EN

15.09.2020, 13:58 Wersja do druku

Szczecin. Ostatnie wejściówki finałowe wydarzenie Festiwalu SPOIWA KULTURY

fot. Dajana Lothert

Inne aktualności

Wielkimi krokami zbliża się jesienne święto spajania kultury - w odsłonie niecodziennej, w dużej części przeniesionej do internetu, ale także w ostrożnym spotkaniu, bo to jest istotą festiwalu SPOIWA KULTURY.

Większość wydarzeń odbędzie się przy udziale bardzo małej liczby Widzów ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną w Polsce, połowa z nich będzie także streamowana na żywo. Na prawie wszystkie wydarzenia wejściówki bardzo szybko się rozeszły, mamy jeszcze do dyspozycji Widzów bezpłatne wejściówki na finałowe wydarzenie festiwalu (kolektyw Ligna z Hamburga), które odbędzie się w niedzielę 4 października o godzinie 16 na placu Solidarności w Szczecinie. 

Po wejściówki można zgłaszać się jedynie drogą elektroniczną: [email protected]. Niech już sam tytuł wydarzenia będzie dla Państwa zachętą: "Rozproszenie wszędzie! Ćwiczenie z dystansu solidarnego"

LIGNA & 13 CHOREOGRAFEK*AFÓW

z udziałem: Alejandro Ahmed, Bebe Miller, Bhenji Ra, Edna Jaime, Eisa Jocson, Geumhyung Jeong, Katarzyna Sitarz, Mamela Nyamza, Maryam Bagheri Nesami & Mitra Ziaee Kia, Melati Suryodarmo, Raquel Meseguer, Yuya Tsukahara + contact Gonzo, Dana Yahalomi / public movement

tłumaczenie z języka niemieckiego: Iwona Nowacka

Rozproszenie wszędzie! to nowy projekt hamburskiego kolektywu performatywno-medialnego LIGNA, z udziałem trzynastu międzynarodowych artystek i artystów. Członkowie grupy: Ole Frahm, Michael Hueners i Torsten Michaelsen zapytali choreografki i choreografów z całego świata, jakie społeczne i fizyczne zmiany zaobserwowali w swoich miejscach pobytu podczas okresu globalnego zagrożenia. Ze szczególnym naciskiem na doświadczenia bezbronności i solidarności. Publiczność, zaopatrzona w słuchawki, podąża za wielogłosową choreografią i instrukcjami ruchowymi, stając się jednocześnie częścią nowej formy kolektywnego działania.

Prace grupy LIGNA, składającej się z performerów i artystów medialnych, mają jeden wspólny mianownik: zwracają się do swojej publiczności jako do kolektywu, który poprzez wspólne działanie jest w stanie dokonywać zmian w przestrzeni – czy to będzie monitorowana galeria handlowa, czy deptak czy też typowa pudełkowa czarna sala w teatrze offowym. Te oparte na współpracy interwencje zawsze odbywają się w sytuacji zapośredniczonej: komunikat kierowany jest do kolektywu poprzez medium – jak na przykład radio, zaprogramowane odtwarzacze plików dźwiękowych, filmów bądź komunikatory. Pojedynczy uczestnik znajduje się w paradoksalnej sytuacji równoczesnego połączenia i izolacji. Kolektyw nie jest w stanie osiągnąć jedności, nigdy tak naprawdę tym kolektywem się nie staje. Tego typu wyprawy w przestrzeń możliwości i pośredniczenia rozproszonego kolektywu zawsze mają za odbiorcę ciała uczestników, a w centrum zainteresowania znajdują się gesty i ruchy. A jednocześnie prowokują pytanie, czy kolektyw jest w ogóle potrzebny, co kolektywne działanie jest w stanie zaoferować, kiedy cały świat się ujednostkawia, działając głównie w odosobnieniu przed ekranem?

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „ROZPROSZENIE”, który dofinansowany został przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Goethe-Institut.

