EN
4.03.2023, 12:02 Wersja do druku

Warmińsko-mazurskie. Konkurs na dyrektorów dwóch teatrów i wojewódzkiej biblioteki

Inne aktualności

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorskie w trzech instytucjach kultury: teatrach w Olsztynie i Elblągu oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej - poinformował PAP Urząd Marszałkowski.

Szymon Tarasewicz z gabinetu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego poinformował PAP, że zarząd województwa zdecydował, iż nie będzie automatycznie przedłużał kadencji dyrektorów teatrów w Elblągu i Olsztynie, ale rozpisze na nie konkursy. Obecni dyrektorzy mogą w nich wystartować.

"Zamieścimy też ogłoszenia w całym kraju, by każdy zainteresowany, kto spełnia wymagania, mógł w tych konkursach wystartować" - dodał Tarasewicz.

Kontrowersje wzbudza od miesięcy dyrektor olsztyńskiego teatru Zbigniew Brzoza, który przegrał sprawę cywilną z prawnikiem teatru, w wyniku czego prawnikowi należy się ok. 100 tys. zł. zapłaty. W związku z nieprzestrzeganiem przepisów związkowych Brzoza ma także sprawę karną, którą od wielu miesięcy prowadzi olsztyński sąd. Radni PiS w sejmiku województwa od dawna sprzeciwiają się hasłom, które są wywieszane na fasadzie teatru (np. podczas kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy hasła te dopominały się o przestrzeganie praw człowieka migrantów, przed teatrem urządzano pikiety w tej sprawie). Radni PiS podnosili też, że w czasie pandemii dyrektor zwolnił z pracy aktorów.

Nowi (lub dotychczasowi - jeśli wygrają konkursy) dyrektorzy teatrów w Olsztynie i Elblągu mają rozpocząć pracę od 1 września 2023, a ich kontrakt ma obowiązywać pięć sezonów artystycznych.

Urząd Marszałkowski w Olsztynie ogłosił także konkurs na dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Tarasewicz powiedział PAP, że kierujący ta placówką dyrektor przechodzi na emeryturę.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne