EN

7.12.2020, 14:59 Wersja do druku

Warszawa. Nie żyje aktorka Katarzyna Łaniewska

W wieku 87 lat zmarła w nocy z niedzieli na poniedziałek aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Łaniewska, znana szerokiej publiczności m.in. z seriali "Plebania", "Czterdziestolatek" i "Gruby". Artystka była związana m.in. z warszawskimi teatrami: Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum. O śmierci Katarzyny Łaniewskiej poinformował w poniedziałek PAP prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) Krzysztof Szuster.

fot. Tomasz Gzell/ PAP

"Dzisiaj w nocy zmarła Katarzyna Łaniewska, aktorka warszawskich teatrów: Polskiego, Dramatycznego, Ateneum, Narodowego. Przez lata związana z ZASP-em i szczerze oddana społecznej pracy na rzecz Domu Artystów w Skolimowie. Za swoje dokonania artystyczne wyróżniona m.in. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a przez swoje Stowarzyszenie, za działalność na rzecz środowiska, Medalem 100-lecia ZASP-u. Ogromny żal..." - czytamy na Facebooku ZASP-u.

O śmierci aktorki poinformował w poniedziałek także szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. "Bardzo smutna wiadomość. Do domu Ojca odeszła wspaniała aktorka, mistrzyni polskiej mowy Katarzyna Łaniewska. W stanie wojennym krzepiła ducha i dawała nadzieję przypominając strofy wielkich poetów podczas Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki... Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie!" - napisał.

"Zmarła Katarzyna Łaniewska - lubiana aktorka teatralna i filmowa. W stanie wojennym współorganizowała podziemny ruch wydawniczy i patriotyczne koncerty w kościołach oraz spektakle w prywatnych mieszkaniach. W wolnej Polsce z oddaniem realizowała aktorską i społeczną misję" - czytamy we wpisie na Twitterze Kancelarii Prezydenta RP.

"Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Aktorka, działaczka opozycji antykomunistycznej, założycielka NSZZ +Solidarność+ w Teatrze Ateneum, po 2010 r. zaangażowana w inicjatywy społeczne upamiętniające ofiary Tragedii Smoleńskiej. Zaledwie kilka dni temu, w listopadzie, nagrodzona Nagrodą MKiDN za całokształt swojej drogi artystycznej i twórczej" - napisał w poniedziałek na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

"Odeszła niezastąpiona Katarzyna Łaniewska" - napisano na Fb Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego.

"Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską. Droga Pani Kasiu, dziękujemy za wszystko. Pozostanie Pani w naszych sercach na zawsze. R.I.P" - napisała na Twitterze rzecznik PiS Anita Czerwińska.

Katarzyna Łaniewska urodziła się 20 czerwca 1933 r. w Łodzi. W 1955 r. została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych. Występowała w warszawskich teatrach: Polskim (1955-59, 1983-95), Dramatycznym (1959-62, 1966-77), Narodowym (1962-66) i Ateneum (1977-83).

Szeroka publiczność kojarzy ją najbardziej z serialem "Plebania", w którym kreowała postać gospodyni księdza, babci Józi. Występowała też w serialach "Czterdziestolatek", "Klan", "Gruby", "Ojciec Mateusz" i "Na dobre i na złe". Zagrała również kilkadziesiąt ról w spektaklach Teatru Telewizji.

Na wielkim ekranie można ją było oglądać m.in. jako pamiętną Solską w filmie "Kogel-mogel" w reż. Romana Załuskiego, a także jako służącą Gajowca w "Przedwiośniu" Filipa Bajona i kierowniczkę domu dziecka w "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego. Wcieliła się w postać Anny Walentynowicz w filmie "Smoleńsk" Antoniego Krauzego.

Była jedną z prowadzących telewizyjny program "Ziarno". W 2019 r. wystąpiła w filmie fabularnym Kordiana Piwowarskiego "Miszmasz, czyli Kogel-Mogel 3".

Katarzyna Łaniewska była też felietonistką tygodnika "Sieci".

Aktorka zdobyła szereg nagród i wyróżnień. W 1966 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, a rok później uhonorowano ją Odznaką 1000-lecia Państwa Polskiego. W 1970 r. otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1998 oznaczono ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1999 r. otrzymała odznakę "Zasłużony Działacz Kultury" za działalność wydawniczą drugiego obiegu w okresie stanu wojennego. W 2006 r. za zasługi dla polskiej kultury otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a rok później - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej".

Niespełna dwa tygodnie temu artystka została laureatką dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.