EN

4.05.2021, 08:38 Wersja do druku

Wałbrzych. Społeczna Rada Kultury powołana przez marszałka. Wyzwaniem wyjście z kryzysu wywołanego koronawirusem

Inne aktualności

Społeczna Rada Kultury będzie działać przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego i wspierać samorząd w rozwoju kultury w regionie.

Utworzyło ją siedemnaścioro znaczących przedstawicieli środowisk twórczych, artystów, animatorów i ekspertów z dziedziny kultury. Jest wśród nich Seb Majewski, reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Członków rady powołał marszałek Cezary Przybylski, a kryterium wyboru kandydatów był ich dorobek i wkład w kulturę. Celem jest przede wszystkim wymiana doświadczeń oraz promocja oferty kulturalnej na terenie województwa.

Radę tworzą przedstawiciele środowisk twórczych, artystów, animatorów, ekspertów z dziedziny kultury oraz organizacji pozarządowych. Przewodniczącym rady został Marek Sztark, niezależny menager kultury, animator rozwoju lokalnego. Wśród członków rady jest przedstawiciel z Wałbrzycha - Sebastian Majewski, reżyser teatralny, dyrektor artystyczny wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego. Zapytaliśmy go jakimi projektami chce się zajmować.

„Moja rekomendacja dla Rady dotyczy: zdiagnozowania sytuacji kultury poza stołeczną Warszawą (dostrzeżenie postępującej centralizacji); określenia przyczyn zmarginalizowania kultury w lokalnych środowiskach – poprzez własne doświadczenia, (z mojej strony podzielę się oceną sytuacji w teatrze w wyniku otwarcia dyskusji o przemocowym i siłowym modelu polskiego teatru); próby wyznaczenia kierunków i sposobów działania w obszarze sztuki i animacji w kulturze, z uwzględnieniem zmieniającej się rzeczywistości; rekomendowania tego sposobu myślenia i rozpowszechnienie go wraz ze wzmacnianiem” – wyjaśniał w komunikacie Seb Majewski.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Społeczna Rada Kultury powołana przez marszałka. Wyzwaniem wyjście z kryzysu wywołanego koronawirusem

Źródło:


Link do źródła

Autor:

Wiktoria Blicharz-Janicka

Data publikacji oryginału:

04.05.2021

Wątki tematyczne