EN

27.05.2023, 12:17 Wersja do druku

Polskie Radio. „Matka odchodzi" Tadeusza Różewicza premierowo w Dwójce

W niedzielnym "Wieczorze ze słuchowiskiem" premiera: "Matka odchodzi" Tadeusza Różewicza w reżyserii Michała Zdunika. Zapraszamy 28 maja o 19.00.

O słuchowisku rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą". - Każdy z nas będzie musiał się z tym konfrontować. Poprzez takie teksty jak "Matka odchodzi" gdzieś się na to przygotowujemy. Chcieliśmy wybić ten uniwersalny aspekt tego doświadczenia, co było dosyć karkołomne, bo książka Różewicza powstała jednak w jakimś określonym kontekście historycznym i kulturowym; mówi o II wojnie światowej, o sytuacji brata Janusza i początkach pisarskich Różewicza - mówił w Dwójce Michał Zdunik.

Data tej premiery nieprzypadkowo zbiega się z obchodzonym 26 maja Dniem Matki. Tom poetycki Tadeusza Różewicza, na podstawie którego powstało słuchowisko, wiąże się bowiem ściśle z doświadczeniem synostwa.

- "Matka odchodzi" jest o braku matki. A my zdecydowaliśmy się na obecność matki; na podarowanie jej do wygłoszenia niektórych kwestii, które u Różewicza wygłasza syn i są one głosem samego autora. Mam wrażenie, że dzięki temu, może nie jakoś bardzo jawnie, ale rodzi się taki obraz syna, który mówi trochę matką i matki mówiącej trochę synem. To się troszeczkę przenika. A im jestem starszy, tym częściej myślę o tym, ile w nas jest nas, a ile zapisanych osób, które spotykamy na swojej drodze - opowiadał Łukasz Borkowski, współautor adaptacji i zarazem odtwórca roli syna.

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w niedzielę (28.05) w godz. 19.00-20.00.

"Matka odchodzi" Tadeusza Różewicza

reżyseria: Michał Zdunik

adaptacja: Michał Zdunik i Łukasz Borkowski

obsada: Maja Komorowska i Łukasz Borkowski

Tytuł oryginalny

Premiera w Dwójce: Tadeusz Różewicz "Matka odchodzi"

Źródło:

www.polskieradio.pl
Link do źródła

Autor:

mo

Data publikacji oryginału:

26.05.2023