EN

1.07.2022, 08:46 Wersja do druku

Wałbrzych. Przegraj Lepiej. Porażki i romantyzm w Teatrze Dramatycznym

Inne aktualności

- Wszyscy bywamy dziwakami i absolutnie każdy popełnia błędy czy odnosi porażkę. To bardzo budujące, bo gdy otacza nas narracja sukcesu, trudno się przyznać, że coś nam nie wyszło - mówi Aleksandra Małecka z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

"Przegraj lepiej" - projekt dla wszystkich, którym coś nie wyszło. Dla ludzi, którzy czują się dziwakami i "przegrywami". Dla czarnych owiec i rodzinnych rozczarowań. Dla tych, którzy szukają sobie podobnych – outsiderów i wyrzutków. Gdzie lepiej rozmawiać o porażce niż w teatrze? Teatr to miejsce, w którym się próbuje, w którym jest przestrzeń na niepowodzenie, a pomyłki często okazują się znacznie ciekawsze niż skrupulatnie zaplanowane działania. 

 - Projekt został skierowany do różnych grup odbiorców i uczestnicy prezentowali naprawdę pełen przekrój – od uczniów, licealistów, którzy dopiero mierzą się z pierwszymi porażkami (egzaminy, sprawdziany, pierwsze miłości czy trudne relacje z bliskimi) po seniorów, którzy traktują swoje porażki łagodnie, z czułością i pewnością, że były one obowiązkowym punktem życia. Wysłuchaliśmy wielu poruszających, osobistych historii i wspólnie próbowaliśmy te porażki oswoić. Uczestnicy mogli brać udział w całym cyklu (warsztaty muzyczne, tekstowe, ruchowe) lub pojedynczych. Stąd oczywiście są osoby, które były z nami w każdy z pięciu weekendów, ale są i takie, które pojawiły się tylko na wybranym - wyjaśnia Aleksandra Małecka, koordynatorka ds. promocji w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Tytuł projektu to cytat z Samuela Becketta: „Kiedykolwiek próbowałeś. Kiedykolwiek Ci się nie udało. Nieważne. Spróbuj jeszcze raz. Przegraj jeszcze raz. Przegraj lepiej".

- Wymyślony został jako cykl warsztatów dyskusyjno-teatralnych, który ma na celu wzmacniać poczucie własnej wartości, sprawczości, zachęcać do angażowania się w działania kulturalne i zgłębianie polskiej kultury – mówi Aleksandra Małecka - Porażkę traktujemy więc jako zdarzenie, przez które niekoniecznie należy się załamywać, ale nie jest też krokiem w stronę sukcesu - jest przechwyceniem niepowodzenia, znalezieniem w nim sposobu na alternatywne wyjście z sytuacji, wykorzystaniem szansy na rozwój, wyłamanie się schematom.
Poczucie porażki może być wzmacniające

Projekt prowadzili Ula Kijak, reżyserka, aktywistka i edukatorka oraz Nikola Olszak, pedagożka teatru. Cotygodniowe spotkania, w tym warsztaty prowadzone były przez specjalistów: muzyczne – śpiewaczka Olga Mysłowska i pianistka Weronika Krówka; ruchowe – aktorki tancerki Dorota Furmaniuk i Anna Mikuła; tekstowe – dramaturżka Justyna Machaj i dramaturg Łukasz Pawłowski.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Przegraj Lepiej. Porażki i romantyzm w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Wałbrzych” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Wiktoria Blicharz-Janicka

Data publikacji oryginału:

30.06.2022