EN
13.05.2022, 12:14 Wersja do druku

Rzeszów. „Maskarada" o inności, odmienności, różnorodności i tolerancji

Inne aktualności

Hasłem przewodnim 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada 2022 jest gościNNOŚĆ rozumiana jako inność, odmienność, różnorodność i tolerancja.

Tegoroczna Maskarada (14-28 maja) rozpocznie się w sobotę o godz.15 od Parady Dziwolągów pod hasłem „Wszyscy jesteśmy dziwni", która wyruszy sprzed siedziby organizatora imprezy, teatru Maska w Rzeszowie. Organizatorzy zapraszają wszystkich rzeszowian do udziału w paradzie w przebraniach, by mogli pokazać swoją dziwność i być z niej zadowolonymi.

Tego samego dnia o godz. 16.30 w Masce odbędzie się premiera musicalu zespołu tegoż teatru dla widzów 8 + „Księżycowe opowieści" w reż. Tomasza Kaczorowskiego. Jest to opowieść o nastoletniej wampirce Minie, która po raz kolejny musi uciekać ze swoją babcią Baronową z miejsca, które zdążyło stać się ich domem. Obie szukają nowego schronienia, gdzie ludzie nie będą zagrażać ich egzystencji i nie będą na nie polować. Trafiają do pełnej legend i wilkołaków Transylwanii.

- Jest to spektakl o osobach, które mogą się czuć obco w różnych miejscach. Jest to bardzo pojemna figura, w tym wypadku odnośnikiem jest tożsamość głównej bohaterki, czyli bycie wampirem w świecie ludzi, pełnym tzw. normalności. Ten i odmienności jest niestety bardzo aktualny dziś w różnych kontekstach. Chcemy zabrać głos w sprawie wszystkich, którzy dziś w jakiś sposób czują się obco, którzy, jak głosi główne hasło Maskarady, zostali przyjęci w ramach gościnności, która przyjmuje i szanuje inność zawartą w tym słowie - mówi reżyser Tomasza Kaczorowski.

Autorka sztuki Aleksandra Zielińska uzupełnia, że jest to spektakl „o czymś, co jest tak obce, że aż nieludzkie, jakby się wydawało". - Dlatego zdecydowałam się wykorzystać narzędzia kojarzone z horrorem, grozą, ale w taki sposób, żeby to było bardzo przystępne, pełne czułości i humoru i żeby pomimo tego sztafażu, który może trochę przerażać, przemycić jak najwięcej przesłania o gościnności, że pomimo bycia odmiennym od nas, jak wydawałoby się na początku, tak naprawdę wszyscy mamy podobne problemy i gdyby nie stereotypy, którymi jesteśmy karmieni, moglibyśmy się dogadać.

W programie festiwalu jest jeszcze 5 innych spektakli dla dzieci i 1 dla dorosłych, „Wykluczeńcy" warszawskiej grupy offowej Analog Collective. Grupa ta wzięła na warsztat temat „bycia innym niż wszyscy". Organizatorzy zapowiadają też występ ukraińskiego teatru dla ukraińskich dzieci w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. Oprócz tego odbędą się warsztaty dla dzieci i nauczycieli, a przede wszystkim wydarzenie o nazwie „Żywa biblioteka", proponujące rozmowy z żywymi książkami, czyli osobami narażonymi, wg organizatorów festiwalu, na odrzucenie, m.in. policjantką, ateistą, weganinem, byłym narkomanem i osobą aseksualną. Żywa biblioteka zaplanowana jest 15 maja (godz. 14-19, budynek Ao UR, Pigonia l).

Tytuł oryginalny

„Maskarada" o inności, odmienności, różnorodności i tolerancji

Źródło:

Nowiny Gazeta Codzienna Nr 92

Autor:

Piotr Samolewicz

Data publikacji oryginału:

13.05.2022