EN

7.12.2020, 16:00 Wersja do druku

Anita Czerwińska: tej pustki po Katarzynie Łaniewskiej nie da się zapełnić

Tej pustki po Katarzynie Łaniewskiej nie da się zapełnić, była bardzo zaangażowana w sprawy Polski, bardzo ją kochała i dawała temu dowód od bardzo dawna; zależało jej, żeby Polska pozostała krajem wartości - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. 

fot. mat. Filmu Polskiego

Katarzyna Łaniewska - aktorka filmowa i teatralna - zmarła w poniedziałek wieku 87 lat. Szerokiej publiczności była znana m.in. z seriali "Plebania", "Czterdziestolatek" i "Gruby", a także komedii "Kogel-mogel". Artystka była związana m.in. z warszawskimi Teatrami: Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum.

Czerwińska powiedziała w Polskim Radiu 24, że pustki po Katarzynie Łaniewskiej nie da się zapełnić.

"Pani Katarzyna, Pani Kasia, bo tak się do niej zwracałam, była osobą bardzo zaangażowaną w sprawy Polski, to ją wyróżniało, było dla niej charakterystyczne, ona po prostu bardzo kochała swoją ojczyznę i dawała temu dowód od bardzo dawna" - podkreśliła rzecznika PiS.

Mówiła, że Łaniewskiej zależało, żeby Polska pozostała krajem i narodem wartości. "Pani Kasia nie była osobą, która by się skarżyła, miała w sobie godność i wolność i nikt nigdy nie miałby takiej możliwości, żeby jej to zabrać lub zakłócić" - podkreśliła Czerwińska.

Jak dodała, Łaniewska wielokrotnie dawała świadectwo i trwała niezłomnie w postanowieniu, że Polska nie może odejść od wartości. "Taka postawa na pewno powinna być wzorem dla nas wszystkim" - powiedziała rzeczniczka PiS.

Katarzyna Łaniewska urodziła się 20 czerwca 1933 r. w Łodzi. W 1955 r. została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych.

Aktorka miała na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. W 2006 r. za zasługi dla polskiej kultury otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a rok później - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej". Niespełna dwa tygodnie temu artystka została laureatką dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.

Źródło:

Materiał nadesłany
PAP