EN
13.05.2022, 16:10 Wersja do druku

Poznań. 52 instytucje wezmą udział w sobotniej Nocy Muzeów

52 instytucje kultury w Poznaniu przygotowały łącznie 150 wydarzeń z okazji sobotniej, organizowanej w mieście po raz 20. Nocy Muzeów. Chętni będą mogli zwiedzić m.in. poznańską operę lub zimnowojenny schron przeciwatomowy zbudowany dla władz miasta.

Inne aktualności

Poznański magistrat poinformował, że organizatorami tegorocznej, jubileuszowej edycji Nocy Muzeów w stolicy regionu są Muzeum Narodowe i Estrada Poznańska. Nocne zwiedzanie rozpocznie się o godz. 16 i potrwa do godz. 1 w nocy w niedzielę.

Do akcji oprócz muzeów włączyły się również instytucje kultury takie jak galerie czy teatry organizujące w sobotę specjalne koncerty i warsztaty. Łącznie w tegorocznej Nocy Muzeów w Poznaniu uczestniczyć będą 52 instytucje, które przygotowały 150 różnych wydarzeń.

W Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu o godz. 17 rozpoczną się "muzealne podchody”, czyli zabawa dla rodzin z dziećmi w wieku od 6 lat. O godz. 18 rozpocznie się spacer po Galerii Sztuki Polskiej XVI–XVIII w., z uwzględnieniem sali Staropolskiej Sztuki Funeralnej i prezentacji kolekcji portretów trumiennych oraz dzieł sakralnych. Ostatni spacer z edukatorami z muzeum zaplanowano na godz. 22.30.

Od godz. 16 do północy Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza do zwiedzania zbudowanego w latach 50. XX w. schronu przeciwatomowego przeznaczonego dla władz Poznania. W czasach zimnej wojny miało to być tajne centrum dowodzenia obroną przeciwlotniczą miasta. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających od 2012 r. W sobotę chętni będą tam mogli m.in. wziąć udział warsztatach z zakładania masek przeciwgazowych.

Podlegające Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości Muzeum Uzbrojenia zaprasza od godz. 17 na zwiedzanie wystawy czasowej pt. „Pod Zielonym Talizmanem: 80 lat polskich komandosów". Przygotowano na niej nieprezentowane na co dzień eksponaty znajdujące się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów. Do północy na terenie ekspozycji plenerowej placówki potrwa organizowany przez grupy rekonstrukcji historycznej piknik militarny. Oprócz pojazdów znajdujących się w kolekcji muzeum będą prezentowane specjalnie sprowadzone na Noc Muzeów eksponaty z kolekcji prywatnych. Od godz. 20 do 23.00 zaplanowano też dynamiczny pokaz wybranego pojazdu historycznego.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza od godz. 17 na przygotowane z okazji sobotniej akcji zwiedzanie budynku opery i wystawy teatralnej. Ponadto, w ramach Nocy Muzeów w Operze o godz. 19 w Auli Artis odbędzie się spektakl baletowy Ślady.

Chętni od godz. 17 do 1 w nocy będą mogli zwiedzić Bramę Poznania i Galerię Śluza - Poznańskie Centrum Dziedzictwa, w której przygotowano wystawę czasową „Rękodzielni. Opowieści o poznańskim rzemiośle”.

Z okazji Nocy Muzeów w Bibliotece Raczyńskich do godz. 22 będzie czynna wystawa "Odzyskany blask dawnych atlasów", na której prezentowanych jest 19 oryginalnych ksiąg i ponad 200 skanów map z atlasów wydanych w czasach od XVI do XIX w.

Pełny wykaz imprez przygotowanych na sobotnią akcję można znaleźć na stronie internetowej https://nocmuzeow.poznan.pl/.

Poznański magistrat podał, że udział w większości przygotowanych wydarzeń jest bezpłatny, a w niektórych przypadkach opłata wynosi 1 zł; na część przygotowanych atrakcji obowiązują zapisy.

„Z myślą o naszych sąsiadach zza wschodniej granicy podczas tegorocznej edycji nocnego zwiedzania nie zabraknie także wydarzeń odbywających się w języku ukraińskim” – podał magistrat.

W związku z sobotnimi imprezami od godz. 17 do godz. 23 tramwaje linii nr 16, kursującej do centrum miasta, będą wyruszać na trasę co 10 minut.

Poznański magistrat przypomniał, że pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Impreza cieszyła się dużą popularnością i wkrótce podobne wydarzenia miały miejsce w Paryżu czy Amsterdamie. Pierwsza tego typu akcja w Polsce została zorganizowana w 2003 r. w Poznaniu. Z powodu ograniczeń pandemicznych przez ostatnie dwa lata poznańska Noc Muzeów była organizowana online.

Źródło:

PAP

Autor:

Szymon Kiepel