EN
14.12.2020, 15:59 Wersja do druku

Olsztyn. Sześć filmów ze wsparciem Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego

Inne aktualności

Dwa filmy fabularne i cztery dokumentalne otrzymają dofinansowane w 5. konkursie ogłoszonym przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy. Na wsparcie wybranych produkcji przeznaczono w sumie 700 tys. zł z budżetu województwa.

O rozstrzygnięciu komisji konkursowej poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

W kategorii filmów fabularnych dofinansowanie ma otrzymać "Baltazar" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, koprodukcja polsko-włoska z Sophią Loren w jednej z ról. Jak wynika z opisu, będzie to współczesna interpretacja - zaliczanego do klasyki kina - francuskiego filmu "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona z 1966 roku.

"Historia osiołka o imieniu Baltazar, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni, to gorzka ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza filmu drogi. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie" - podano w pokonkursowym komunikacie.

Dofinansowanie otrzyma też fabularny debiut krótkometrażowy w reż. Tomasza Żółtowskiego pt. "Dziewczyna z moich snów", w którym "psychologiczny dramat przeplata się z wątkiem sensacyjnym i onirycznym".

Wybrane przez komisję filmy dokumentalne to: "Żurawscy z Kajn" w reż. Wandy Laddy i Adama Błaszczoka, "Dziewczyny z Zatorza" w reż. Józefa Burniewicza, debiutancki "Connected/Disconnectes" w reż. Macieja Millera i "Tajemnice ekonomii Kopernika" w reż. Michała Juszczakiewicza.

Komisja wskazała na wysoki poziom artystyczny projektów filmowych uczestniczących w 5. konkursie.

"Mocną stroną filmów aplikujących o dofinansowanie jest ich różnorodność gatunkowa i tematyczna, a w przypadku filmów dokumentalnych silne powiązanie z historią i tradycją regionu" - zaznaczono.

Przy wyborze filmów brano pod uwagę ocenę merytoryczną i artystyczną niezależnych ekspertów, ale także m.in. etap produkcji filmu, liczbę dni zdjęciowych planowanych na Warmii i Mazurach czy dotychczasowy dorobek producenta i reżysera.

Celem corocznego konkursu jest wspieranie produkcji filmowych związanych przez tematykę, twórców i miejsce realizacji z woj. warmińsko-mazurskim. Wsparcie otrzymują najlepsze filmy, które mogą przyczynić się do promocji i budowania pozytywnego wizerunku regionu.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy jest najmłodszym z 11 regionalnych funduszy w kraju. W tegorocznym konkursie na dofinansowanie filmów przeznaczono 700 tys. zł.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne