EN

9.03.2023, 10:10 Wersja do druku

Warszawa. 55. rocznica wydarzeń z marca 1968 roku. „Musimy również dzisiaj walczyć z hejtem i nagonką”

Inne aktualności

Wielu spośród tamtych wygnańców już odeszło, wielu utraciło kontakt z Polską, wielu dochowało się dzieci i wnuków, które niewiele wiedzą o kraju swoich przodków - mówiła Gołda Tencer. W rocznicę Marca '68 na Dworcu Gdańskim, skąd 55 lat temu wyjeżdżali polscy Żydzi, padły też słowa o hejcie i państwowej nagonce. Pisze Arkadiusz Gruszczyński w „Gazecie Wyborczej - Stołecznej”.

Jak co roku Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego w Warszawie i prezeska Fundacji Shalom, złożyła kwiaty pod tablicą na Dworcu Gdańskim, upamiętniającą antysemicką nagonkę z 1968 roku. To z tego miejsca 55 lat temu wyjeżdżali na Zachód polscy Żydzi. 

Marzec 1968: uroczystości w Warszawie

Na tablicy na fasadzie dworca widnieje cytat z pism pisarza Henryka Grynberga: "Tu więcej zostawili po sobie niż mieli". W wielu wspomnieniach żydowskich rodzin, które zostały zmuszone do opuszczenia kraju w 1968 roku, Dworzec Gdański jest ostatnim wspomnieniem związanym z Polską. Na peronach milicjanci i żołnierze przeszukiwali bagaże, zabierali kosztowności i pieniądze. To tutaj żegnały się ze sobą pary, przyjaciele i rodziny. 

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

55. rocznica wydarzeń z marca 1968 roku. "Musimy również dzisiaj walczyć z hejtem i nagonką"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Stołeczna” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Arkadiusz Gruszczyński

Data publikacji oryginału:

08.03.2023