16.09.2021, 10:45 Wersja do druku

Warszawa. 26 września rusza 12. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

Inne aktualności

W dniach 26-28 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego oraz w Kinie Atlantic odbędzie się 12. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

Z powodu pandemii byliśmy zmuszeni przełożyć realizację 12. edycji na ten rok.

W tym roku obchodzimy 90. rocznicę urodzin kompozytora. Ze względu na covid 12. edycja będzie miała polskie wydanie z akcentami skandynawskimi.

Festiwal jest miejscem do konfrontacji twórczości „Chopina polskiego jazzu”, oraz okazją do spotkań polskich i europejskich artystów których inspiruje twórczość polskiej ikony jazzu.

W ciekawy i różnorodny sposób pokazujemy dorobek muzyczny K. Komedy z różnych muzycznych perspektyw.

Koncerty i premiery z udziałem ( w tym roku) polskich gwiazd jazzu i jazzowych odkryć, wystawy, pokazy filmów z muzyką Komedy, o Komedzie - to atrakcje trzydniowego festiwalu.

Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy ma piękny dorobek artystyczny.

W specjalnych, premierowych projektach, czasami na zamówienie festiwalu, wystąpiły polskie i europejskie gwiazdy jazzu oraz jazzowe odkrycia m.in.:

Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Jerzy Milian, Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer, Lora Szafran, Kattorna, Paweł Kaczmarczyk, Adam Bałdych, Marcin Wasilewski Trio, Vladislav Adzik Sendecki, Krzesimir Dębski, Andrzej Olejniczak, Joachim Mencel, Motion Trio, Atom String Quartet, Oleś Brothers & Christopher Dell, Janusz Olejniczak, Pianohooligan. Piotr Orzechowski & Marcin Masecki, Sławek Jaskułke Sextet, Wojtek Mazolewski Quintet , EABS & Michał Urbaniak.

Gośćmi festiwalu były gwiazdy prestiżowych wytwórni europejskich z ACT MusicorazECM Records – Radio String Quartet Vienna, Ketil Bjørnstad, Tore Brunborg, Bobo Stenson, Tord Gustavsen, Danilo Rea, Enrico Pieranunzi, którzy na zamówienie festiwalu grali autorskie wersje utworów Komedy.

Festiwal gościł wybitnych twórców - reżyserów, aktorów, krytyków filmowych jak: Jerzy Kawalerowicz, Tadeusz Konwicki, Janusz Morgenstern, Leon Niemczyk, Andrzej Bukowiecki, Jerzy Płażewski, Janusz Wróblewski.

Poprzednie edycje odbywały się w CSW Zamku Ujazdowskim, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Filharmonii Narodowej.

Tegoroczny program festiwalu zapowiada się bardzo ciekawie. Usłyszymy znakomite nazwiska polskiego jazzu i piękne, różnorodne stylistycznie projekty.

Serdecznie zapraszamy.

Iwona Strzelczyk Wojciechowska, Krzysztof Wojciechowski

szefowie festiwalu , Fundacja Jazz Art.

***

PROGRAM

26.09.2021

Foyer Studia PR im. W. Lutosławskiego

Wystawa fotografii „Komeda w obiektywie” Marka Karewicza

Marek Karewicz. Jeden z najbardziej znanych fotografików muzycznych. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSF w Łodzi, członek ZPAF odznaczony honorowym tytułem F.I.A.P. Autor ponad 1500 okładek płytowych, m.in. z serii „Polski Jazz”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą.Archiwum Marka Karewicza liczy kilkaset tysięcy negatywów. Fotografował m.in.: Milesa Davisa, Raya Charles'a, Duke'a Ellingtona i prawie wszystkich polskich muzyków jazzowych i oczywiście Krzysztofa Komedę.

Godz. 18.30

Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

Tribute To Komeda
Krzysztof Komeda – kompozycje, Andrzej Jagodziński - aranżacje

Grażyna Auguścik - wokal

Agnieszka Wilczyńska - wokal

Andrzej Jagodziński Trio

Andrzej Jagodziński – fortepian

Adam Cegielski – kontrabas

Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja

Henryk Miśkiewicz - saksofon

Robert Majewski – trąbka, flugelhorn

Andrzej Jagodziński, znakomity pianista i aranżer, mający na swoim koncie sukcesy na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej, zdobywca dwóch prestiżowych nagród muzycznych Fryderyk, podjął się niezwykłego zadania - zaaranżowania na nowo utworów Krzysztofa Komedy. W programie koncertu znajdą się najsłynniejsze utwory Krzysztofa Komedy.

