EN

23.08.2021, 09:12 Wersja do druku

Płock. Mirosław Łakomski z nagrodą prezydenta w dziedzinie kultury

Inne aktualności

Dyplomy z informacją o wyróżnieniu prezydenci Andrzej Nowakowski i Roman Siemiątkowski wręczyli w amfiteatrze podczas gali finałowej Vistula Folk Festivalu.

Nagroda Prezydenta Miasta Płocka w dziedzinie kultury to wyróżnienie, którym raz do roku są honorowani mieszkańcy, instytucje, stowarzyszenia za ich zaangażowanie, pracę dla Płocka - obwieścił konferansjer.

Mirosław Łakomski – za całokształt działalności z okazji 50-lecia pracy artysty. Malarz, grafik, fotograf oraz autor plakatów, w tym do takich filmów jak „Poszukiwacze zaginionej Arki" Stevena Spielberga czy „Seksmisja" Juliusza Machulskiego. W latach 1974-1991 był zatrudniony w Teatrze im. J. Szaniawskiego w Płocku jako specjalista rzemiosł teatralnych i kierownik pracowni malarsko-modelatorskiej. Przygotował scenografię do „Ławeczki" Gelmana i „Róbmy swoje" Młynarskiego. Projektował też okładki książek i płyt, a także znaki plastyczne. Swoje prace pokazywał na 15 wystawach indywidualnych oraz blisko 70 zbiorowych. Literacko zadebiutował w 2006 roku albumem „W 80 stron dookoła Płocka". Do tej pory wydał 18 książek i albumów poświęconych najnowszej historii miasta.

Wyróżniono także Rafała Kowalskiego za książkę „Reszta ciała" złożoną z tekstów o kilku pokoleniach ludzi (dziadkowie, rodzice, dzieci), których łączą Płock i Polska, pochodzenie żydowskie, pamięć i tęsknota, a którzy mieszkają w Izraelu, Francji, Belgii, we Włoszech i kilku miastach naszego kraju. „Reszta ciała" to również opowieść o ludziach, którzy nie mają pochodzenia żydowskiego, ale urodzili się w Płocku i społecznie dbają o pamięć żydowską.

Tytuł oryginalny

Rafał Kowalski i Mirosław Łakomski z nagrodami prezydenta w dziedzinie kultury

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Płock” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.