jest pokonać wszystko, co stoi na twojej drodze. Pokaz tej siły zobaczysz podczas tego niezwykłego spektaklu, który został stworzony przez kobiety, nie tylko dla kobiet.
Reżyseria: Bożena Sosnowska
Muzyka: Ernest Tylingo
Scenariusz na podstawie tekstów A. Kosteckiej, M. Żukowskiej, O. Fallaci, M. Spolsky, K. Zwolskiej-Płusy
Obsada: Gabriela Błażewicz, Aleta Kostecka, Katarzyna Kuczyńska, Maria Żukowska
Premiera: 17 czerwca 2022 Klasztor Franciszkanów w Wilnie.
Czas trwania spektaklu: 60 minut
Bilety on-line: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/musze-moge-polacyrobiateatr
Spektakl dla widzów powyżej 15. roku życia.
10 lipca, niedziela, godzina 17.00 oraz 20.00
NOC | Grupa Teatralna APGEF, Paryż, FRANCJA
spektakl na podstawie tekstu Andrzeja Stasiuka
„To nie jest sztuka, to jest zbiór tekstów do śpiewania, do recytacji […] Nie ma też wyraźnie zaznaczonych postaci poza Duszą, Trupem Złodzieja i Jubilerem. Nie mam pojęcia, ilu jest lekarzy, ile kobiet, babek w chórach, ilu złodziei – kumpli tego zabitego. Dla mnie są to głosy w ciemnościach, ciemnościach nocy”. Andrzej Stasiuk
Rzecz dzieje się nocą. Pośród głosów w ciemnościach, głosów starożytnego chóru, głosów babek, które wspominają wojnę, głosów bandziorów i pieśni dziewcząt, wyjących psów i gdakających kur… Niemiecki jubiler strzela w plecy polskiemu złodziejowi i dostaje zawału serca. Budzi się na stole operacyjnym w niemieckim szpitalu i zgadza się na transplantację serca dopiero wtedy, gdy dowiaduje się, że polski dawca studiował germanistykę…
Jak na tragifarsę przystało, Stasiuk przeplata w swoim tekście motywy tragiczne z groteskowymi, a adaptacja teatralna, którą zobaczymy, podkreśla absurdalny charakter uprzedzeń i stereotypów oraz wzajemnego niezrozumienia.
Reżyseria, adaptacja i warsztaty teatralne: Maja Saraczyńska
Obsada: Katarzyna Cieplińska, Karolina Kozłowski, Zofia Lehoussu, Rafał Osuwniak, Michał Puczek, Barbara Szpakowska, Ewa Szpakowska, Anna Wnękowicz, Magdalena Zelewska oraz Jacek Jendrej i Dorian Czapla
Premiera: 26 czerwca 2022 Teatr Le Passage vers les Etoiles w Paryżu
Czas trwania spektaklu: 90 minut.
Bilety on-line godz. 17.00: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/noc-polacyrobiateatr-17-00
Bilety on-line godz. 20.00: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/noc-polacyrobiateatr-20-00
Spektakl dla widzów powyżej 15. roku życia.
12 lipca, wtorek, godzina 20.00
KKAAFFKKAA… wyobraziłe(a)ś mnie sobie inaczej... | Theater Zentrifuge e.V. STUDIO 2, Berlin, NIEMCY
Muzyczno-choreograficzna kompozycja sceniczna o Franzu Kafce.
Sekwencja poetyckich, onirycznych i groteskowych obrazów, które próbują odsłonić dręczące Kafkę konflikty życiowe (pisanie, ojciec, kobiety) i jego wewnętrzny świat. Franza gra trzech aktorów, którym towarzyszą postaci ojca Hermanna Kafki, matki Julii Löwe. Na scenie zobaczymy również ważne dla Kafki kobiety: Milenę Jesenską, Felice Bauer i pewną tajemniczą dziewczynę, wziętą z opowiadania "Opis walki". Franz, "bardziej obcy niż obcy", jak sam siebie nazywa, porusza się chwiejnie w labiryncie życia. Ta forma ruchu egzystencjalnej niepewności wyznacza rytm inscenizacji, opartej na motywach i obrazach z jego opowiadań, listów i dzienników. Groteska, absurd, tragedia i komizm, magia i tajemnica mieszają się ze sobą i wzajemnie przenikają. Dramaturgia podąża za anarchią zapisków z dziennika Kafki, za płynnością wspomnień i logiką snów: wewnętrzne i zewnętrzne poziomy rzeczywistości przeplatają się, a jej budulcem są pauzy, załamania, powtórzenia, odwrócenia i metamorfozy. Choreografia próbuje wyrazić to, co niewypowiedziane.
Spektakl zajął 3. miejsce w rankingu 10. najlepszych inscenizacji w Berlinie 2017 roku.
