EN

7.12.2020, 15:55 Wersja do druku

Minister Gliński o Katarzynie Łaniewskiej: aktorka, działaczka opozycji antykomunistycznej

Aktorka, działaczka opozycji antykomunistycznej, założycielka NSZZ "Solidarność" w Teatrze Ateneum, po 2010 roku "zaangażowana w inicjatywy społeczne upamiętniające ofiary Tragedii Smoleńskiej" - napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński o zmarłej Katarzynie Łaniewskiej.

fot. mat. Filmu Polskiego

W wieku 87 lat zmarła aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Łaniewska, znana szerokiej publiczności m.in. z seriali "Plebania", "Czterdziestolatek" i "Gruby". Artystka była związana m.in. z teatrami: Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum w Warszawie. Na wielkim ekranie można ją było oglądać m.in. w "Przedwiośniu" Filipa Bajona, "Koglu-moglu" Romana Załuskiego i "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego

"Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Aktorka, działaczka opozycji antykomunistycznej, założycielka NSZZ Solidarność w Teatrze Ateneum, po 2010 roku zaangażowana w inicjatywy społeczne upamiętniające ofiary Tragedii Smoleńskiej. Zaledwie kilka dni temu, w listopadzie, nagrodzona Nagrodą MKiDN za całokształt swojej drogi artystycznej i twórczej. Niech Pani spoczywa w pokoju, Pani Katarzyno" - napisał w poniedziałek minister Gliński.

Aktorka miała na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. W 2006 r. za zasługi dla polskiej kultury otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a rok później - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej". Niespełna dwa tygodnie temu artystka została laureatką dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości. 

Inne aktualności

Obywatelka, aktorka, polska patriotka, bardzo wiele jej zawdzięczamy. Kochaliśmy panią Katarzynę za życia i będziemy kochali po odejściu - mówił w poniedziałek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński o zmarłej Katarzynie Łaniewskiej.

Aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Łaniewska, znana szerokiej publiczności m.in. z seriali "Plebania", "Czterdziestolatek" i "Gruby" zmarła w wieku 87 lat. Artystka była związana in. z teatrami: Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum w Warszawie. Na wielkim ekranie można ją było oglądać m.in. w "Przedwiośniu" Filipa Bajona, "Koglu-moglu" Romana Załuskiego i "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego.

"Myślę, że widzowie kochali panią Katarzynę. Ja ją bardzo szanowałem, nie tylko jako wybitną aktorkę, ale także jako obywatelkę. Katarzyna Łaniewska była zaangażowana w polskie sprawy bardzo głęboko, całym sercem. Myślę, że była bardzo pozytywnym przykładem także dla swojego środowiska. Pamiętajmy, że to była działaczka opozycji antykomunistycznej, założycielka NSZZ "Solidarność" w Teatrze Ateneum, a także osoba bardzo zaangażowana w inicjatywy społeczne upamiętniające ofiary Tragedii Smoleńskiej" - mówił w poniedziałek w Polskim Radiu 24 wicepremier Gliński.

Odnosząc się do stwierdzenia, że Łaniewska próbowała choćby poprzez pisanie, drukowanie w drugim obiegu w czasach stanu wojennego "zanieść kulturę polską pod strzechy", powiedział: "myślę, że my nie doceniamy często działań takich pojedynczych osób, które po prostu przez całe swoje życie były wierne jakimś wartościom czy zasadom związanym z obowiązkami zaangażowanego polskiego obywatela, Polki, która myślała o swojej wspólnocie kulturowej i narodowej w sposób poważny". "Jednocześnie była osobą pełną życia, pogodną, pełną dobrych relacji z innymi ludźmi, dzięki temu bardzo lubianą" - podkreślił minister kultury.

"Ja też zapamiętam panią Katarzynę z tych naszych comiesięcznych mszy świętych, poświęconych ofiarom katastrofy smoleńskiej, gdzie pani Łaniewska zawsze deklamowała mocnym głosem najpiękniejsze strofy polskiej poezji" - dodał.

Na pytanie, co teraz z dorobkiem Łaniewskiej, odpowiedział: "Na pewno nie zapomnimy o pani Katarzynie Łaniewskiej. Myślę, że też widzowie nam nie pozwolą zapomnieć, bo ona po prostu była bardzo przez wszystkich lubiana i doceniana. Dzisiaj dopiero odeszła, może jeszcze za wcześnie, żeby snuć jakieś konkretne plany, ale na pewno będziemy pamiętać, a przede wszystkim tak szybko podsumowując relacje z tą wspaniałą aktorką to ja bym przede wszystkim wybił na czoło jej taką postawę obywatelską odpowiedzialną, a jednocześnie pełną dobrych relacji z innymi ludźmi".

"Obywatelka, aktorka, polska patriotka, bardzo wiele jej zawdzięczamy. Kochaliśmy panią Katarzynę za życia i będziemy kochali po odejściu" - podsumował szef resortu kultury.

Źródło:

PAP