EN
07.12.2021, 08:58 Wersja do druku

Szczecin. "Bałuka. Człowiek z W-7". Widowisko z Andrzejem Chyrą i Dominiką Ostałowską już w niedzielę

Inne aktualności

To będzie raczej gorzka opowieść o człowieku, który w czasach komunizmu był na Zachodzie najbardziej znanym szczecinianinem, a w wolnej Polsce zmarł w zapomnieniu. Do obejrzenia już w najbliższą niedzielę na Scenie na Łasztowni Teatru Polskiego.

W Warszawie odbyły się próby z aktorami, którzy wystąpią w widowisku „Bałuka. Człowiek z W-7". W obsadzie Andrzej Chyra, Dominika Ostałowska, Andrzej Konopka, a także Olek Różanek i Krzysztof Baranowski z Teatru Polskiego w Szczecinie.

Bałuka, „Szerszenie", francuscy kurierzy

Za tydzień, 13 grudnia, przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Także w Szczecinie odbędzie się z tej okazji wiele okolicznościowych imprez. Jednym z czołowych więźniów stanu wojennego był szczecinianin, Edmund Bałuka, przywódca strajków z 1970 i 1971 r., który w kwietniu 1981 r. powrócił do Polski, posługując się podrobionym paszportem, w peruce przygotowanej w jednym z francuskich teatrów i z przyklejonym wąsem. W stanie wojennym został internowany, a potem skazany na pięć lat więzienia. Swoją obronę w sądzie zamienił w oskarżenie władz PRL, w więzieniu był bity, prowadził głodówki.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

"Bałuka. Człowiek z W-7". Widowisko z Andrzejem Chyrą i Dominiką Ostałowską już w niedzielę

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Szczecin online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

ps