EN
20.04.2022, 11:51 Wersja do druku

Ukraina. Muzycy z Doniecka przymusowo wysłani na front. Rosjanie użyli ich jako mięsa armatniego

Inne aktualności

Rosyjscy okupanci zmobilizowali podstępem muzyków Donieckiej Filharmonii Obwodowej do tzw. armii separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej. Muzycy sądzili, że jadą na nagranie do telewizji.

"55 muzyków przymusowo wysłano na linię frontu jako »ochotników« bez minimalnego przeszkolenia wojskowego" – poinformowała w niedzielę, 17 kwietnia ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmiła Denisowa.

Wojna w Ukrainie. Muzycy użyci jako mięso armatnie

Muzycy sądzili, że zostali zaproszeni do telewizji. Na miejscu dowiedzieli się, że jadą na front w pobliże oblężonego przez Rosjan Mariupola. Okupanci mieli wykorzystać ich do określenia położenia ukraińskiej obrony, a dokładnie żołnierzy pułku Azow, paramilitarnego batalionu ochotniczego. Rosjanie użyli ich jako mięsa armatniego.

Na terytorium obwodu donieckiego okupanci nadal rekrutują "ochotników" z różnych instytucji. W podobny sposób zmobilizowali artystów z Opery Donieckiej czy studentów i nauczycieli szkół wyższych.

Aleksander Parecki, dyrektor artystyczny Donieckiej Filharmonii Obwodowej, potwierdził śmierć 39-letniego Nikołaja Zwiagincewa, pianisty jazzowego. "Nie mogę uwierzyć, że nie spotkam już Nikołaja, pędzącego na próbę – napisał na Facebooku Parecki. – Nie zobaczę go już siedzącego za fortepianem w lewej części sceny filharmonii, nie usłyszę wirtuozerskich pasaży wydobywanych jego rękami".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Muzycy z Doniecka przymusowo wysłani na front. Rosjanie użyli ich jako mięsa armatniego

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Dawid Dróżdż

Data publikacji oryginału:

19.04.2022

Wątki tematyczne