Inne aktualności
- Warszawa. „Ostatnia lekcja” i „Belfer!” w Teatrze Ateneum 02.04.2025 17:22
- Wrocław. „Piękna i Bestia” w Teatrze Kambak 02.04.2025 17:14
-
Warszawa. Powstała platforma ScriptArt – dla dramaturgów, scenarzystów i... dyrektorów teatrów 02.04.2025 15:43
- Warszawa. „Ile maggi do rosołu?” ponownie w Universum Teatru i Umysłu 02.04.2025 15:34
- Toruń. W Baju Pomorskim próbują „Cicho” Maliny Prześlugi 02.04.2025 14:24
- Katowice. Wernisaż malarstwa i grafiki Antoniego Kowalskiego „Eden” – w galerii Teatru Ateneum 02.04.2025 14:20
-
Bydgoszcz. Trwa nabór do 5. edycji Aurory. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy 02.04.2025 13:53
- Warszawa. Doświadczenie formy – „Black SQR” Sztuki Nowej w Mazowieckim Instytucie Kultury 02.04.2025 13:39
- Szczecin. W sobotę rozpocznie się druga odsłona festiwalu „Ślady” 02.04.2025 12:58
-
Warszawa. Muzyczny spektakl „Alibajda Bis” w ramach Otwartej Sceny IT 02.04.2025 12:39
- Bydgoszcz. Kręcą „Morderstwo w Filharmonii". Premiera w styczniu 2026 r. 02.04.2025 12:27
- Warszawa. Kwietniowe spektakle w Komunie Warszawa 02.04.2025 12:11
-
Warszawa. Przed nami XI Konkurs „Klasyka Żywa” 02.04.2025 11:58
-
Warszawa. Co jest prawdą, co fałszem, co pozorem? Wkrótce premiera „Hamleta” w Teatrze Narodowym 02.04.2025 10:41
Spotkania z pisarzami, wystawa fotografii prasowych, wyjątkowy koncert, premiery teatralne i filmowe.
Jesienią opolskie instytucje kultury akcentują swoją obecność w wielu odsłonach. W tym roku również zaplanowano wiele atrakcyjnych wydarzeń, choć przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
JESIEŃ Z LITERATURĄ
Na początku listopada już po raz 18. w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się Opolska Jesień Literacka. Przed publicznością wystąpi m.in. felietonistka, dziennikarka i reporterka Joanna Gierak-Onoszko. Jej debiutancka książka „27 śmierci Toby'ego Obeda" została niedawno nagrodzona Nike Czytelników. Organizatorzy zaplanowali też spotkanie z Wojciechem Tochmanem -j ednym z najważniejszych polskich reporterów i autorów literatury faktu. Wielokrotnie nagradzany pisarz wydał w tym roku książkę „Pianie kogutów, płacz psów". Kolejny raz do Opola przyjedzie biografistka i reporterka Angelika Kuźniak. Z czytelnikami spotka się też m.in. opolski poeta Tomasz Różycki, który wspólnie z Markiem Zagańczykiem będzie rozmawiał o Berlinie. 18. Opolska Jesień Literacka potrwa do 15 grudnia.
FOTOGRAFIA I TEATR
Na początku grudnia już po raz 20. w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu wyeksponowane zostaną zdjęcia nagrodzone w konkursie World Press Photo. To jeden z najbardziej prestiżowych i najpopularniejszych konkursów fotograficznych na świecie. Autorem zdjęcia roku jest japoński fotoreporter Yasuyoshi Chiba z agencji Agence France-Presse.
W Teatrze Kochanowskiego w listopadzie zaplanowano natomiast dwie premiery. To „Amator 2020" w reżyserii Norberta Rakowskiego (koprodukcja z Teatrem Śląskim) oraz „Król Lear". Pierwszy spektakl opowiada historię Filipa z filmu „Amator" (1979) Krzysztofa Kieślowskiego. Drugi spektakl to pierwsza realizacja, w której odwrotnie niż u Szekspira biorą udział same kobiety (reżyseria Anna Augustynowicz, koprodukcja z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy).
Z kolei w listopadowym repertuarze Teatru Lalki i Aktora zobaczymy trzy tytuły, które wielu mieszkańców Opola z pewnością powinno pamiętać. Mowa tu o dowcipnym musicalu „Psiakość", klasycznej baśni „Calineczka" oraz pięknej historii z troską i czułością opowiadającej „O mniejszych braciszkach św. Franciszka".
MUZYCZNIE I FILMOWO
Wśród muzycznych wydarzeń jesieni na uwagę zasługuje koncert grupy Tęskno (21 listopada, NCPP). To projekt wokalistki, kompozytor-ki i autorki tekstów Joanny Longić. Tęskno otrzymało już m.in. Mateusza Trójki, Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego i nominację do Fryderyków. Artystka regularnie wyprzedaje trasy klubowe oraz ma na koncie grę na największych scenach w kraju i za granicą, m.in. na Primavera Sound Barcelona, Opener Festival, Colours Of Ostrava, OFF Festival Katowice czy Męskim Graniu.
Ofertę dla kinomanów przygotował opolski Helios. Wkrótce w lanie swoje premiery będą mieć polskie produkcje - obyczajowy „Polot" i dramat o tematyce religijnej „Czyściec". Zaplanowano też międzynarodowe nowości: „Obraz pożądania" z Mickiem Jaggerem w roli głównej, a także w związku ze zbliżającym się Halloween horrory- „Saint Mo-ud", „Come Play" i „Szkolę czarownic: dziedzictwo" oraz Nocny Maraton Filmowy.
Natomiast w małym kinie Meduza (ul. Oleska 45) w listopadzie na ekranie m.in. film „Zdrajca", nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes.