Spektakle, koncerty, wystawy i konferencja naukowa uświetnią poznańskie obchody jubileuszu 1000-lecia koronacji królewskich. Rada Miasta Poznania ustanowiła 2025 r. Rokiem 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski – Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta.
Inne aktualności
- Poznań. „Ofelia. Studium Przedmiotu” kolektywu Kaczmarek / Piwosz / Romanova na Hong Kong International Shakespeare Festival 10.06.2026 11:02
- Łódź. Wkrótce „Pranie muzgó” w Teatrze Jaracza 10.06.2026 10:43
- Poznań. Laureaci IV edycji Ogólnopolskiego Plebiscytu Musicalowych Premier Sezonu odbiorą nagrody 1 grudnia 10.06.2026 10:42
- Olsztyn. Piąta edycja festiwalu „Atlantyda Północy” startuje już 12 czerwca 10.06.2026 10:36
- Toruń. Prapremiera musicalu „Mała Miss” na zakończenie sezonu w Teatrze Muzycznym 10.06.2026 10:25
- Warszawa. Trzy performanse na Kaliskiej 10.06.2026 10:15
-
Internet. Już wkrótce nowa odsłona portalu polishstage.pl
10.06.2026 09:45
- Poznań. Kino kobiet na Malta Festival. Rozmowy z aktorkami 10.06.2026 09:33
-
Nowy Sącz. Festiwal Teatru Tej Ziemi i premiera podczas festiwalu
10.06.2026 09:30
- Kraków. Międzywojenny kabaret na deskach Sceny Berlin 10.06.2026 09:29
- Mazowieckie. Premiera spektaklu „Letnisko '39” w Teatrze Stajnia w Świdrze (Otwock) 10.06.2026 09:17
-
Warszawa. Premiera spektaklu „Anioł zagłady” w Teatrze Dramatycznym – w piątek
10.06.2026 09:00
- Rzeszów. Dyrektorka Teatru Maska, Monika Szela, wśród ambasadorów Uniwersytetu Rzeszowskiego 10.06.2026 08:58
-
Poznań. „Wolność. Początek - 70 Rocznica Poznańskiego Czerwca'56”. Projekt Teatru Ósmego Dnia
10.06.2026 08:53
We wtorek władze Poznania przedstawiły program rocznicowych obchodów w stolicy Wielkopolski. Wiceprezydent miasta, Jędrzej Solarski powiedział, że miasto chce wykorzystać potencjał poznańskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych.
„Miasto wsparło lokalne inicjatywy związane z jubileuszowym rokiem. Rozstrzygnięty został konkurs grantowy dla organizacji pozarządowych chcących współtworzyć wydarzenia popularyzujące czasy Bolesława Chrobrego i Mieszka II. W planach są np. spektakl Teatru Usta Usta Republika, mural przy ul. Galla Anonima, koncert słowno-muzyczny z cyklu Verba Sacra czy warsztaty o roślinnym dziedzictwie Ostrowa Tumskiego” – powiedział.
29 czerwca w poznańskiej katedrze odbędzie się koncert z prawykonaniem utworu "1025" Aleksandra Dębicza, potem zaplanowano widowisko plenerowe "Bolezlavus". Organizatorzy podali, że wydarzenie ma nawiązywać do pierwszej koronacji i początków Polski w średniowiecznym świecie i będzie składać się z dwóch części: wędrownej i stacjonarnej, z kulminacją w amfiteatrze nad Cybiną.
W połowie marca odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Król Bolesław Chrobry i jego czasy. Poznań - Piastowie - Europa", organizowana przez Urząd Miasta Poznania i Wydział Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Naukowcy z Polski, Słowacji i Węgier będą dyskutować m.in. na temat roli, jaką Chrobry odegrał w kontekście Poznania, władztwa Piastów i Europy Środkowej
„Piastowie, stając się chrześcijańskimi koronowanymi władcami, wprowadzili ówczesną Polskę do europejskiego kręgu elitarnych rodów dynastycznych. Możemy powiedzieć, że nasz kraj stał się wówczas pełnoprawną częścią wczesnośredniowiecznej Europy. Dostrzegamy więc rangę koronacji i samego Poznania jako ideowego centrum domeny piastowskiej w okresie wczesnego średniowiecza” - powiedział prof. Marcin Danielewski, kierownik Centrum Archeologii Eksperymentalnej z Wydziału Archeologii UAM w Poznaniu.
Jak dodał, to właśnie gród na poznańskim Ostrowie Tumskim stał się, zgodnie z zapisami "Kroniki wielkopolskiej", miejscem spoczynku pierwszych dwóch królów Polski.
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Archeologiczny Genius Loci przygotowują w tym roku cykl wydarzeń zatytułowanych "Bolesław Chrobry. Z Poznania po władzę i koronę". Eksperci przybliżą zainteresowanym postać pierwszego króla Polski i jego potomnych, struktury ówczesnej władzy czy rolę zjazdu gnieźnieńskiego w drodze do korony.
Szereg wydarzeń na temat pierwszych władców Polski – dla dorosłych, dla uczniów i dla dzieci przygotowuje Poznańskie Centrum Dziedzictwa. W maju odbędzie się piastowska, królewska majówka - podczas wydarzenia będzie można zobaczyć, jak wyglądało życie mieszkańców średniowiecznego grodu. W czerwcu otwarta zostanie wystawa czasowa prezentująca praktyki pamięci o pierwszej polskiej dynastii na przestrzeni wieków. W lipcu zaplanowano wydarzenie z degustacjami średniowiecznych potraw.
Aktualności na temat tego, co będzie działo się w stolicy Wielkopolski w ramach obchodów jubileuszu 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski, znajdują się na wortalu Rok Bolesława Chrobrego znajdującym się pod adresem www.poznan.pl/tysiaclecie/