Grażyna Auguścik. Dama polskiego jazzu o międzynarodowej sławie. Przez wielu amerykańskich krytyków uważana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Jest także aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów.

Absolwentka słynnej uczelni Berklee College of Music w Bostonie od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje i nagrywa własne płyty. Jej albumy trafiają na listy najlepszych płyt jazzowych m.in. Top 20 Jazz Albums.

Czterokrotnie uznana przez Jazz Forum Magazine za najlepszą wokalistkę jazzową.

Brała udział w wielu prestiżowych festiwalach w na świecie.

Współpracowała z wybitnymi artystami takimi jak: Michael, Randy Brecker, Jim Hall, Patricia Barber, John Medeski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Kurt Rosenwinkel, Paul Wertico, Paulinho Garcia.

Agnieszka Wilczyńska. Według ankiety Jazz Top od kilku lat uznawana jest za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce. Śpiewanie jest nie tylko jej pasją, ale sposobem na wyrażanie siebie.

Jej pierwsza solowa płyta „Tutaj mieszkam” została nagrodzona Fryderykiem. Artystka ma na swoim koncie dwie Złote Płyty „Pogadaj ze mną” (muz. Włodzimierz Nahorny sł. Wojciech Młynarski) i „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”.

Od 10 lat współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego oraz z czołówką muzyków polskiej sceny jazzowej a także z wieloma renomowanymi orkiestrami i zespołami m.in.: Orkiestra Kameralna Auxo, Atom String Quartet, Orkiestra Sinfonia Viva, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zdobywczyni wielu nagród, brała udział w licznych festiwalach jazzowych, a także występowała na prestiżowych scenach w Polsce i na świecie.

Andrzej Jagodziński. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył wspaniałymi jazzowymi interpretacjami muzyki Chopina.

Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.

Grał i gra w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.

W swej dotychczasowej karierze koncertował na całym świecie na prestiżowych festiwalach.

Jest laureatem wielu nagród, zdobywca 2 Fryderyków: Jazzowy muzyk roku , Jazzowa płyta roku.

Godz. 20.00

Leszek Żądło European Art. Ensamble - Wygnanie z raju

Leszek Żądło - saksofon

Leszek Kułakowski - fortepian

Mariusz Bogdanowicz - kontrabas

Jacek Pelc - perkusja

Unikalny projekt. Mistrz saksofonu zagra ze swoim polskim zespołem kompozycje Komedy z musicalu „Wygnanie z raju” z 1969 roku. Usłyszymy jazzowe opracowania muzyki teatralnej i filmowej Krzysztofa Komedy. Będzie to muzyka zrekonstruowana na podstawie rękopisów odnalezionych w Holandii. Na tej podstawie jazzowe aranżacje materiału wykonali Leszek Żądło i Matthias Preißinger.

Leszek Żądło. Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków mieszkający w Niemczech (profesor uczelni muzycznych w Würzburgu i Monachium). Saksofonista tenorowy, flecista i kompozytor jazzowy. Studiował w Krakowie, Grazu i Wiedniu.

Artysta współpracował z wieloma sławami sceny jazzowej, Dexterem Gordonem, Artem Farmerem, Georgem Russelem, Dexter Gordon, Friedrich Gulda, Dusko Goykovich, Michał Urbaniak, Zbigniew Seifert, Vladyslav Sendecki, Bireli Lagrene.

Grał z zespołami i muzykami międzynarodowej sceny jazzowej takimi jak Elvin Jones, WDR-Bigband, Thad Jones Bigband, Slide Hampton Bigband, RIAS Symphony Orchestra, European Jazz Ouintet, Experimenti Berlin i Overtone Orchestra.

Założył własne formacje: Leszek Żądło Ensemble oraz Polski Jazz Ensemble.

Udział Leszka Żądły w światowych festiwalach miał znaczący wpływ na kształtowanie jego osobowości artystycznej. Dzisiaj gra zróżnicowany stylistycznie jazz, a krytyka zalicza go do czołowych saksofonistów europejskich.

