Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie otrzymał najwyższą liczbę punktów w konkursie na autorski pomysł dwutygodniowych półkolonii teatralnych dla polskiej i ukraińskiej młodzieży pt. „Dzień dobry, jestem…” w ramach programu Lato w Teatrze Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie.
Inne aktualności
- Warszawa. Prapremiera opery „HI§TORY” w Polskiej Operze Królewskiej 18.11.2024 12:10
- Zielona Góra. Spotkanie wokół książek Jana Nowickiego 18.11.2024 11:53
- Kraków. Teatr Nowy Proxima ogłasza wyniki konkursu piosenki „Oblicza Kory” 18.11.2024 11:08
- Teatr TV. „Miłość” Benjamina Bukowskiego w reż. Błażeja Peszka już 25 listopada o 20.30 18.11.2024 10:52
- Bydgoszcz. Premiera specjalnej edycji Monopoly w Operze Nova. To najdroższe miejsce na planszy 18.11.2024 10:49
- Wrocław. Wkrótce pokazy monodramu Kamili Baar 18.11.2024 10:25
- Szczecin. Spektakl teatru butoh w ramach obchodów 45-lecia Kany 18.11.2024 10:12
- Kalisz. Dziś premiera słuchowiska „Melancholia” z udziałem aktora Wojciecha Masacza 18.11.2024 10:01
- Warszawa. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania – od środy 18.11.2024 09:14
- Rzeszów. Teatr im. Siemaszkowej dostanie dofinansowanie na budowę Nowej Sceny 18.11.2024 09:12
- Łódź. Wkrótce druga edycja Festiwalu Teatru Kameralnego 18.11.2024 08:51
- Poznań. Terapeutyczna moc musicalu na festiwalu „Czas na teatr” 18.11.2024 08:46
- Brzeg Dolny i Nowy Sącz. Ostatnie występy łódzkiej "Ifigenii" w kraju 18.11.2024 08:35
- Gera/Niemcy. Joanna Lewicka laureatką FAUSTA – najważniejszej nagrody teatralnej w Niemczech 17.11.2024 19:33
Teatr po raz drugi weźmie udział w programie. W zeszłym roku udało nam się zdobyć dofinansowanie na projekt Labirynt czułości. Koordynatorką i pomysłodawczynią projektu jest nasza edukatorka i koordynatorka działu edukacji teatralnej - Małgorzata Adamczyk.
„Dzień dobry” to grzecznościowa forma, którą wyrażamy wchodząc do sklepu, apteki, mijając sąsiada. Wyrażamy ją z przyzwyczajenia, bo tak wypada, bo tak jest grzecznie. Te dwa wyrazy, a co za tym idzie sposób ich intonacji (a może to przede wszystkim) ustawia dalszy bieg rozmowy i relacje dwóch osób – czy powitanie było powiedziane z uśmiechem, grymasem, smutkiem, rezygnacją. Tak jest u nas, w Polsce. Ale w niektórych regionach Ukrainy nie mówi się dzień dobry wszędzie i zawsze. Wita się tylko tych, których naprawdę się zna. Gdy więc ktoś obcy zaczyna Cię witać budzi to zakłopotanie, niezrozumienie. Dlatego kiedy na korytarzu Polak wita Ukraińca (chcąc mu w ten sposób dać dodatkowy pozytywny sygnał w intonacji głosowej) , a ten mu nie odpowiada (z uwagi na swoje kulturowe przyzwyczajenia) to ten pierwszy zaczyna na drugiego nakładać założenia – niekulturalny, niegrzeczny, zadziera nosa, albo… boi się nas, uciekał przed wojną nic dziwnego, że nie ma ochoty na rozmowę. Takie sytuacje widzimy codziennie, sami nawet w nich uczestniczyliśmy. Teatr Andersena obecnie ma swoją siedzibę w budynku Centrum Spotkania Kultur, choć Ci, którzy nazywali tak ten budynek chyba nigdy nie spodziewali się, że będzie on w istocie, dosłownie spotkaniem kultur, a co za tym idzie schronieniem dla rodzin Ukraińskich (w hotelu CSK), czy przestrzenią do odpoczynku (świetlica). Obok naszej siedziby znajduje się dawny Dom Aktora (obecnie również zamieszkiwany przez uchodźców), którego okna i balkony wychodzą na nasz teatr. W cieplejsze dni młodzież Ukraińska siedzi na balkonach z zaciekawieniem patrzy na Polską młodzież, która chowa się w zakamarkach naszego budynku, słucha muzyki w telefonie, uczestniczy w naszych zajęciach teatralnych i… zerka z zaciekawieniem na tych drugich. Obserwując tą sytuację jesteśmy przekonani, że warto spotkać młodzież ze sobą, poznać i powiedzieć sobie „Dzień dobry, jestem…” Projekt będzie realizowany w lipcu 2022. Wszystkie informacje dotyczące jego przygotowań, realizacji i efektów będziemy publikować na naszej stronie i na profilu FB teatru.
Program Lato w teatrze jest finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarium PRZESTRZEŃ DO ROZMOWY | DZIAŁANIA TEATRALNE WSPÓŁPROWADZONE PRZEZ ARTYSTÓW I EDUKATORÓW Z POLSKI I UKRAINY, które odbędzie się 11 maja (środa) o g. 18:00 na ZOOM. W spotkaniu wezmą udział: Małgorzata Adamczyk – pedagożka teatru i Yaroslava Yevdokymenko – aktorka | Teatr im. H. Ch. Andersena; Przemysław Furdak – dyrektor programowy i aktor i Yelyzaveta Yakunina – aktorka | Teatr Układ Formalny. Zapisy.
Przypominamy również, że zespół Teatru Andersena raz w tygodniu realizuje warsztaty lalkarskie w jednym z wybranych punktów recepcyjnych dla uchodźców, które prowadzone są przez naszych aktów. Od kilku tygodni można oglądać nasze spektakle z tłumaczeniem na żywo na język ukraiński. Taką formę wsparcia dla uchodźców możemy realizować dzięki wsparciu technicznemu Miasta Lublin, które użyczyło nam odpowiedni sprzęt. W naszym zespole pojawiła się nowa aktorka – Yaroslava Yevdokymenko, która nie tylko tłumaczy scenariusze spektakli i pomaga nam przy koordynacji działań dla uchodźców, ale na stałe wejdzie do obsady wybranych spektakli. Uchodźcy z Ukrainy przebywający w Lublinie, mogą skorzystać z naszej oferty warsztatowej i repertuarowej za sybiliczny bilet za 1 zł do końca tego sezonu.