Biblioteka Narodowa w Warszawie zaprasza do świętowania imienin Jana Kochanowskiego w sobotę, 21 czerwca, w Ogrodzie Krasińskich. Jak poinformował organizator, bohaterką wydarzenia będzie Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.
"W tym roku Imieniny Jana Kochanowskiego świętujemy w sobotę, 21 czerwca, jak zwykle w Ogrodzie Krasińskich. Bohaterką wydarzenia będzie Maria Pawlikowska-Jasnorzewska" - poinformowano w komunikacie opublikowanym na stronie Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Maria Pawlikowska–Jasnorzewska to jedna z najsłynniejszych polskich poetek i dramatopisarek. Pochodziła ze słynnego rodu Kossaków – była wnuczką Juliusza, córką Wojciecha, siostrą Jerzego i Magdaleny, piszącej pod pseudonimem Samozwaniec. Maria Pawlikowska–Jasnorzewska jest autorką zbiorów poezji "Niebieskie migdały", "Różowa magia", "Pocałunki", "Dancing" i "Surowy jedwab", "Śpiąca załoga", "Róże i lasy płonące", "Gołąb ofiarny", a także dramatów: "Szofer Archibald", "Egipska pszenica" czy "Zalotnicy niebiescy". Jej osobiste notatki z czasów wojny opublikowano w tomie "Wojnę szatan spłodził".
"Słowiańska Safona, Lilka albo po prostu Maria. Poetka i dramatopisarka, której wiersze nie tylko są nadal czytane i analizowane, ale także, mimo upływu lat, trafiają do repertuaru gwiazd muzyki, stając się tekstami popularnych piosenek. Tym razem przyjrzymy się życiu Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej i tematom, które podejmowała w swojej twórczości – z wrażliwością bliską dzisiejszemu odbiorcy i w odniesieniu do złożoności współczesnego świata" - podkreślono na stronie Biblioteki Narodowej.
Organizator zaznaczył, że uczestnicy porozmawiają o romantycznych relacjach w literaturze XXI wieku i o tym, jak zmienia się polski język erotyzmu oraz cielesności, odkryją tajemnice artystycznych rodzin (nie tylko Kossaków) i poszukają dowodów na terapeutyczną siłę poezji.
"Zastanowimy się nad źródłami krytyki i deprecjacji, które do dzisiaj dotykają artystki, a na koniec na chwilę cofniemy się w czasie i opowiemy o modzie na wywoływanie duchów, która ogarnęła międzywojenną inteligencję (nie omijając autorki +Pocałunków+)" - zapowiedziano.
W programie znajdą się też dyskusje, które nie odnoszą się bezpośrednio do postaci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, ale poruszają kwestie "ważne – lub po prostu ciekawe – z perspektywy dzisiejszego życia literackiego". Eksperci opowiedzą o pracy pisarskiej i rynku wydawniczym w dobie sztucznej inteligencji czy popularności literackich rankingów i podsumowań.
"Jak co roku w Ogrodzie Krasińskich staną stoiska kilkudziesięciu wydawnictw – imieninowe targi to okazja do zakupów w imieninowych, promocyjnych cenach oraz spotkań z ulubionymi pisarkami i pisarzami. Stałe punkty programu, bez których nie wyobrażamy sobie Imienin Jana Kochanowskiego – mecz poetycki, wykonanie Pieśni świętojańskiej o Sobótce czy dansing – będą! Nie zapomnimy też o atrakcjach dla najmłodszych czytelników" - wskazano na stronie.
Wstęp na imieniny Jana Kochanowskiego w Ogrodzie Krasińskich i Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie jest wolny. Zaplanowane 21 czerwca wydarzenie rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do godz. 23.