EN

11.01.2022, 15:22 Wersja do druku

Rzeszów. "Dziadek do orzechów w Filharmonii"

Inne aktualności

Już we wtorek 11 stycznia w Filharmonii Podkarpackiej jeden z najsłynniejszych baletów: „Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego. Początek o godz. 19.

Spektakl zobaczymy w wykonaniu artystów Polskiego Baletu Królewskiego. Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej dyrygować będzie Adam Banaszak.

Pomimo upływu blisko stu trzydziestu lat od daty premiery „Dziadka do orzechów" dzieło Piotra Czajkowskiego cieszy się nieustannym powodzeniem wszędzie tam, gdzie jest wystawiane. Szczególnie popularne jest w okresie Bożego Narodzenia, bo w tym czasie dzieje się akcja baletu.

Kim jest tytułowy Dziadek do orzechów? To ostatnia zabawka znajdująca się pod choinką, która w nikim nie wzbudziła większego zachwytu poza małą Klarą. Kiedy bożonarodzeniowe przyjęcie dobiega końca, a wszyscy goście udają się na spoczynek, mała Klara także zasypia, tuląc do siebie zabawkę. Nadchodzi sen. Nagle wszystko wydaje się większe, Klara dorośleje, a zabawki ożywają, także jej ulubiona. Dziadek do orzechów staje się dowódcą zabawkowych wojsk, które staczają bitwę z całymi zastępami wrogich myszy. Po zwycięskiej bitwie Klara i Dziadek, jako książęca para, trafiają do Krainy Słodyczy, gdzie napotykają tak magiczne miejsca jak Cukrowa Łąka, Brama Łakomczuchów czy Marcepanowy Pałac. Niestety nawet tak piękny sen musi dobiec końca. Klara budzi się, trzymając wciąż swego bajkowego przyjaciela - Dziadka do orzechów.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Porywający „Dziadek do orzechów"

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Rzeszów nr 4 dodatek Co Jest Grane 07-01-22

Autor:

mam

Data publikacji oryginału:

07.01.2022