EN
6.12.2022, 19:21 Wersja do druku

Warszawa. „Córeczka” - premiera w Teatrze Druga Strefa

„Córeczka” performance Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej w Teatrze Druga Strefa. Premiera w piątek 9 grudnia o godzinie 20.00.

proj. Jan Wawrynkiewicz / mat. teatru

Inne aktualności

Obraz konfliktu w Donbasie (2013/14) pokazany oczami młodej kobiety. Tytułowa córeczka w obliczu nowej rzeczywistości postanawia zostać wolontariuszką w strefie działań wojennych. W kontekście wojny w Ukrainie przedstawione wydarzenia stają się brutalnie żywe i boleśnie aktualne. Możemy odczytywać je niemalże jak relację z linii frontu. Twórcy performansu pytają o to jak mówić o wojnie i jak wystawić ją na teatralnych deskach. Eksperymentując z tekstem, muzyką i tańcem szukają adekwatnej formy przekazu, która pozwoli pokazać chaos wybuchający w człowieku, którego dom trafia bomba. Eksplozja, która jest źródłem zniszczenia tworzy jednocześnie moc, która potrafi ocalić i ochronić ofiary brutalnej wojny. Autorka powieści Tamara Duda, dedykuje swój tekst tysiącom bezimiennych wolontariuszy, którzy z ogromnym poświęceniem i niezwykłą odwagą walczą w Ukrainie.

W tytułową postać monodramu wciela się Halina Ryba - ukraińska aktorka, artystka, piosenkarka i współzałożycielka niezależnego lwowskiego teatru Oko. Teatr, który powstał w 2016 roku funkcjonuje nadal, pomimo trwającej wojny, rozumiejąc jak wielką misję w trakcie konfliktu ma do wypełnienia sztuka i działający w jej klamrze artyści. Halina Ryba dokonuje cudu grając w okolicznościach stałego zagrożenia atakiem rosyjskich rakiet i pokonując trudności jakimi jest brak prądu czy też emigracja zespołu teatralnego, bez którego wystawianie niektórych sztuk z repertuaru nie jest chwilowo możliwe. Dokonuje rzeczy wyjątkowych rozumiejąc, że udręczonemu ukraińskiemu widzowi potrzebny jest teatr, który pozwoli choć na chwilę zapomnieć o grozie otaczającego świata.

Halina Ryba stoi jedną nogą pomiędzy Ukrainą i Polską. Grając w Krakowie, Katowicach i już niedługo na deskach Teatru Druga Strefa, dzieli się z polskimi widzami niezwykłym doświadczeniem, jednocześnie rozwijając się i ucząc nowych rzeczy, które niebawem przeniesie do Lwowa aby pokazać je swojej wiernej publiczności.

autorka: Tamara Duda
tłumaczenie: Marcin Gaczkowski
reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
adaptacja: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
występuje: Halina Ryba
video: Magdalena Bojdo (w projekcjach video występuje: Maria Łozowa)
oprawa muzyczna: DJ Beniovska
realizacja techniczna: Eligiusz Baranowski
plakat: Jan Wawrynkiewicz
producent: Sylwester Biraga

Spektakl dla publiczności od 15. roku życia.
Czas trwania spektaklu: 50 minut.

Partner projektu: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Współpraca: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Bilety on-line: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/coreczka-premiera

Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy

Źródło:

Materiał nadesłany