EN

21.09.2022, 16:36 Wersja do druku

Słowacja. Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki otwiera nabór na rezydencje artystyczne

Inne aktualności

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki otwiera konkurs mający na celu wsparcie artystek  oraz artystów reprezentująych różnorodne  dziedziny sztuki. Rezydencje artystyczne umożliwiają artystom i grupom artystycznym z Polski tworzenie oraz czerpanie inspiracji w Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Aplikujący mogą wybierać spośród wielu instytucji goszczących, czas trwania rezydencji wynosi od jednego do dwóch miesięcy. Zgłoszenia można dokonać on-line do 15 października 2022 r.

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki od 2007 roku wspiera rezydencje artystyczne w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) w dziedzinach: sztuki wizualnej i dźwięku, performance i sztuki literackiej. Szczególną kategorią są coroczne rezydencje artystyczne w Nowym Jorku, gdzie artyści z Czech, Polski, Słowacji i Węgier przebywają wspólnie przez dwa miesiące. Szeroki wybór oferowanych mozliwości pozwala na aplikowanie tancerzom, malarzom, dziennikarzom, pisarzom, a także aktorom, cyrkowcom, projektantom, rzeźbiarzom, architektom, DJ-om oraz  artystom z innych dziedzin pokrewnych, w tym sztuki nowych mediów.

Z programu rezydencji wyszehradzkich skorzystało dotychczas wielu znaczących artystów i twórców z całej Polski. „Podczas sześciotygodniowego pobytu w Bratysławie w 2021 roku skupiłem się na pracy nad moją książką o wojnie. Przez ostatnie sześć lat gromadziłem historie ludzi z różnych stref konfliktów,
z Afganistanu, Donbasu, Iraku, Górskiego Karabachu i Syrii, cieszę się, że mogłem się na tym skoncentrować”, powiedział Paweł Pieniążek, polski dziennikarz i reporter wojenny.

Rafał Żarski, artysta multimedialny, spędził dwa miesiące w lecie 2021 r. w Nowym Jorku w ramach rezydencji artystycznej: „Rozwinąłem poszukiwania artystyczne i rozpocząłem pracę nad nowymi przedsięwzięciami. Doceniam zaangażowanie zespołu International Studio & Curatorial Program (ISCP), który udzielił nam wielu rad, inspirował i umożliwił nawiązanie nowych kontaktów. Poza tym najcenniejszym doświadczeniem z rezydencji są nowe przyjaźnie z innymi artystami i szerokie kontakty zawodowe, co z pewnością zaowocuje w przyszłości nowymi współpracami, projektami i wymianą pomysłów“.
Aplikowanie na rezydencje artystyczne jest możliwe tylko za pośrednictwem internetoowego systemu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego do 15 października 2022 roku. Wszystkie niezbędne informacje, kwota wsparcia finansowego i warunki składania wniosku dostępne są na stronie internetowej Funduszu: visegradfund.org

Źródło:

Materiał nadesłany