EN
2.04.2022, 08:47 Wersja do druku

Rosja. Córkę nazwał zdrajczynią, a na elewacji teatru wywiesił wielką literę "Z"

Inne aktualności

Władimir Maszkow, rosyjski aktor i reżyser, znany m.in z hollywoodzkich produkcji, a zarazem jeden z najzagorzalszych wyznawców Putina, wywiesił na prowadzonym przez siebie teatrze w Moskwie wielką literę "Z" - symbol ataku na Ukrainę.

- Rosyjski teatr zawsze opierał się na aktorach i poruszał odwieczne problemy życia i śmierci, miłości i nienawiści. Aluzje polityczne miały wzięcie w epoce ZSRR. Dlatego w latach 70. rozkwitł teatr reżyserski. Autorytarny, jak sam ustrój, tłumił talent aktora, przekształcając go nierzadko w manekin. Kiedy komunizm upadł, reżyserzy nie mają z kim walczyć. Pozostały zespoły manekinów niezdolne przyciągnąć widzów - mówił prawie 20 lat temu w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" rosyjski aktor Oleg Tabakow, dyrektor teatrów MChAT i Tabakierka. Tymczasem w Moskwie dyrektor Teatru im. Olga Tabakowa (zmarłego cztery lata temu) Władimir Maszkow wywiesił na elewacji placówki wielką literę "Z" znaną z czołgów rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Władimir Maszkow. Aktor, polityk

Niespełna 60-letni Władimir Lwowicz Maszkow to znany rosyjski aktor oraz reżyser filmowy, telewizyjny, teatralny - międzynarodowa publiczność zna go m.in. z ról w filmach "Za linią wroga", gdzie zagrał u boku Gene'a Hackmana czy "Mission Impossible - Ghost Protocol" u boku Toma Cruise'a. W latach 80. studiował na MChA-cie, pobierał też lekcje u Tabakowa. Maszkow jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym za rolę w filmie "Limita" z 1994 roku, w którym wcielił się w łamiącego zabezpieczenia bankowe hakera. Reżyser należy do wspierającej Władimira Putina partii Jedna Rosja.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Córkę nazwał zdrajczynią, a na elewacji teatru wywiesił wielką literę "Z"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Łukasz Kamiński

Data publikacji oryginału:

01.04.2022

Wątki tematyczne