Inne aktualności
- Kraków. „Aida” – premiera w Operze Krakowskiej 21.02.2025 18:02
-
Kielce. Zdjęcia Pawła Edelmana do „Skóry po dziadku” Pakuły 21.02.2025 17:50
- Kraków. Artyści i pracownicy Teatru Scena STU uhonorowani Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 21.02.2025 16:26
- Zakopane. Spektakl kabaretowo-muzyczny „Międzyczas” wg utworów Jonasza Kofty i premiera płyty 21.02.2025 16:09
- Warszawa. Ukraińskie „Dziady” w Teatrze Dramatycznym 21.02.2025 16:08
- Szczecin. W marcu premiera „Pół na pół” w Teatrze Polskim 21.02.2025 16:05
- Warszawa. Niepokojące plany dotyczące czeskiego Instytutu Teatralnego 21.02.2025 16:00
-
Lublin. Nowy cykl czytań performatywnych w Teatrze Osterwy 21.02.2025 15:42
-
Katowice. Wkrótce finał 2. edycji projektu WyspianKiss w Teatrze Śląskim 21.02.2025 14:36
-
Wrocław. Opera zachęca do wsparcia Ukrainy podczas spektaklu „Carmen” 21.02.2025 14:34
-
Teatr TV. Premiera spektaklu „Matki. Pieśń na czas wojny” w reż. Marty Górnickiej – w poniedziałek 21.02.2025 14:34
- Katowice. W Teatrze Żelaznym próbują „Misia Kubusia i przyjaciół” 21.02.2025 14:07
- Białystok. Dziś premiera „Transport. Connecting Flights" w BTLu 21.02.2025 13:39
- Warszawa. Słuchowisko „Oni” w 140. urodziny Witkacego w Teatrze Studio i radiowej Dwójce 21.02.2025 13:32
Teatralny maraton za nami. Grand Prix 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych oraz statuetkę Wojciecha za rolę kobiecą otrzymała Katarzyna Figura za tytułową rolę w „Fedrze", zaś Grand PiS za rolę męską - Mirosław Baka za rolę Willyego w „Śmierci komiwojażera".
To było wspaniałe zwycięstwo sztuki teatralnej nad niesprzyjającymi okolicznościami. Pierwszy raz Kaliskie Spotkania Teatralne musiały zostać przełożone z tradycyjnego, majowego terminu na wrześniowy. O pandemicznych czasach świadczyła ograniczona liczba widowni, która przedzielona została uroczymi naklejkami na fotelach, publiczność zobligowana do noszenia maseczek oraz - niestety - absencja Teatru Współczesnego w Warszawie z ich „Wstydem", bo jednego z artystów objęto przymusową kwarantanną.
Spektakl ma zostać zaprezentowany w kolejnej edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych. Tym samym w jubileuszowym 6o. Festiwalu Sztuki Aktorskiej publiczność obejrzała na kaliskiej scenie 11 z 12 zaplanowanych spektakli konkursowych.
- Cieszę się, że możemy pokazać tę zmienność i różnorodność teatru w Polsce. Za każdym razem ten festiwal jest inny. I to pokazuje, że może on być wiecznie żywy i nigdy nikomu się nie znudzi - podkreślał Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
Wybitne role gwiazd
Grand Prix 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych oraz statuetkę Wojciecha za rolę kobiecą otrzymała Katarzyna Figura za rolę Fedry w „Fedrze". Od kaliskiej publiczności otrzymała zaś tytuł NajBogusławskiej Aktorki. Zaś Grand Prix za rolę męską otrzymał Mirosław Baka za rolę Willy'ego w „Śmierci komiwojażera". Oba spektakle to dzieła Teatru Wybrzeże w Gdańsku. I trzeba przyznać, że były to zarazem najwybitniejsze przedstawienia 60. edycji KST.
- Bardzo się cieszę, że również publiczność kaliska doceniła rolę Katarzyny Figury. To dobra, wyrobiona widownia. Katarzyna Figura zagrała przepiękną rolę, tragiczną, jak i obnażającą siebie, swój wiek, swoją kobiecość i pragnienia - tłumaczyła jurorka 60. KST Małgorzata Bogajewska, reżyser, pedagog łódzkiej Szkoły Filmowej i dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie.
Joanna Ostrowska, profesor w Instytucie Kulturoznawstwa UAM, badaczka teatru i performansów kulturowych i również członkini jury dodaje: - Nie miałyśmy wątpliwości co do werdyktu, że Grand Prix powinno trafić do Katarzyny Figury oraz Mirosława Baki. On w zupełnie inny sposób stworzył wielką rolę. Bardzo pięknie poruszał się między planami - realnym i onirycznym. Przy pomocy skromnych środków pokazał człowieka, który jest rozdarty, przegrany i na granicy dwóch światów - powiedziała jurorka.
Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, aktorka Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu została wyróżniona przez jury za rolę w „Dowcipie". Publiczności przyznała zaś sztuce tytuł NajBogusławskiego Spektaklu.
- Najbardziej jestem szczęśliwa z tego, że zostaliśmy dostrzeżeni jako zespół przez widownię. To jest najcenniejsze - mówiła aktorka.
Tomasz Domagała, prowadzący spotkania z aktorami podczas 6o. KST, był zgodny z oceną jury. - Podpisuję się pod wszystkimi nagrodzonymi rolami. Dla mnie najwybitniejsze aktorstwo zaprezentował Mirosław Baka, aczkolwiek Katarzyna Figura była równie wspaniała, bo też miała trudniej na scenie - mówi krytyk.
Aktorzy o festiwalu
Irena Jun, nagrodzona owacjami na stojąco za monodram „Matka Makryna" Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie. - Myślę, że to wspaniała inicjatywa. Magiczny, rozpięty dach nad aktorstwem, bo o nim się zapomina. Dominuje teraz obraz - powiedziała aktorka. - Cudownie, że festiwal kaliski jest poświęcony sztuce aktorskiej. Sami też zaczynami pracować więcej zespołowo, wartość monologu, wartość aktorstwa obnażonego, staje się elementem. To nowy język teatru i musimy się z tym pogodzić. Ale zbyt często teatr zapomina o tekście, który chce wzruszać, docierać do ludzi i uzyskiwać w nich partnerów - dodała Irena Jun.
Katarzyna Figura zaznacza, że otrzymanie statuetki w Kaliszu jest wciąż ważne. - Ten festiwal ma ogromną tradycję. Aktorzy bardzo go cenią. Szczególnie dla młodych aktorów to może być światło, otrzymają niesamowitą energię, gdy tutaj zdobędą nagrodę - mówi aktorka. - To daje radość tworzenia i jeszcze większego zadziwiania świata.
- To jedyny festiwal w Polsce z tak wyraźnym wskazaniem na aktorów. Dla mnie to wciąż najważniejszy festiwal - mówi Mirosław Baka, odtwórca fenomenalnej roli Willy'ego w „Śmierci komiwojażera". - Im więcej jest w nas profesjonalizmu, tym większa szansa jest w nas na pokonanie tych słabości, jakim jest gorszy dzień. Nie ukrywam, że jak wstajemy z energią, wówczas możemy lepiej zagrać. Ale nie można się temu poddawać.
Życie festiwalowe
Oprócz dużej dawki teatralnych doznań, publiczność miała okazję wziąć udział również w imprezach towarzyszących. Festiwalowi towarzyszyła wystawa prac Jerzego Skakuna i Joanny Górskiej „Plakat, który się wtrąca" w Wieży Ciśnień, konkurs wiedzy na temat Kaliskich Spotkań Teatralnych na facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu, a także koncert performatywny Tomasza Wolffa „Happy End" w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Oczywiście po każdym spektaklu można było spotkać się z aktorami w namiocie festiwalowym, a także posłuchać muzyki na żywo w klubie Kontrabas.