Tytuł oryginalny: KKAAFFKKAA... du hast mich dir anders vorgestellt...
Reżyseria, dramaturgia, choreografia: Katarzyna Makowska-Schumacher
Scenografia: Andre Putzmann
Muzyka (na żywo pianino I akordeon): Bardo Henning
Muzyka: Golden Ratio
Światło: Juri Rendler
Obsada: K1: Philipp-Manuel Bodner, K2: Sonnhild Trujillo, K3: Orlando Schiavone, Milena Jesenska: Leonie Tillman-Mihm, Felice Bauer /Dziewczyna: Hannah Prasse, Ojciec Franza-Hermann Kafka: Klaus Haenscheid, Matka Franza-Julie Kafka: Martha Freier, Glos Kafki z offu: Elias Arens
Premiera: 2017 (Theater unterm Dach Berlin).
Czas trwania spektaklu: 60 minut (przedstawienie w języku niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski).
Bilety on-line: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/kkaaffkkaa-du-hast-mich-dir-anders-vorgestellt-polacyrobiateatr
Spektakl dla widzów powyżej 15. roku życia.
14 lipca, czwartek, godzina 20.00 - PREMIERA
TERESKA K. | Mangrova Teatro, Turyn, WŁOCHY
Kolejka za chlebem, kolejka za mięsem, kolejka za papierem toaletowym. Szary człowiek stoi za drugim szarym człowiekiem. Zakupy pierwszej potrzeby, a czasem wymarzony cel, na który odkładałeś miesiącami, czekają daleko za zakrętem ulicy. Codzienność w PRL, której nikt nie wspomina z sentymentem. Staliśmy tak jeden za drugim, smutni, zmęczeni, bez nadziei na lepszą przyszłość, bez marzeń.
Tereska K. była inna. Wiedziała, że gdzieś tam jest lepszy świat, w którym ludzie są weseli, sklepy pełne towarów, a ulice wypełniają radosne okrzyki dzieci spacerujących w kolorowych, pięknych ubrankach. Tereska K. marzyła i nie traciła nadziei, że kiedyś ten świat zobaczy, że będzie szczęśliwa, że spełni swoje marzenia. Przyszła Solidarność, która po raz pierwszy przyniosła realną szansę na zmianę i ucieczkę od zatęchłego socjalizmu. Tereska K. nie rozumiała tych politycznych przepychanek i zawiłości, to był świat dorosłych. Pewnego szarego październikowego wieczora wszystko się zmieniło. Nastąpił cud, który przewartościował myślenie całego umęczonego narodu, a Teresce K. dał cel, do którego będzie teraz dążyć ze wszystkich sił, o którym będzie marzyć z całego, dziecięcego serca. Największym marzeniem Tereski K. jest od dzisiaj wyjazd do Rzymu, aby spotkać i dotknąć Papieża Polaka. Marzy, aby otrzymać błogosławieństwo od samego Jana Pawła II.
Mangrova Teatro przeniesie nas do realiów PRL, gdzie proste dzisiaj marzenie dziecka o zagranicznym wyjeździe i spotkaniu swojego „idola” było prawdziwym wyzwaniem. Poznamy tajemnice Tereski K. zdradzane podczas sesji z psychoterapeutą. Poznamy jej miłosne zauroczenia oraz prześledzimy drogę do spełnienia jej największego, życiowego marzenia. Celem autorów nie będzie jednakże pokazanie nam żmudnego zbierania pieniędzy na wyjazd czy zmagań w biurze paszportowym. Historia Tereski K. będzie próbą odpowiedzi na pytanie co pozostało dzisiaj w sercach Polaków z nauk i kultu Jana Pawła II. Czy poza setkami pomników, portretów i relikwii znajdziemy w sercach Polaków miłość do polskiego papieża, którą zobaczymy w Teresce K.? Co pozostało z tamtej nadziei i szalonego wręcz entuzjazmu? Na te pytania będziemy wspólnie szukać odpowiedzi...
Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Beata Dudek i Davide Capostagno
Premiera: 14 lipca 2022 Teatr Druga Strefa
Czas trwania spektaklu: 60 minut
Bilety on-line: www.teatr2strefa.pl/event-details/tereska-k-polacyrobiateatr-premiera
Spektakl dla widzów powyżej 15. roku życia.
#minifest #niemawyjscia #polacyrobiateatr
Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa
Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy
Prezentację spektaklu “KKAAFFKKAA… wyobraziłe(a)ś mnie sobie inaczej…” współfinansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Festiwal #polacyrobiateatr jest realizowany w ramach zadania publicznego pod nazwą "Teatr Druga Strefa Społeczna Instytucja Kultury 2019-2022"