EN

23.10.2020, 12:14 Wersja do druku

Alicja Wahl. Zmarła znana malarka, animatorka życia kulturalnego stolicy

Nie żyje Alicja Wahl - malarka, rysowniczka, ilustratorka, animatorka życia artystycznego Warszawy. Artystka zmarła w wieku 88 lat. O jej śmierci poinformowała Fundacja Arton, zajmująca się utrwalaniem sztuki lat 70. - pisze Konrad Wojciechowski w Gazecie Wyborczej-Stołecznej.

Alicja Wahl, z siostrą bliźniaczką Bożeną, studiowały razem w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a od początku lat 60. przygotowywały wspólne wystawy – ceramiki, rysunku i malarstwa. Dekadę później nawiązały współpracę z tygodnikiem „Kultura”, na łamach którego ukazywały się ich ilustracje. Tworzyły scenografie do spektakli teatralnych, a także rysunki do dzieł literackich Homera, Prousta, Kafki czy Witkacego.

Galeria na Żoliborzu

Twórczość sióstr Wahl jest trudna do zaszufladkowania – porzucała przestrzeń i pejzaż, za to była bliska surrealizmowi i symbolizmowi. Rysowane „nerwową” kreską portrety udramatyzowanych postaci ukazywały tragizm ludzkiego istnienia i poczucie wyobcowania. Wiele tych prac było pokazywanych w Paryżu, Nowym Jorku, Berlinie i Sztokholmie.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Zmarła znana malarka, animatorka życia kulturalnego stolicy

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Stołeczna” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Konrad Wojciechowski

Data publikacji oryginału:

22.10.2020 18:24