EN

30.08.2021, 10:49 Wersja do druku

Warszawa. Antologia "Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie"

Inne aktualności

Agencja Dramatu i Teatru ADiT zapowiada wydanie antologii Tomasza Kaczorowskiego pt. Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie. Jest to wybór reprezentatywnych dla autora, zróżnicowanych tematycznie tekstów, skierowanych zarówno do młodzieży, jak i dorosłego odbiorcy.

Kaczorowski sięga do rozmaitych tropów literacko-teatralnych od starożytnych, przez bajkowe, czy popkulturowe. Autor w przewrotny i błyskotliwy sposób krąży wokół dylematu, czy i jak „godnie przeżyć życie”. Do planowanego pierwotnie zbioru pięciu sztuk dodany został tekst pisany w pandemicznej rzeczywistości, nagrodzony w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży − Achilleis. 2021.

Premiera publikacji planowana jest na stoisku Azymutu podczas Warszawskich Targów Książki (9-12 września).

Autor zaprasza czytelnika do gry:

„Weź do ręki kość do gry – taki sześcian z napisanymi na każdej ścianie liczbami lub oczkami: od 1 do 6. Musisz rzucić kość. Jeśli wylosujesz 6, będziesz miał / miała ten przywilej, że samodzielnie nadasz tej opowieści tytuł. A kiedy już kość została rzucona, liczba wylosowana staje się liczbą wygraną i wskazującą Twój indywidualny tytuł dla tej teatralnej gry”

Opowieść o tym, jak godnie przeżyć życie

„Sztuki Tomasza Kaczorowskiego są aktualne, interwencyjne, zabierają głos w sprawach wielkiej wagi i mają zarazem szczególny potencjał teatralny. Autor eksperymentuje zarówno z językiem, jak i dramatem jako gatunkiem literackim, bada możliwości teatru, siłę improwizacji, zasady performansu, a także użyteczność animantów, od klasycznych pacynek i marionetek, po abstrakcyjne twory wyobraźni”

− Halina Waszkiel, „Teatr Lalek”

„Prezentowana antologia pozwala wyciągnąć kilka wniosków na temat elementów językowych i wyobraźniowych, z jakich autor konstruuje tkankę tekstową swoich sztuk. Pełno tu pogłosów – pojedynczych fraz czy większych całostek – które pochodzą z najważniejszych tekstów kultury europejskiej, a także XX- i XXI-wiecznej popkultury”

− ze wstępu Joanny Żygowskiej

ISBN: 978-83-606-99-50-8

ADiT, Warszawa 2021

Liczba stron: 238

Cena: 35 zł

TOMASZ KACZOROWSKI

Reżyser i autor tekstów dla teatru i koncepcji działań edukacyjnych. Jego spektakle pokazywane były na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i przeglądach. Jest laureatem głównej nagrody w konkursie dramaturgicznym organizowanym przez Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku i Teatr Nowy w Krakowie (Las Villas), głównej nagrody w 32. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez poznańskie Centrum Sztuki Dziecka (Achilleis. 2021) oraz III nagrody w 28. edycji tegoż konkursu (z czuba…) i wyróżnienia w 29. edycji ([REK•] in Pol). Jego dramat ConradMaszyna zakwalifikował się do finału konkursu dramaturgicznego CONRAD.21-PRO. Czterokrotny półfinalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, laureat programu NCK „Młoda Polska” oraz stypendium MKiDN i dwukrotny stypendysta MNiSW za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Jest członkiem międzynarodowej społeczno­ści autorów i autorek sztuk dla młodego widza przy ASSITEJ Write Local Play Global. Współpracował jako asystent reżysera przy spektaklach i projektach Marcina Libera, Anny Augustynowicz, Wojtka Klemma, Erlinga Jóhannessona, Piotra Ratajczaka, Stanleya Gontarskiego. Uczestniczył w warsztatach dramatopisarskich Nikołaja Kolady, w projekcie Centrum Dramatu Najnowszego Jakuba Roszkowskiego i Mateusza Pakuły oraz w warsztatach prowadzonych przez Tomasza Gromadkę w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Źródło:

Materiał nadesłany