EN
11.06.2022, 12:35 Wersja do druku

Podlaskie. Rusza teatralny projekt „Piktogramy”

Inne aktualności

Pokazem spektakli dla dzieci i młodzieży w miejscowościach, gdzie nie ma teatru - rozpoczyna się w sobotę w projekt „Piktogramy” Podlaskiego Instytutu Kultury. Ma on uwrażliwiać najmłodszych na sztukę.

"Piktogramy" - jak informują organizatorzy z Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK) - to projekt, który ma przygotować dzieci i młodzież do aktywnego odbioru sztuki i udziału w życiu kulturalnym. Hasłem przewodnim jest "Mikrokosmos".

Jak mówiła na konferencji prasowej zapowiadającej projekt jego koordynatorka Mila Wyszkowska, chodzi o to, by dzieci, młodzież, całe rodziny "mogły doświadczyć profesjonalnej sztuki, nauczyć się chłonąć teatr, potem zachęcimy tych młodych ludzi do tworzenia oferty teatralnej – stworzenia własnego spektaklu pod okiem profesjonalistów".

W sobotę w trasę wyruszają dwa zawodowe teatry: Teatr Małe Mi i Teatr Czrevo z spektaklami dla dzieci, które dotrą do pięciu miejscowości w regionie, gdzie na co dzień nie ma instytucjonalnego teatru. W sobotę po południu odbędą się prezentacje w Sejnach, a w niedzielę w Wąsoczu. W kolejny weekend spektakle zostaną pokazane w Dąbrowie Białostockiej, Michałowie i Choroszczy.

Dzieci i młodzież będą mogły obejrzeć "Księżycowe Opowieści" Teatru Małe Mi. Spektakl - jak podają organizatorzy - to pięć historii filozoficznych zaczerpniętych z różnych kultur, będzie to m.in. bajka afrykańska, żydowska, ale też zaczerpnięta z mitologii rdzennych Amerykanów. Natomiast Teatr Czrevo pokaże zagrane w ludowej aranżacji "Brzydkie kaczątko". Między spektaklami zaplanowano warsztaty budowy domków dla owadów, by przybliżyć tegoroczne hasło "Mikrokosmos".

Kolejnym etapem "Piktogramów" będą warsztaty dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w ośrodku kultury w Choroszczy. Uczestnicy wezmą udział w zajęciach teatralnych, konstrukcyjnych i scenograficznych.

Warsztaty będą wstępem do zrealizowania własnego spektaklu "Mikrokosmos" i zaprezentowania go w kilku miejscowościach. Spektakl - jak podają organizatorzy - będzie oparty na twórczości Josefa i Karela Capków, a inspirowanego ich komedią "Z życia owadów". Przedstawienie powstanie pod okiem profesjonalistów; wyreżyseruje je Karol Smaczny.

Premierę spektaklu zaplanowano na 26 czerwca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Choroszczy.

Projekt "Piktogramy" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne