EN
10.05.2022, 10:39 Wersja do druku

Nowy Jork. Minister Gliński spotkał się z dyrektorem w Metropolitan Opera

Inne aktualności

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński spotkał się w USA z dyrektorem nowojorskiej The Metropolitan Opera Peterem Gelbem. Rozmawiali m.in. o projekcie Ukrainian Freedom Orchestra. Jak dowiedziała się „Codzienna”, rozmowa dotyczyła też wystawienia na deskach MET „Halki” w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Pisze Sylwia Krasnodębska w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Ukrainian Freedom Orchestra powstała we współpracy Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Koncert inauguracyjny zespołu odbędzie się 28 lipca w Warszawie. Będzie to też początek trwającej do 20 sierpnia 2022 r. trasy koncertowej po Europie i Stanach Zjednoczonych. Nowy artystyczny projekt jest szczególnie cenny, bo zespół zostanie utworzony z ukraińskich muzyków, którzy w ostatnim czasie opuścili swój kraj, którzy wciąż w nim pozostają, oraz tych, którzy na co dzień grają w europejskich orkiestrach.

„Muzyka może być potężną bronią przeciwko agresji. Ta trasa koncertowa ma na celu obronę ukraińskiej sztuki i bohaterskich artystów, którzy walczą o wolność swojej ojczyzny" - napisali we wspólnym oświadczeniu dyrektor generalny Met Peter Gelb oraz dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski. „Ukraińskie władze udzieliły specjalnego zezwolenia na udział w przedsięwzięciu mężczyznom w wieku poborowym, dzięki czemu zamiast broni wezmą do ręki swoje instrumenty i w ten niezwykły sposób zademonstrują moc sztuki w obliczu przeciwności losu" - napisano w materiałach informujących o powstaniu orkiestry. Orkiestrę poprowadzi Keri-Lynn Wilson, kanadyjska dyrygentka ukraińskiego pochodzenia,

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Rozmowy na szczycie w Metropolitan Opera

Źródło:

„Gazeta Polska Codziennie” nr 89

Wątki tematyczne