EN

23.10.2020, 13:25 Wersja do druku

Nowy Sącz. Powrót teatrów w domowe zacisza

Inne aktualności

Wirus nam nie odpuszcza, kilka tygodni mogliśmy nacieszyć się możliwością odwiedzin w kinach i teatrach, a tu okazuje się, że przynajmniej te ostatnie postanowiły wrócić do pracy w wersji online. Nie narzekajmy jednak, bo robią to pełną parą i w wielkim stylu m.in. za sprawą tarnowskich twórców - pisze Anna-Maria Tryba w Temi.

24 października o godzinie 18 będziemy mieli okazję obejrzeć zdalnie za pomocą strony na Facebooku Luteranie Nowy Sącz, spektakl Teatru Nomina Rosae Pod wspólnym niebem tarnowskiego reżysera Łukasza Fijała. Sztuka została sfilmowana w przestrzeni kościoła ewangelickiego w Nowym Sączu, jednego z najstarszych obiektów sakralnych w mieście, dawnej kaplicy Lubomirskich przy nieistniejącym już kościele Franciszkanów, przez tarnowskiego operatora Jakuba Szydłowskiego. Dlaczego Nowy Sącz?

Przed wojną Nowy Sącz byt miastem wielu kultur; od wieków ziemia sądecka znajdowała się na skrzyżowaniu historii, ludzkich opowieści i losów. Przez setki lat żyli w nim chrześcijanie, a obok nich również Żydzi, Niemcy, Łemkowie i Romowie. To wielowiekowe koegzystowanie zostało brutalnie przerwane przez II wojnę światową - świat, który istniał przed 1939 r. został na zawsze zniszczony. Spektakl przywołuje ten, nieistniejący już, świat i żyjących w nim ludzi, z ich sprawami, uczuciami, kłopotami i radościami.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Powrót teatrów w domowe zacisza!

Źródło:

„Temi” nr 42

Wątki tematyczne