EN

28.11.2020, 10:49 Wersja do druku

Toruń. Teatr Horzycy przygotował wyjątkowy spektakl na stulecie polskiej sceny w mieście

Inne aktualności

28 listopada 1920 r. nastąpiło uroczyste otwarcie polskiego teatru w Toruniu. W setną rocznicę tego wydarzenia zobaczymy wideospektakl na podstawie sceny pożegnania Demeter i Kory z "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego.

Osią tekstu jest relacja między starszą i młodszą aktorką, które rozpoczynają swoje pożegnanie w teatralnej garderobie. - Może to pożegnanie przed daleką podróżą, może przed zagraniem trudnej roli, może to rozstanie na zawsze. Sceny odbywają się w teatrze, który jest w remoncie. Odbywają się międzypokoleniowo, w pandemii, w niepewności jutra - mówią twórcy wydarzenia.

Tekst odwołuje się zarówno do genezy tego teatru, jak i teatru w ogóle. - Jednym z możliwych antropologicznych źródeł teatru są właśnie misteria eleuzyjskie – związane z następowaniem po sobie pór roku, sezonów, odradzaniem się i obumieraniem przyrody oraz rytuałami z tym związanymi - czytamy w materiałach prasowych.

Tekst wykona zespół aktorski teatru pod kierunkiem Pawła Paszty. Materiał będzie dostępny w formie transmisji online na stronie na Facebooku Teatru Horzycy oraz kanale Vimeo w sobotę, 28 listopada o godz. 19.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Teatr Horzycy przygotował wyjątkowy spektakl na stulecie polskiej sceny w Toruniu

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Toruń”

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.