EN

7.02.2022, 08:40 Wersja do druku

Poznań. Koncert z okazji 145. rocznicy urodzin kompozytora Feliksa Nowowiejskiego

Inne aktualności

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku. W poniedziałek, w 145. rocznicę urodzin kompozytora, jego twórczość zostanie przypomniana w "Willi wśród róż", jego poznańskiej posiadłości. Podczas koncertu jubileuszowego wystąpią Edyta Piasecka, Sławomir Naborczyk oraz Ireneusz Boczek.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 r. w Barczewie niedaleko Olsztyna. Kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. W 1909 r. osiadł w Krakowie, gdzie był dyrektorem artystycznym Towarzystwa Muzycznego. Po I wojnie światowej zamieszkał w Poznaniu i włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta. Od 1920 r. był wykładowcą w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą. Wśród jego najwybitniejszych dzieł są m.in. marsz "Pod sztandarem pokoju", symfonie, oratoria "Powrót syna marnotrawnego", "Quo vadis" i "Znalezienie św. Krzyża", uwertura "Swaty polskie", Poematy symfoniczne - "Beatrycze", " Nina i Pergolesi", "Śmierć Ellenai", pieśń "Marsylianka wielkopolska", opera "Legenda Bałtyku", balety "Król Wichrów", "Malowanki ludowe", utwory organowe i fortepianowe oraz liczne utwory wokalne i chóralne (w tym ok. 600 pieśni).

W poniedziałek, z okazji obchodzonej w tym roku 145. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora, w "Willi wśród róż"; poznańskiej posiadłości Nowowiejskiego, odbędzie się specjalny koncert jubileuszowy.

Jak tłumaczyła PAP Bogna Nowowiejska-Bielawska; wnuczka kompozytora i prezes Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego, "podczas koncertu jubileuszowego wystąpią pani Edyta Piasecka (sopran), pan Sławomir Naborczyk (tenor) i pan Ireneusz Boczek (fortepian). To artyści związani z Krakowem ale znani nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami, laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych. Nie tylko więc my, jako organizatorzy, ale i nasza publiczność, słuchacze, bardzo się cieszymy na ich przyjazd do Poznania”.

„Jeśli chodzi o repertuar, to oczywiście w trakcie koncertu będą wykonane pieśni Feliksa Nowowiejskiego i fragmenty opery "Legenda Bałtyku" w wykonaniu właśnie pana Sławomira Naborczyka, który był Domanem w realizacji tej opery wraz z Sinfonia Varsovia. Natomiast pani Edyta Piasecka wykona pieśni – nie tylko Nowowiejskiego, ale także innych kompozytorów, jak Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Moniuszko, czy Mieczysław Karłowicz” – dodała.

W programie koncertu znajdzie się m.in. pieśń Nowowiejskiego „Odejdź Jasiu od okienka”, a także aria Domana z opery „Legenda Bałtyku” – „Czy Ty mnie kochasz o dziewczyno?”. Usłyszeć można będzie także pieśni skomponowane przez Fryderyka Chopina „Piosnka litewska", "Życzenie", "Śliczny chłopiec", czy utwory napisane przez Mieczysława Karłowicza - np. "W wieczorną ciszę". W trakcie koncertu publiczność usłyszy również utwory fortepianowe Chopina - Polonez op.40 nr 1, Mazurek h- moll op.33 nr 4, oraz Paderewskiego - Menuet G-dur op.14 nr 1. Koncert poprowadzi Antoni Hoffmann.

Nowowiejska-Bielawska wskazała, że koncerty jubileuszowe, organizowane w „Willi wśród róż” co roku 7 lutego, to wydarzenia, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Zaznaczyła, że mimo iż udział w koncercie jest bezpłatny, to m.in. z powodu pandemii, na wydarzenie obowiązują zapisy.

Poniedziałkowy koncert jubileuszowy będzie jednym z wielu planowanych w tym roku wydarzeń popularyzujących twórczość Feliksa Nowowiejskiego. Jak mówiła Nowowiejska-Bielawska, „planowane w salonie muzycznym w +Willi wśród róż+ koncerty, w tym roku w szczególny sposób, ze względu na rocznicę, będą poświęcane właśnie twórczości Feliksa Nowowiejskiego”.

„Kolejną okazją do ponownego zapoznania się z twórczością kompozytora będzie przede wszystkim koncert z okazji Nocy Muzeów, o ile odbędzie w tym roku (ze względu na pandemię) - a jeżeli nie, to zostanie przełożony i odbędzie się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki. Planujemy, by to wydarzenie było poświęcone twórczości Nowowiejskiego. Podobnie, skupiony na twórczości Nowowiejskiego będzie także koncert zaduszkowy +Non omnis moriar+ na początku listopada” – mówiła.

Twórczość poznańskiego kompozytora obecna będzie także na organizowanym co roku przez Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego - Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej. Z twórczością mistrza zapoznawać się mogą także najmłodsi melomani np. podczas warsztatów muzycznych dla dzieci "Muzyczne zabawy u Mistrza Feliksa" – najbliższe z nich odbędą się w sobotę, 12 lutego.

Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego, znajdujący się w zrekonstruowanych wnętrzach „Willi wśród róż” przy al. Wielkopolskiej w Poznaniu, funkcjonuje jako placówka edukacyjna, kulturalna i artystyczna promująca życie i dzieło Feliksa Nowowiejskiego. Salon został otwarty 7 lutego 2008 r., w 131. rocznicę urodzin kompozytora, w domu, w którym żył i tworzył w latach 1929-1939 i w którym zmarł 18 stycznia 1946 roku. Ze względu na osobę Feliksa Nowowiejskiego „Willa wśród róż” wpisana została do rejestru zabytków.

W Salonie odbywają się koncerty kameralne jako kontynuacja tradycji rodziny Nowowiejskich z okresu międzywojennego i powojennego, wśród których szczególne miejsce zajmują występy młodych talentów – uczniów i studentów poznańskich szkół muzycznych.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Jowsa