Jego muzyczny dorobek to ponad 80 płyt, nagrania radiowe i telewizyjne, oraz muzyka m.in. do filmu paradokumentalnego Pawła Pawlikowskiego „Trumna Chaplina”.

27.09.2021

Foyer Studia PR im. W. Lutosławskiego

Wystawa fotografii „Komeda w obiektywie” Marka Karewicza

Marek Karewicz. Jeden z najbardziej znanych fotografików muzycznych. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSF w Łodzi, członek ZPAF odznaczony honorowym tytułem F.I.A.P. Autor ponad 1500 okładek płytowych, m.in. z serii „Polski Jazz”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą. Archiwum Marka Karewicza liczy kilkaset tysięcy negatywów. Fotografował m. in.: Milesa Davisa, Raya Charles'a, Duke'a Ellingtona i prawie wszystkich polskich muzyków jazzowych i oczywiście Krzysztofa Komedę.

Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

Godz. 19.30

Maciej Obara International - Komeda

Maciej Obara – saksofon altowy

Dominik Wania- fortepian

Gard Nilssen – perkusja

Ole Morten Vågan – kontrabas

Kompozycje Komedy stanowią punkt wyjścia i inspirację. To jedna z najbardziej udanych prób nagrania Komedowskiego.

Znakomici muzycy - każdy z osobna - okazują się mistrzami nastrojowości, budowania napięć - często poprzez niekonwencjonalne brzmienia. I to właśnie zespół wydaje się w całej tej perspektywie przynajmniej równie ważny, co muzyka Komedy. Ta muzyka ma pięciu bohaterów. (Jazzarium).

Maciej Obara, polski saksofonista, kompozytor, improwizator charakteryzujący się rozpoznawalną frazą i silnym brzmieniem. Artysta, który od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny.

Choć współpracował z wieloma artystami z Japonii, USA i Europy, to od lat jego priorytetowym projektem jest autorski kwartet. Grał m.in. z Tomaszem Stańką (projekt "New Balladyna Quartet").

Podwójny zwycięzca nagrody Fryderyk 2018 w kategorii Artysta Roku i Album Roku, podwójny laureat ankiety czytelników Jazz Forum Jazz Top 2019 w kategorii Album Roku i Saksofonista Altowy Roku, laureat nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz 2018.

Kwartet Macieja Obary to czołówka europejskiej sceny jazzowej, a każdy z jego członków charakteryzuje się indywidualnym brzmieniem wynikającym z różnorodnych muzycznych doświadczeń.

W 2017 r. w prestiżowym monachijskim wydawnictwie ECM ukazała się płyta „Unloved”, a w 2019 r. kolejna płyta kwartetu zatytułowana „Three Crowns”. Także w 2019 r. kwartet Macieja Obary wygrał pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie „BMW Jazz Welt Award”.

Każdy z muzyków tego wyjątkowego zespołu jest w szczytowym punkcie swojej kariery.

28.09.2021 – Kino Atlantic

Godz. 18.00

Projekcja filmu dokumentalnego „Komeda, Komeda” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej - Kurczuk.

Pokaz filmu poprzedzi spotkanie z reżyserką, scenarzystką, prof. Nataszą Ziółkowską - Kurczuk.

Scenariusz do filmu napisała reżyserka i prof. Marek Hendrykowski filmoznawca, autor książki o Komedzie. Dokument pokazuje źródło tożsamości muzycznej kompozytora. Drogę, miejsca i ludzi, którzy kształtowali jego geniusz.

W obrazie znajdziemy m.in. archiwalne materiały filmowe z Filmoteki Narodowej , materiały ikonograficzne z Muzeum Kinematografii, fragmenty filmów z muzyką Komedy, a także oryginalne sekwencje animowane autorstwa Piotra Dumały. Film jest laureatem Polskiej Nagrody Filmowej ORŁY za muzykę do filmu autorstwa Mariusza Ostańskiego.

Na festiwal wstęp wolny.

Partnerzy festiwalu: MAX FILM, Kino Atlantic, ZAIKS, STOART

Patroni medialni: Jazz TV, Jazz Forum, Jazz Press, JazzSoul.pl

Festiwal dofinansowany ze środków: Narodowego Centrum Kultury – Interwencje 2021, budżetu Województwa Mazowieckiego

Informacje: www.fmfkk.pl

Fundacja Jazz Art

Źródło:

Materiał nadesłany