Projekt ROZPROSZENIE zakłada podjęcie twórczego dialogu z sytuacją pandemii i zalecanego w związku z nią dystansu fizycznego. W odpowiedzi na ograniczenia wprowadzone na skutek rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, a w szczególności na zamykające się granice i zjawisko izolowania narodów, zależy nam na realizacji projektu we współpracy z niemieckimi partnerami, dzięki którym pojawił się pomysł na performans w przestrzeni publicznej realizowany przez kolektyw LIGNA. Członkowie kolektywu przyjadą do Szczecina, by stworzyć skrojoną na przestrzeń naszego miasta wersję projektu, w którym widzowie, kierując się wskazówkami podawanymi przez słuchawki, stają się performerami w przestrzeni miasta. Do stworzenia jednego gestu dialogującego z rozproszeniem i odnoszącego się do czasu pandemii pod znakiem dystansu fizycznego zostało zaproszonych 13 choreografów i choreografek z całego świata. W swoistym geście solidarności z tymi, którzy pozostają w izolacji, wykonany zostanie łączący ponad podziałem fizycznym gest wspólnotowy. Każdy z uczestników „wystawiony na widok”, w pewien sposób bezbronny, lecz „połączony dystansem” z innymi, stworzy rozproszony, zsynchronizowany kolektyw, kładąc tym samym polityczny nacisk na obecność: przypominając o tych, których w tym miejscu teraz nie ma: wszystkich oddzielonych przymusowo od swoich bliskich lub miejsca, w którym chcieliby być, także uchodźców, zmuszonych do przebywania w przeludnionych obozach. 

Zdecydowaliśmy, że będzie to reprezentacyjny Plac Solidarności, miejsce, które w symboliczny sposób odnosi się także do tożsamości niemieckiej Szczecina (plac stanowi dach Muzeum Przełomów, które w swych salach tuż pod powierzchnią placu eksponuje istotne, przełomowe momenty z historii miasta) oraz stanowi arenę ścierania idei kształtujących współczesne życie polityczne i społeczne Polski (odbywają się tu najważniejsze dla miasta demonstracje, protesty, marsze, gromadząc jednorazowo nawet do kilku tysięcy osób).

Kolektyw Ligna, mający wieloletnie doświadczenie w tworzeniu miejskich choreografii, współpracować będzie przy szczecińskiej wersji z polską choreografką Katarzyną Sitarz, mającą już doświadczenie w pracy z tym miejscem: jej choreografia Gravicity powstała w 2016 z inspiracji pochyłymi formami dachu muzeum (przypominającymi kształty wielkich fal morskich), gdzie w piękny, sugestywny sposób (za pomocą transmisji z kamery na ciele) przybliżała widzom bezpośrednie doświadczenie, jakiego doznaje ciało poddane działaniu grawitacji w tak uformowanej przestrzeni. Stworzona przez nią instrukcja słowna dołączy do dwunastu innych, stanowiąc osobisty wkład w działanie, które w założeniu twórców będzie eksploatowane również w innych miastach Europy.

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce musimy bardzo ograniczyć obecność bezpośrednich uczestników poszczególnych wydarzeń. Bezpłatne wejściówki rezerwować można tylko drogą mailową: [email protected] – w treści maila prosimy podać imię, nazwisko, numer telefonu oraz dookreślić punkt programu. O dalszych procedurach będziemy komunikować się z Widzami indywidualnie drogą mailową lub telefoniczną.

Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że część wydarzeń będziemy mogli po raz pierwszy przeprowadzić w Internecie w formule live streaming, co oznacza, że będziemy mogli spotkać się z Widzami na całym świecie! Pamiętamy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, a nowe jakości niech staną się naszym wspólnym, nowym doświadczeniem poszukiwania Spotkania i bycia razem. 

Partnerem projektu jest MOUSONTURM (FRANKFURT).

Projekt „Spoiwa Kultury 2020” został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: Teatr i Taniec.

Projekt „Rozproszenie” dofinansowany został ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Goethe-Institut.

"Rozproszenie wszędzie!" Ćwiczenie z dystansu solidarnego"

plac Solidarności + transmisja online

4 października, godzina 16

obowiązują bezpłatne wejściówki, które można uzyskać po skontaktowaniu się drogą elektroniczną: [email protected]

udział od lat 10

akcja będzie prowadzona w dwóch językach - angielskim i polskim (do wyboru przez uczestnika)

Źródło:

Materiał nadesłany