Hiszpania, Włochy, Belgia… Spektakl „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy, koprodukcja Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Łodzi, w październiku zostanie zaprezentowany w kilku miastach europejskich. Podróże zagraniczne polskiego teatru możliwe są dzięki międzynarodowej współpracy w ramach projektu „Prospero. Extended Theatre”, realizowanego dzięki wsparciu z programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej.
Inne aktualności
- Warszawa. „Gry i zabawy” – spektakl w DK Zacisze 21.01.2025 17:26
- Warszawa. Ogłoszono przetarg na realizację budowy TR Warszawa 21.01.2025 16:16
- Warszawa. MKiDN ogłosiło projekty dofinansowane z rezerwy ministra w ramach programu „Edukacja artystyczna 2025” 21.01.2025 16:07
- Bydgoszcz. Teatr Polski gra z WOŚP 21.01.2025 15:07
- Radom. Wkrótce premiera spektaklu „Café Luna” w Teatrze Powszechnym 21.01.2025 15:03
- Rzeszów. Promocja książki Andrzeja Piątka „Szajna. Dom wyobraźni artysty” 21.01.2025 14:56
- Nowy Sącz. XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – w maju 21.01.2025 14:46
- Białystok. 30 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta 21.01.2025 14:43
- Bydgoszcz. „Zemsta” na Dzikim Zachodzie. Teatr Polski zaprezentował plakat z kaktusem i rewolwerem 21.01.2025 14:09
- Katowice. Za tydzień premiera spektaklu „Mianujom mie Hanka” w Teatrze Telewizji 21.01.2025 13:56
- Katowice. Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim – 16 lutego 21.01.2025 13:28
- Gdańsk. Najbliższe wydarzenia w Teatrze Wybrzeże 21.01.2025 12:26
- Bydgoszcz. Opera ku pokrzepieniu serc. Weekend z „Napojem miłosnym” w Operze Nova 21.01.2025 12:20
- Płock. Zmarł aktor Zbigniew Płoszaj 21.01.2025 12:09
Europejskie tournée rozpocznie się już w weekend 15 i 16 października w zabytkowym Teatro Storchi we włoskiej Modenie, w ramach prestiżowego VIE Festival. Tydzień później zespół „Imagine” odwiedzi Belgię, gdzie 21 i 22 października spektakl będzie zagrany w Théâtre de Liège. Z Kolei 28 i 29 października odbędą się pokazy dla hiszpańskiej widowni w Teatros del Canal w Madrycie.
– Z powodu pandemii, w większości bezpowrotnie odwołane zostały liczne wyjazdy spektaklu „Capri – wyspa uciekinierów”, m.in. do Neapolu, Paryża, Madrytu i Chin. Po burzliwym okresie zamykania teatrów i zawieszania międzynarodowych połączeń lotniczych, na szczęście powróciła możliwość swobodnego podróżowania ze spektaklami. Najbliższe wyjazdy „Imagine” to dla nas nie tylko duża szansa na owocne i pouczające spotkania z widownią Zachodniej Europy, która dobrze zna teatr Krystiana Lupy, ale także możliwość zacieśnienia współpracy ze znamienitymi teatrami, partnerami z grupy Prospero – mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie.
– Jestem szczęśliwa, że Teatr Powszechny w Łodzi jako koproducent spektaklu bierze udział w europejskiej przygodzie „Imagine”. Cieszymy się, że jesteśmy częścią projektu, dzięki któremu teatr Krystiana Lupy odnajduje nowe znaczenia i sensy w spotkaniu z różnorodną publicznością. Moim zdaniem to najlepsza forma promocji polskiej kultury – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.
Po październikowych wyjazdach zagranicznych, na koniec listopada zaplanowane zostały także dwa gościnne pokazy mistrzowskie „Imagine” w Katowicach, w ramach XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”.
W Teatrze Powszechnym w Warszawie spektakl będzie zagrany w połowie stycznia 2023 r.
„Imagine”
reżyseria i scenografia: Krystian Lupa
scenariusz: Krystian Lupa i kreacja zbiorowa aktorów
muzyka: Bogumił Misala
kostiumy: Piotr Skiba
kierowniczka produkcji: Michalina Dement-Żemła/Karolina Pawłoś
wideo: Joanna Kakitek, Natan Berkowicz
asystent reżysera, współpraca dramaturgiczna: Dawid Kot
asystent reżysera: Jan Kamiński
współpraca kostiumograficzna: Aleksandra Harasimowicz
inspicjentka: Iza Stolarska
obsada: Karolina Adamczyk, Grzegorz Artman, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak, Michał Lacheta (Teatr Powszechny w Łodzi), Mateusz Łasowski, Karina Seweryn, Piotr Skiba (gościnnie), Ewa Skibińska, Julian Świeżewski, Marta Zięba (gościnnie – Teatr Studio w Warszawie).
czas trwania: 5 h 20 min (łącznie z przerwą 25 min po I akcie).
Artystyczna podróż do świata kontrkultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70 XX wieku. Krystian Lupa wychodząc od słów piosenki „Imagine” Johna Lennona, zadaje pytanie o żywotność utopii w świecie, w którym duchowość została skomercjalizowana lub upolityczniona, a wartości humanistyczne, prawa człowieka, równość i wolność jednostki uległy dewaluacji.
Reżyser wraca do zjawiska psychologiczno-duchowego New Age oraz życia i twórczości Johna Lennona, który jako „nowy Chrystus” epoki hipisowskiej zaproponował wyobrażenie sobie świata bez wojen, państw i granic, bez nienawiści i własności, ale i bez religii.
Czy wizje rodem z New Age brzmią dziś tylko naiwnie? Czy wiara w nieskończoną ewolucję człowieczeństwa i metafizykę to mrzonka, czy jednak odwieczna potrzeba ludzkości? Dlaczego w latach 70-tych pacyfistyczna idea tak szybko poniosła porażkę? Czy w czasie kryzysu zwiększa się szansa na przemianę duchową?
***
Koprodukcja Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Teatru Powszechnego w Łodzi.
Prapremiera w Łodzi: 23 kwietnia 2022 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
Premiera w Warszawie: 7 maja 2022 r., Scena Duża Teatru Powszechnego.
***
Spektakl realizowany w ramach projektu „Prospero. Extended Theater”, dzięki wsparciu z programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej.