EN

4.09.2023, 09:02 Wersja do druku

Warszawa. Elżbieta Koślacz-Virol laureatką Nagrody POITI

Inne aktualności

Elżbieta Koślacz-Virol, historyk teatru i aktorka, została uhonorowana tegoroczną nagrodą Sekcji Krytyków Nagrodą Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (POITI) za propagowanie teatru polskiego w świecie.

„Wręczenie nagrody Nagrody POITI im. Stanisława Ignacego Witkiewicza nastąpi w niedzielę 3 września podczas finału 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera” – poinformowała PAP Agnieszka Koecher - Hensel, członkini jury.

Polka, od 1966 r. na stałe mieszkająca w Paryżu, dr Elżbieta Koślacz-Virol jest historykiem teatru, aktorką teatralną i filmową, pisarka i tłumaczką, głównie publicystyki i sztuk Gabrieli Zapolskiej. Na Universite Sorbonne-Nouvelle po studiach polonistycznych i teatralnych obroniła pracę doktorską o Zapolskiej - aktorce. Elżbieta Koślacz-Virol jest autorką książek: „Madame Zapolska et la Scene Parisienne” (2004, wspólnie z A. Nevillem); „Gabriela Zapolska actrice. L’expérience française” (2016); „Une Parisienne oubliée” (2016) oraz monodramu „Paryskimi śladami Zapolskiej”, który wykonywała i po polsku, i po francusku. Na scenie gra w dwóch językach: polskim i francuskim. Opublikowała i przetłumaczyła wiele artykułów poświęconych Gabrieli Zapolskiej w pismach polskich i we francuskich wydawnictwach książkowych.

Tegoroczni laureaci Nagrody POITI im. Stanisława Ignacego Witkiewicza „za propagowanie teatru polskiego na świecie” to kanadyjski tłumacz Soren Gauger; Elżbieta Koślacz-Virol oraz prof. Katarzyna Fazan.

Polski Ośrodek ITI istnieje od 1958 r. Od 1983 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przyznaje nagrody za popularyzowanie polskiej kultury teatralnej na świecie. 

Źródło:

PAP