EN
13.04.2022, 08:25 Wersja do druku

Opole. Ratusz podzielił pieniądze na kulturę

Inne aktualności

Blisko dwadzieścia różnych wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku dofinansowanie z budżetu miasta. Najwyższe wsparcie przyznano dla festiwalu organizowanego przez Opolskie Stowarzyszenie Jazzowe - 25 tys. zł.

W porównaniu z ubiegłym rokiem kwota dotacji na kulturę nie zmieniła się i pozostała na poziomie 230 tys. zł. W tym roku pieniądze łącznie otrzymało 18 różnych wydarzeń kulturalnych. Najwyższe dotacje przyznano Opolskiemu Stowarzyszeniu Jazzowemu (25 tys. zł) oraz po 20 tys. zł Stowarzyszeniu Operetka Wrocławska, Stowarzyszeniu Opolskie Lamy i Stowarzyszeniu OKF Fenix.
„Brunetki, blondynki" i tańce retro

Jak się okazało, komisja konkursowa uznała, że należy mocno wesprzeć Międzynarodowy Festiwal Muzyki „Opolskie Zaduszki", organizowany przez stowarzyszenie, którym kieruje Krzysztof "Puma" Piasecki. Zapytaliśmy opolski ratusz o to, czym wniosek OSL zjednał sobie sympatię komisji konkursowej. Pytanie pozostało jednak bez odpowiedzi. Rzecznik urzędu miasta poinformował tylko, że tegoroczny festiwal „przewidziano jako wydarzenie dwudniowe z udziałem artystów z Opola i zagranicy". „Opolskie Zaduszki" w wydaniu OSJ odbyły się już jesienią ubiegłego roku, a na scenie wystąpili wówczas m.in. basista jazzowy Mariusz Bogdanowicz i wokalistka Ewa Uryga.

Jedną z najwyższych dotacji otrzymało też Stowarzyszenie Operetka Wrocławska, na projekt pt. "Lata 20., lata 30. na WYNOS!". Organizacja już w ubiegłym roku została zaproszona do Opola na cykl koncertów plenerowych. W tym roku mieszkańcy również usłyszą koncerty przedwojennych piosenek. Jak zapowiada organizacja, wokaliści: Mariola Augustyn, Damian Domalewski, Tomasz Maleszewski oraz tancerze Teatru Scena Kamienica „przeniosą słuchaczy w podróż po kabaretowym świecie polskich przebojów E. Bodo, H. Ordonówny, M. Fogga i J. Kiepury. Usłyszymy takie muzyczne perły i szlagiery, jak: „Powróćmy jak za dawnych lat...", „Jesienne róże", „Zimny drań", „Umówiłem się z nią na 9", „Brunetki, blondynki", „Ach śpij kochanie", „Gramofonomanka", „Na pierwszy znak", „Ta mała" i wiele innych niezapomnianych melodii. Nie zabraknie także tańców retro!".
Najmłodsi wchodzą do świata filmu

Do Opola znów zjadą fani fantastyki na Festiwal Fantastyki Opolcon 2022. W ubiegłym roku impreza oferowała uczestnikom wiele prelekcji, gier planszowych, a także spotkań z gośćmi specjalnymi i najbardziej wyczekiwany konkurs cosplay. Organizatorzy – Stowarzyszenie OKF Fenix podkreśla, że „jest to największy darmowy konwent w Polsce, który co roku rozrasta się i z edycji na edycję liczy coraz to więcej uczestników".

Dotacje otrzymało też aż pięć projektów firmowanych organizowanych przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy. To projekty pt. Centrum Kultury Oleska 45 – Kino Meduza (20 tys. zł), Opolskie Lamki 2022 (10 tys. zł), Dyplomy 2022 wspólnie z Wydziałem Sztuki UO (10 tys. zł), Meduza pod Gwiazdami – kino letnie na Małym Rynku (10 tys. zł) oraz Murale – Opole, kamera, akcja! vol.3 (10 tys. zł). Rafał Mościcki, lider Stowarzyszenia Opolskie Lamy szczególnie cieszy się z dotacji na Opolskie Lamki: – To wydarzenie, które zrodziło się z myślą o najmłodszych, by mogli niejako od kuchni wejść do świata filmu, a animacja jest właśnie takim, dobrym rozpoczęciem – mówi Mościcki.
Warsztaty w galerii Biały Kruk i ukraińskie filmy

Dotację otrzymało też Opolskie Bractwo Rycerskie, na projekt "Z wizytą w średniowiecznym Opolu" (10 tys. zł), Fundacja 2.8 na warsztaty fotograficzne (10 tys. zł) czy Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury „Xaverianum" na 29. Dni Xaverianum (5 tys. zł). Wsparcie otrzymał także Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora, na projekt "Rynek w Ruchu, czyli festiwal kultury".

– Projekt zakłada organizację różnorodnych warsztatów otwartych z zakresu ruchu, tańca czy kuglarstwa. Prezentowaliśmy podobną formę kilka lat temu i chcieliśmy do niej powrócić zwłaszcza w pocovidowej atmosferze – informuje Natalia Ciępka, liderka organizacji.

Wysoko oceniono także wniosek Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym na cykl warsztatów rękodzielniczych (10 tys. zł).

„W proponowanych przez nas zajęciach będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy, bez limitów wiekowych. Z doświadczenia wiemy, że formuła takich spotkań warsztatowych cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Opola, dla których takie zajęcia są sposobem na wspólne, kreatywne spędzanie czasu wolnego. Proponowane przez nas różnorodne formy rękodzieła to m.in.: ceramika, sitodruk, obróbka drewna, świece sojowe i grafika. Techniki te są atrakcyjne dla uczestników, wielokrotnie niedostępne i trudne do zrealizowania we własnym zakresie bez odpowiedniego sprzętu i wiedzy" – piszą organizatorzy warsztatów.

Pewne jest też, że w tym roku w Opolu zobaczymy filmy naszych wschodnich sąsiadów w ramach Festiwalu Filmowego UKRAINA! w Opolu. Stoi za nim opolski oddział Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Ratusz podzielił pieniądze na kulturę. Do Opola znów zjadą fani fantastyki, zagra operetka i zobaczymy kino letnie

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Opole” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne