EN

5.06.2021, 08:50 Wersja do druku

Rzeszów. Europejski Stadion Kultury w ostatni weekend czerwca

Inne aktualności

Kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, w tym koncert główny, w którym w duetach występują na jednej scenie wykonawcy z Polski i zza granicy, złoży się na program tegorocznego Europejskiego Stadionu Kultury. Impreza odbędzie się w ostatni weekend czerwca.

Europejski Stadion Kultury (ESK) jest częścią większego projektu – Wschód Kultury obejmującego trzy miasta – Rzeszów, Lublin i Białystok. Wschód Kultury To cykliczne przedsięwzięcie, będące efektem partnerskiej współpracy Narodowego Centrum Kultury (NCK) i największych ośrodków kulturalnych Polski Wschodniej.

ESK odbędzie się w Rzeszowie od 25 do 27 czerwca. Będzie to jego 11 edycja, ale po raz dziewiąty będzie częścią Wschodu Kultury. Niemal w tym samym czasie odbędą się Inne Brzmienia w Lublinie, z kolei na finał Wschodu Kultury w sierpniu przewidziano Inny Wymiar w Białymstoku.

Najważniejszym elementem Europejskiego Stadionu Kultury (ESK) jest zawsze koncert główny, który w tym roku będzie miał nową lokalizację – Park Sybiraków, ale jego formuła pozostaje bez zmian. Koncert ten zainauguruje Stadion.

Jak zapewniają organizatorzy, koncert główny ESK to jedyny taki koncert w Polsce.

"Jednymi z wielu idei przyświecających festiwalowi Wschód Kultury jest integracja środowisk artystycznych z miast Polski Wschodniej i krajów Partnerstwa Wschodniego i prezentacja ich dorobku szerokiej publiczności. Koncert główny w ramach Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie doskonale wpisuje się w te założenia. Wszystko to za sprawą tzw. kolektywów, czyli wspólnych występów na jednej scenie wykonawców z Polski i zza granicy" – czytamy na stronie NCK.

Koncert główny otworzy występ Roxie Węgiel, która wykona swoje muzyczne hity. Po niej na scenie pojawią się tzw. kolektywy, czyli duety gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Tym razem wystąpią: Sylwia Grzeszczak i Jamala, Margaret i Kalush, Grubson i Dakhabrakha oraz Krzysztof Zalewski z Nizkiz. Finałem wydarzenia będzie koncert projektu Anawa 2020 – VooVoo, Zalewski, Kasai, Spięty.

Stadion to nie tylko koncert główny, ale i kilkadziesiąt innych wydarzeń kulturalnych odbywających się w różnych przestrzeniach na terenie miasta, w tym w Klubie Festiwalowym na Bulwarach.

W programie wydarzenia znajdą się także inne koncerty, w tym kolejna już edycja Art Celebration, który po raz pierwszy w swojej historii sięgnie po muzykę klasyczną i współczesną, skupiając się m.in. na uhonorowaniu niedawno zmarłego wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, oraz na abstrakcyjnym skojarzeniu muzyki współczesnej w niecodziennym instrumentarium m.in. z twórczością Stanisława Lema, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku.

Będzie też m.in. koncert w bieszczadzkim stylu, w którym zestawione zostaną tradycyjne i obrzędowe pieśni bojkowskie we współczesnych aranżacjach na lirę korbową i instrumenty smyczkowe.

Ponadto w programie Stadionu znajdą się też atrakcje dla miłośników teatru, w tym spektakli tanecznych, fotografii, performance’u, instalacji artystyczno-muzycznych w przestrzeni miasta, sztuk wizualnych, warsztatów muzycznych, fotografii i graffiti. Nie zabraknie też spotkań autorskich i atrakcji dla najmłodszych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej: Białegostoku, Lublina i Rzeszowa, oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego.

Europejski Stadion Kultury był realizowany w Rzeszowie w latach 2011-12 w związku z przygotowaniami do Euro 2012, a w 2012 roku również w Lublinie. Od 2013 roku do imprezy dołączył Białystok, i od tego czasu w tych trzech miastach realizowane jest wspólne przedsięwzięcie Wschód Kultury.

Organizatorami Wschodu Kultury są: Narodowe Centrum Kultury wspólnie z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, twórczy dialog, wymiana doświadczeń i artystycznych doznań.

Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które łączy działania trzech miast w jeden spójny projekt. Program festiwali opiera się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych instytucji kultury i artystów, wymianie projektów między miastami, a także współpracy z artystami z krajów ościennych.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne