EN

18.08.2023, 12:52 Wersja do druku

Płock. Rusza drugi festiwal sztuki pozytywnej Big Festivalowski - potrwa do niedzieli

Inne aktualności

Seanse filmowe i występy stand-up czekać będą na publiczność odwiedzającą drugi festiwal sztuki pozytywnej Big Festivalowski, który w Płocku (Mazowieckie) rozpocznie się w piątek wieczorem i potrwa do niedzieli. Cykl wydarzeń otworzy Pokaz Mody - Szlafroki i projekcja filmu „Big Lebowski”.

Big Festivalowski, którego pierwsza odsłona odbyła się w 2022 r., inspirowany jest właśnie kultową komedią z 1998 r. „Big Lebowski”, autorstwa braci Joela i Ethana Coenów, której głównym bohaterem jest Jeffrey „The Dude” Lebowski.

„Zdarzają się nam takie rzeczy, takie sytuacje, zbiegi okoliczności, które chcemy zrozumieć, wytłumaczyć sobie i często też próbujemy opowiedzieć o nich innym, ale czasem mamy świadomość, że nikt nam nie uwierzy. To mnie bawi, styk absolutnego naturalizmu i prawdy z absurdem rzeczywistości. I taki właśnie jest Big Lebowski, prawdziwe życie na styku z totalną jazdą i bzdurami rzeczywistości” - powiedział PAP pomysłodawca i twórca Big Festivalowski reżyser Aleksander Pietrzak, który pochodzi z Płocka.

W ramach festiwalu sztuki pozytywnej gościć będzie kilkudziesięciu aktorów, reżyserów i twórców komediowych. Czynne będzie Muzeum Memów, które w płockim Novym Kinie Przedwiośnie otwarto w ubiegłym roku w trakcie pierwszej edycji, jako pierwsze w Europie i drugie na świecie po Hongkongu. Działać będzie także Dude’s Zone i Klub Festivalowski w nowojorskim stylu lat 70. XX wieku. Zapowiadany jest też panel dyskusyjny o tym, czy komedii można się nauczyć, a także warsztaty tematyczne, w tym aktorskie, komediowego pisania i foto.

Festiwalowym gościem specjalnym będzie Jerzy Stuhr, który otrzyma nagrodę za całokształt twórczości, a w ramach cyklu wydarzeń odbędzie się pokaz filmów w reżyserii i z udziałem aktora.

W Big Festivalowskim programie, wśród projekcji filmowych, zaplanowano także pokaz filmu „Paddington” z 2014 r. z reżyserii Paula Kinga z ukraińskim dubbingiem, w którym głosu tytułowemu bohaterowi użyczył Wołodymyr Zełensky, obecny prezydent Ukrainy. Wydarzeniami będą spektakl improwizowany „Dramat 30-latki” Klubu Komediowego z udziałem ASZdziennik i otwarte spotkania z Piotrem Cyrwusem oraz Szymonem Majewskim. Będzie również Gala Stand-up, w której wezmą udział: Anotni Syrek-Dąbrowski, Wiolka Walaszczyk, Cezary Ponttefski, Bartosz Zalewski, Agnieszka Matan i Bartek Walos.

„Chcemy dzielić się pozytywnym nastawieniem, radością poprzez sztukę w różnych odmianach” - powiedział o Big Festivalowskiej idei Pietrzak. Jak podkreślił, chciałby, aby stworzony przez niego festiwal rozwijał się w kolejnych latach i był stałym cyklem wydarzeń, przyciągającym twórców kultury pozytywnej, także zagranicznych.

„Mam oczywiście plany. Jednym z nich jest formuła międzynarodowa z konkursem na najlepszą komedię krótkometrażową, a potem na pełnometrażową, najlepszą na świecie. Duża impreza, zagraniczni goście, wielki ekran, oglądane filmów i dużo przyjemnych, miłych rzeczy. Tak sobie to wyobrażam. Jak to już tak będzie, to mam nadzieję, że pojawią się wtedy u nas twórcy filmu Big Lebowski, Jeff Bridges, bracia Coenowie, może też inni” - dodał Pietrzak.

Aleksander Pietrzak urodził się w Płocku w 1992 r. Jest absolwentem, a obecnie także wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jako reżyser i scenarzysta jest twórcą m.in. takich filmów, jak „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” z 2014 r., „Ja i mój tata” z 2017 r., „Juliusz” z 2018 r. i „Czarna owca” z 2021 r. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a od 2022 r. jest tam członkiem zarządu głównego.

Gala otwarcia tegorocznej odsłony Big Festivalowski odbędzie się w piątek wieczorem na Starym Rynku w Płocku, a towarzyszyć jej będzie Pokaz Mody - Szlafroki oraz projekcja filmu „Big Lebowski”. Na zakończenie festiwalu sztuki pozytywnej w niedzielę wieczorem w płockiej Szkole Muzycznej odbędzie się z kolei galowy koncert muzyki filmowej.

Festiwalowy program i informacje o poszczególnych imprezach można znaleźć na internetowej stronie: https://bigfestivalowski.com.

„Zbierzcie ekipę, przygotujcie szlafroki i papucie na trzy dni fenomenalnych komedii z całego świata, doskonałego humoru, dobrego vibe’u, masę praktycznej wiedzy i mnóstwoooooo atrakcji” - zacheca Big Festivalowski anons cyklu pozytywnych wydarzeń. 

Źródło:

PAP