EN

6.08.2021, 16:14 Wersja do druku

Warszawa. 17. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”

Inne aktualności

14 sierpnia 2021 roku, niemal rok po koncertowym wykonaniu „Hrabiny” na Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, ponownie opera Moniuszki: „Verbum nobile”.

Jednoaktowa opera z librettem Jana Chęcińskiego (który napisać miał później tekst „Strasznego dworu”) to kolejne ważne ogniwo w Moniuszkowskim projekcie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: po sensacyjnych wykonaniach i nagraniach „Halki”, „Flisa” i „Hrabiny” pod batutą Fabia Biondiego, ze znakomitymi solistami, orkiestrą Europa Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej, a także „Strasznym dworze” pod dyrekcją Grzegorza Nowaka, z Orkiestrą XVIII Wieku i plejadą gwiazd polskiej wokalistyki, przyszedł czas na tytuł niesłusznie pozostający w cieniu, rzadziej grywany i słabo znany współczesnemu odbiorcy.

Wdzięczna historia miłości, której los sprzyja, osnuta na zabawnym splocie okoliczności, pozwalającym - podobnie jak we „Flisie” - koniec końców wszystkich wreszcie uszczęśliwić, posłużyła Moniuszce - a jakże! - jako pretekst do ukazania walorów tradycji szlacheckiej (a więc polskiej!) i prymatu uczciwości, wierności i etyki społecznej. Swoje racje wypowiedział jak zwykle lekko, mądrze, z wielkim wyczuciem, muzyką piękną, pełną wzruszeń, czułości i humoru.

Z Fabio Biondim za pulpitem dyrygenckim, Olgą Pasiecznik, Arturem Rucińskim, Mariuszem Godlewskim, Adamem Palką i Janem Martiníkiem, Europą Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej, dostanie „Verbum nobile” - podobnie jak prezentowane już na Festiwalu opery Moniuszki - nowe życie.

Program Festiwalu: festiwal.nifc.pl

Bilety dostępne na stronie bilety.nifc.pl oraz w kasach Muzeum Fryderyka Chopina i Filharmonii Narodowej.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło informacji: NIFC

UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.

Źródło:

PAP