EN

7.12.2020, 17:25 Wersja do druku

PISF o aktorce filmowej, teatralnej i telewizyjnej Katarzynie Łaniewskiej

mat. Filmu Polskiego

W wieku 87 lat zmarła Katarzyna Łaniewska, aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Zasłynęła rolami w takich filmach jak: "Spotkanie ze szpiegiem", "Sublokator", "Awans", "Złote koło", "Kogel-mogel" czy "Smoleńsk" - napisano na Twitterze Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).

Na stronie PISF-u przypomniano, że Łaniewska urodziła się w 1933 r. w Łodzi. "Przeżyła powstanie warszawskie wraz z matką i rodzeństwem. Przeszła przez obóz w Pruszkowie. Po wojnie wstąpiła do harcerstwa. W 1955 roku ukończyła studia na PWST w Warszawie, debiutowała 26 listopada tego samego roku" - czytamy we wpisie.

Była przewodniczącą oddziału warszawskiego Związku Artystów Scen Polskich.

"Pod koniec lat siedemdziesiątych związała się z opozycją antykomunistyczną. W 1980 r. współtworzyła struktury NSZZ +Solidarność+ w Teatrze Ateneum. Uczestniczyła w organizowaniu patriotycznych koncertów poetycko-muzycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw. Współpracowała w tym okresie z ks. Jerzym Popiełuszką" - napisano na stronie PISF-u.

Przypomniano, że "widzom Katarzyna Łaniewska była najbardziej znana z serialu +Plebania+, w którym przez kilkanaście lat wcielała się w postać Józefiny".

"Za najważniejszy film w swojej karierze uważała +Smoleńsk+ w reżyserii Antoniego Krauzego. Ostatnio można ją było oglądać na dużym ekranie w filmie +Miszmasz, czyli Kogel-Mogel 3+. Pracowała też na planie jego kontynuacji" - czytamy w informacji.

"Przez lata występowała w spektaklach na deskach warszawskich teatrów: Polskiego, Dramatycznego, Ateneum i Narodowego. Odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - napisano na stronie PISF-u.

Źródło:

PAP