EN

26.10.2020, 12:36 Wersja do druku

Opole. Kulturalna jesień w Opolu

Inne aktualności

Spotkania z pisarzami, wystawa fotografii prasowych, wyjątkowy koncert, premiery teatralne i filmowe.

Jesienią opolskie instytucje kultury akcentują swoją obecność w wielu odsłonach. W tym roku również zaplanowano wiele atrakcyjnych wydarzeń, choć przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

JESIEŃ Z LITERATURĄ

Na początku listopada już po raz 18. w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się Opolska Jesień Literacka. Przed publicznością wystąpi m.in. felietonistka, dziennikarka i reporterka Joanna Gierak-Onoszko. Jej debiutancka książka „27 śmierci Toby'ego Obeda" została niedawno nagrodzona Nike Czytelników. Organizatorzy zaplanowali też spotkanie z Wojciechem Tochmanem -j ednym z najważniejszych polskich reporterów i autorów literatury faktu. Wielokrotnie nagradzany pisarz wydał w tym roku książkę „Pianie kogutów, płacz psów". Kolejny raz do Opola przyjedzie biografistka i reporterka Angelika Kuźniak. Z czytelnikami spotka się też m.in. opolski poeta Tomasz Różycki, który wspólnie z Markiem Zagańczykiem będzie rozmawiał o Berlinie. 18. Opolska Jesień Literacka potrwa do 15 grudnia.

FOTOGRAFIA I TEATR

Na początku grudnia już po raz 20. w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu wyeksponowane zostaną zdjęcia nagrodzone w konkursie World Press Photo. To jeden z najbardziej prestiżowych i najpopularniejszych konkursów fotograficznych na świecie. Autorem zdjęcia roku jest japoński fotoreporter Yasuyoshi Chiba z agencji Agence France-Presse.

W Teatrze Kochanowskiego w listopadzie zaplanowano natomiast dwie premiery. To „Amator 2020" w reżyserii Norberta Rakowskiego (koprodukcja z Teatrem Śląskim) oraz „Król Lear". Pierwszy spektakl opowiada historię Filipa z filmu „Amator" (1979) Krzysztofa Kieślowskiego. Drugi spektakl to pierwsza realizacja, w której odwrotnie niż u Szekspira biorą udział same kobiety (reżyseria Anna Augustynowicz, koprodukcja z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy).

Z kolei w listopadowym repertuarze Teatru Lalki i Aktora zobaczymy trzy tytuły, które wielu mieszkańców Opola z pewnością powinno pamiętać. Mowa tu o dowcipnym musicalu „Psiakość", klasycznej baśni „Calineczka" oraz pięknej historii z troską i czułością opowiadającej „O mniejszych braciszkach św. Franciszka".

MUZYCZNIE I FILMOWO

Wśród muzycznych wydarzeń jesieni na uwagę zasługuje koncert grupy Tęskno (21 listopada, NCPP). To projekt wokalistki, kompozytor-ki i autorki tekstów Joanny Longić. Tęskno otrzymało już m.in. Mateusza Trójki, Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego i nominację do Fryderyków. Artystka regularnie wyprzedaje trasy klubowe oraz ma na koncie grę na największych scenach w kraju i za granicą, m.in. na Primavera Sound Barcelona, Opener Festival, Colours Of Ostrava, OFF Festival Katowice czy Męskim Graniu.

Ofertę dla kinomanów przygotował opolski Helios. Wkrótce w lanie swoje premiery będą mieć polskie produkcje - obyczajowy „Polot" i dramat o tematyce religijnej „Czyściec". Zaplanowano też międzynarodowe nowości: „Obraz pożądania" z Mickiem Jaggerem w roli głównej, a także w związku ze zbliżającym się Halloween horrory- „Saint Mo-ud", „Come Play" i „Szkolę czarownic: dziedzictwo" oraz Nocny Maraton Filmowy.

Natomiast w małym kinie Meduza (ul. Oleska 45) w listopadzie na ekranie m.in. film „Zdrajca", nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes.

Tytuł oryginalny

Kulturalna jesień w Opolu

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Opole nr 249/23-10-20