EN
26.10.2021, 10:40 Wersja do druku

Wałbrzych. Marta Lempart w teatrze o Strajku Kobiet: Mimo represji budujemy społeczeństwo obywatelskie

Inne aktualności

- Będzie ciężko, ale nie da się iść na skróty. Tego się nauczyłam przez ostatnie pięć lat - mówiła Marta Lempart, liderka Strajku Kobiet, podczas debaty po przedstawieniu w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

W rocznicę protestów kobiet przeciw zaostrzeniu praw aborcyjnych w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu mogliśmy obejrzeć spektakl „Niech prawo będzie z Wami albo co warto wiedzieć o konstytucji na wypadek rządów złodziei, furiatów i fundamentalistów" w reżyserii Anety Groszyńskiej.
Wałbrzych. Teatr Dramatyczny debatuje o konstytucji

Zaraz po spektaklu odbyła się debata, która inauguruje cykl spotkań zorganizowanych we współpracy z Martą Wosak, wałbrzyską liderką Strajku Kobiet. Zainicjowała go pedagożka teatru Nikola Olszak. Debaty będą odbywały się pod hasłem z dramatu Bertolta Brechta „Nieszczęśliwy to kraj, który potrzebuje bohaterów".

Spektakl, który dla publiczności zagrał Filip Perkowski, traktuje o konstytucji. Ale dokument, o który walczyło tyle pokoleń Polaków, począwszy od 1791 roku, to tylko punkt wyjścia do rozmowy o wolności i jej granicach. W formule nawiązującej do „teatru w teatrze" jesteśmy świadkami tego, co dzieje się współcześnie, ale i tego, co działo się za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego czy Józefa Piłsudskiego. Artyści z Szaniawskiego uczciwie rozliczają się i z twórcami konstytucji z 1997 roku, i z tymi, którzy obecnie jej nie respektują.

Dostaje się też twórcom, którzy ze sceny mówią o wartościach, jednocześnie sięgając po pieniądze od władzy. Widzowie na zakończenie czują w ustach nie tylko rozchodzący się po scenie dym, ale i gorycz tego, że walka pokoleń Polaków o konstytucję i teraz, i kiedyś była zbiorem kompromisów.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Marta Lempart w teatrze o Strajku Kobiet: Mimo represji budujemy społeczeństwo obywatelskie

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Wałbrzych online
Link do źródła

Wątki tematyczne