EN

4.07.2023, 16:33 Wersja do druku

Opole. Teatr im. J. Kochanowskiego podsumowuje sezon

Miniony sezon to udane produkcje, warsztaty, festiwale, eksperymenty artystyczne oraz międzynarodowa konferencja teatralna. Teatr im. J. Kochanowskiego potwierdza, że jest strefą dialogu i twórczych poszukiwań.

Inne aktualności

„Wspaniale zobaczyć taki wysoki poziom w Opolu, nigdy w życiu czegoś takiego nie widziałam.” „Absolutna rewelacja! Na pewno wybiorę się jeszcze raz”.” – to często powtarzające się głosy widzów o naszych spektaklach

W sezonie 2022/2023 zaprezentowaliśmy sześć premier, zorganizowaliśmy po raz pierwszy dwie edycje Opolskiej Sceny Tańca – festiwal najciekawszych przedstawień tanecznych spotkał się z gorącym przyjęciem opolskich widzów i udowodnił, że są oni otwarci na działania performatywne i różne języki  formy teatralnego wyrazu.

Teatr im. Jana Kochanowskiego, jako jedyna polska instytucja, należy do Europejskiego Stowarzyszenia Teatrów (European Theatre Convention). W maju została u nas zorganizowana konferencja teatralna tej organizacji, a także Europejskie Forum Teatru pod auspicjami Komisji Europejskiej. Goście z całego kontynentu dyskutowali o wyzwaniach i zagrożeniach dla kultury we współczesnym świecie. Impreza ta odbiła się szerokim echem w europejskim środowisku teatralnym oraz wśród decydentów, którzy mają wpływ na kształtowanie strategii kulturalnych państw Unii Europejskiej.

Cieszymy się, że rokrocznie nasze produkcje goszczą na uznanych festiwalach. Spektakl „Rohtko”, zrealizowany w kooperacji z teatrem Dailes w Rydze, pokazywany był w ramach krakowskiej Boskiej Komedii, oklaskiwali go widzowie na przeglądzie w Atenach, a w najbliższym sezonie wyrusza na podbój Paryża.

Za nami również 47. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa” – jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce – organizowany wspólnie z Instytutem Teatralnym w Warszawie i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku w ramach OKT zostało zaprezentowanych pięć przedstawień, odbywały się też otwarte koncerty, dyskusje z twórcami, a także czytania tekstów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Krystyny Miłobędzkiej.

Ważnymi wydarzeniami sezonu były też dwie imprezy muzyczne – koncert Wojtka Mazolewskiego z zespołem, zorganizowany przy okazji premiery „Antonówek” w reż. Janusza Opryńskiego oraz koncert ukraińskiej kapeli Żadan i Psy, której lider był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla.

Miłym akcentem na zakończenie sezonu był udział spektaklu „Badania ściśle tajne” w reż. Norberta Rakowskiego w festiwalu Kontakt, odbywającym się w Toruniu. Kochanowski wrócił z niego z wyróżnieniem dla najlepszej aktorki – Katarzyny Herman.

W nadchodzącym sezonie nie zwalniamy tempa, szykujemy dwie międzynarodowe produkcje, oraz kolejne edycje festiwali – tanecznego i sztandarowych Konfrontacji.

Poprzez zróżnicowane działania, zbaczające często z utartych ścieżek, nieustannie realizujemy misję teatru „wielu głosów, różnych spojrzeń”. Chcemy być miejscem, które warto odwiedzać, po to, by lepiej rozumieć otaczający nas świat.

Zapraszamy od września, spotkajmy się w przyjaznej przestrzeni Teatru im. Jana Kochanowskiego!

Źródło:

Materiał nadesłany